رئیس انجمن ژنتیک ایران:

دانش آموزان دیروز به دنبال یادگیری حرفه، دانش آموزان امروز به دنبال اینترنت

پروفسور محمود تولایی با اشاره به تفاوت دیروز و امروز دانش آموزان گفت: در گذشته در تابستان به دنبال یادگیری حرفه ای بودیم ولی امروز به اینترنت و شبکه های اجتماعی پرداخته می شود.

برنامه "حیاط خلوت" رادیو گفت و گو، به دیدار پروفسور محمود تولایی رفته است و گذری بر زندگی کاری و شخصی رئیس انجمن ژنتیک ایران دارد.

رادیو گفت وگو: قطعا کار شما بسیار زیاد است و زمان زیادی را برای تحقیق و پژوهش می گذارید؛ به همین جهت وقت زیادی برای تفریح ندارید. آیا همینطور است؟

تولایی: متاسفانه بله! در پایان ترم ها، فشار دفاعیه دانشجویان ارشد و دکترا به اندازه ای است که شب ها هم وقتی به خانه می رویم، باید پایان نامه بچه ها را بخوانیم و مقالات شان را ادیت کنیم. متاسفانه خیلی فرصت آزاد ندارم. البته سعی می کنم پنج شنبه بعدازظهر و جمعه ها را در خدمت خانواده باشم. از طرف دیگر همسرم نیز مدرس دانشگاه است و فرزندانم دانشجو هستند و به این شکل آنها نیز مشغله های خودشان را دارند، به همین جهت شاید این مسئله خیلی نمود نکند.

رادیو گفت وگو: اهل هنر هم هستید؟

تولایی: علایقی در گذشته داشتم و در دوران دانش آموزی در برخی از زمینه ها مانند طراحی کار می کردم ولی نتوانستم آنها را ادامه دهم.

رادیو گفت وگو: یک رشته هنری که به صورت خاص انجام بدهید را دارید؟

تولایی: روی نقشه فرش کار می کردم که در زمان فراغت بین سال تحصیلی در دوران مدرسه بود. بعدا در صنعت ملیله های نقره کار می کردم. این هم تفاوت دیروز و امروز دانش آموزان است. امروز به طور دربست در خدمت بچه ها هستیم. فکر می کنم در آینده بچه ها دچار محدودیت هایی باشند. در گذشته ما در تابستان به دنبال یادگیری حرفه ای بودیم ولی امروز این حرفه ها را از جلوی پای بچه ها برداشته ایم و هر فضای آزادی هم که باشد به اینترنت و شبکه های اجتماعی پرداخته می شود.

رادیو گفت وگو: در حوزه ورزش چه فعالیت هایی انجام دادید؟

تولایی: در دوره های مختلف در رشته های مختلف فعالیت کرده ام. در دورانی رشته های رزمی مانند "شوتوگان" و کاراته کار می کردم. اما بر اثر ضربه نابجایی که پیش آمد، دچار مشکلاتی شدم و بنا به توصیه پزشکان 9 ماه ورزش را کنار گذاشتم و بعد از آن برای همه عمر کنار گذاشتم. در دوران دانشجویی سوارکاری می کردم که در یکی از سوارکاری ها اسب من چموشی کرد و دچار آسیب موضعی شدم. کوهنوردی را خیلی زیاد انجام می دادم و هنوز هم کوهنوردی همراه با خانواده یکی از ورزش های مفرحی است که انجام می دهم ولی باز هم به دلیل مشغله های کاری خیلی کم شده است.

رادیو گفت وگو: به چه رشته ورزشی خیلی علاقه مند هستید؟  

تولایی: والیبال را دوست دارم ولی به شکل حرفه ای دنبال نکردم.

رادیو گفت وگو: به چه نوع موسیقی علاقه دارید؟

تولایی: موسیقی سنتی را ترجیح می دهم ولی این گوش دادن موسیقی هم محدود به مسیر بین راه و در ترافیک ها شده است.

رادیو گفت وگو: اگر قرار بود سازی را برای نواختن انتخاب کنید، کدام ساز را انتخاب می کردید؟

تولایی: چون به صورت حرفه ای با سازها ارتباط ندارم نمی توانم دقیق بگویم ولی فکر می کنم سنتور دلنشین تر باشد.

رادیو گفت وگو: از فرزندان تان کسی اهل موسیقی است؟

تولایی: پسرم مانند خودم خیلی خط عوض کرده است و در مقاطع مختلف به ورزش های گوناگون روی آورده است.

قابل ذکر است، برنامه "حیاط خلوت" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 6:30 از شبکه رادیویی گفت وگو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت وگو مراجعه کنند.  

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی