مشاور خانواده مطرح کرد :

کم حرفی، آفت عشق در زندگی مشترک

دکتر علی شاه حسینی عنوان کرد : آفتی که در زندگی مشترک سبب کمرنگ شدن عشق می شود ، کم حرفی است.زمانی که دو طرف ترجیح می دهند کمتر باهم حرف بزنند و مشکلات را در درون خود نگه دارند .

برنامه "ترنج" رادیو گفت و گو با موضوع ( مدیریت عشق در زندگی) با حضور خانم دکتر اصلاح کار ، روانشناس و مشاور خانواده و  دکتر علی شاه حسینی ، روانشناس اجتماعی و جامعه شناس روانه آنتن شد.

سوال : چه عشقی می تواند سبب عالی و رشد انسان باشد؟

دکتر شاه حسینی : در این روزها شاهد این هستیم که حتی عشق افراطی به مادر سبب شده فرد در زندگی پیشرفت نکند ، در ریسک کردن در کسب و کار و به طور کلی در زندگی دچار مشکل شود.

عشق باید سبب تکامل و پیشرفت و حال خوب ما باشد.هر زمان که به یک عشق وابسته شدیم و نتوانستیم بدون آن زندگی کنیم یعنی رشد تک بعدی  داشته باشیم.بنابراین عشق به مادر نیز خوب است اما همین عشق هم در حد افراطی می تواند ضربه وارد کند.

سوال : چگونه بین عشق کاذب ، و شیفتگی تفاوت قایل شد و آنها را از هم تمیز داد؟

دکتر شاه حسینی : معمولا متقاعد کردن جوانی که عاشق شخصی شده که از لحاظ فکری، مادی و معنوی با او سنخیتی ندارد و هم کفو نیست کار سختی است و نمی توان او را نصیحت کرد.بنابراین بهتر است کارهای زیر را انجام دهیم.

به او زمان بدهیم و این رابطه احساسی را آنقدر طولانی کنیم تا عقل جای خود را پیدا کند و احساسات کم رنگ شود.

سوال : چرا وقتی عشق میان  زن و شوهر کاهش می یابد آن دو به فکر ترمیم آن رابطه نیستند؟

شاه حسینی : چون از نظر بیشتر افراد عشق اهمیت چندانی ندارد و معتقدند فقط با منطق باید تصمیم بگیرند.باید بدانیم درست است که عشق به تنهایی کافی نیست اما بدون عشق نیز به جایی نخواهیم رسید.اگر خودرویی را تمیز می کنید حس خوبی به شما دست می دهد و رانندگی لذت بخش تر می شود زیرا عشق ورزیدن و ابراز علاقه به آن خودرو سبب شده است آن شی و جسم بی جان هم انرژی مثبت صادر می کند .پس چگونه می توان نسبت به همسر و مونس خود عشق را دریغ کرد.

اصلاح کار : عشق هم مادی و هم معنوی است.بخشی از عشق به احساسات مرتبط است و فیزیولوژیک انسان پاسخ می دهد و واکنش هوی جسمی و مغزی انسان است.زمانی که عشق ایجاد میشود هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی شروع به فعالیت می کند.که اثرات ثانویه ای مانند افزایش ضربان قلب و افزایش شدت علاقه را به دنبال دارد.

زمانی که عشق و علاقه میان زوجین کاهش می یابد، یعنی علایم کاهش یافته است.بنابراین اگر در ابتدای زندگی متوجه کاهش عشق شوند می توانند ارتباط خود را بهبود بخشند و عشق خود را نجات دهند.زمانی که عشق به هرچیزی اعم از جنس مخالف ، مادر ، کار یا رشته تحصیلی واقعی نباشد ، کار به جایی می رسد که فرد تمایلی به ادامه ندارد .

سوال : ابراز عشق تا چه میزان به رفع کدورت ها کمک می کند؟

شاه حسینی : زمانی که کلام میان انسان ها ورود پیدا می کند ، سبب نزدیک شدن آنها به هم می شود حتی اگر این کلام از روی درد دل ، شکایت ، نقد و زیر سوال بردن طرف مقابل باشد.آفتی که در زندگی مشترک سبب کمرنگ شدن عشق می شود ، کم حرفی است.زمانی که دو طرف ترجیح می دهند کمتر باهم حرف بزنند و مشکلات را در درون خود نگه دارند یعنی به دنبال راه حل نیستند و فاصله ها بیشتر می شوند.

توصیه می شود زمان عید را غنیمت بشمارید و برای صحبت کردن و سخن گفتن بهره بگیرید.کلمات هیزم چراغ عشق زندگی هستند و قربان صدقه رفتن ها و تحسین کردن یکدیگر نباید فراموش شود.

اصلاح کار :  افرادی که خود را دوست دارند و بر توانایی های خود ایمان دارند قابل ستایش هستند و آنها را نباید خودشیفته دانست.به آدم هایی که خود را دوست دارند بیشتر باید نزدیک شد  چون آنها به همان اندازه که خود را دوست دارند حس دوست داشتن را به دیگران منتقل می کنند و  مانند کسی هستند که در یک خانه شیشه ای زندگی می کنند و برای حفاظت از خودشان هم که شده هیچ گاه به سمت دیگران سنگ پرتاپ نمی کنند.

علاقه مندان می توانند برای دسترسی به فایل صوتی برنامه به سایت شبکه مراجعه کنند

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی