خبرگزاری تسنیم

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران: انفجار ۲۵۰ گرم مواد محترقه منجر به تخریب یک واحد آپارتمان می‌شود

خبرگزاری تسنیم ؛

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی گفت: انفجار ۲۵۰ گرم از مواد محترقه به سادگی می‌تواند یک واحد آپارتمان را تخریب کند و زمانیکه این مقدار به ۲۵ تا ۳۰ کیلوگرم برسد، می‌تواند منجر تخریب یک ساختمان و آسیب زدن به ساکنان آن شود.

سید جلال ملکی در گفت‌وگویی رادیویی با اشاره به حوادث چهارشنبه آخر سال اظهار کرد: در سالهای گذشته به دلیل بی‌احتیاطی‌های صورت گرفته به خصوص به خاطر استفاده از مواد محترقه یا نارنجکهای دست‌ساز وضعیت نابه‌سامان و ناهنجاری به وجود آمد.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران با تقسیم حوادث چهارشنبه‌سوری به دو دسته، ادامه داد: حوادث چهارشنبه‌سوری به حوادث قبل از چهارشنبه‌سوری (پیش درآمدی بر چهارشنبه‌سوری)  و حوادث مربوط به خود شب چهارشنبه‌سوری تقسیم می‌شوند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی با اشاره به حوادثی که قبل از شب چهارشنبه‌سوری به وقوع می‌پیوندند، خاطرنشان کرد: متأسفانه در سالهای قبل شاهد حوادثی بودیم که حتی دو ماه قبل از چهارشنبه‌سوری آغاز می‌شد و بیشتر مربوط به آتش‌سوزی، انفجار در کارگاه‌ها و محلهای مربوط به تولید و درست کردن مواد محترقه بود و در اکثر موارد این کار را مخفیانه انجام می‌دادند.

وی متذکر شد: این حوادث بسیار دلخراش بودند چون حجم زیادی از این مواد در آنجا نگه‌داری می‌شد و انفجار این مواد علاوه بر تخریب ساختمانها، تلفات انسانی نیز در پی داشت.

ملکی با اشاره به تخریب ساختمانها در اثر انفجار مواد محترقه، تصریح کرد: انفجار 250 گرم از مواد محترقه به سادگی می‌تواند یک واحد آپارتمان را تخریب کند و زمانیکه این مقدار به 25 تا 30 کیلوگرم برسد، می‌تواند منجر تخریب یک ساختمان و آسیب زدن به ساکنان آن شود.

وی با اشاره به ایجاد کمپین‌ها و پویشهای مردمی برای برگزاری چهارشنبه‌سوری بی‌خطر گفت: یک پویش و احساس مردمی بعد از قضیه دلخراش پلاسکو ایجاد شده و هموطنان مانند همیشه با ما همراه و همکار شدند تا اینکه به احترام آتش‌نشانان امسال چهارشنبه‌سوری بی‌خطری را برگزار کنیم،  ما نمی‌گوییم شب چهارشنبه سوری اصلاً نباشد اما این مهم است که این شب بدون حادثه و بی‌خطر برگزار شود، هدف از این کمپین‌ها این است که شهروندان سراغ مواد محترقه دست‌ساز و خطرناک نروند، این مواد ترکیبی از مواد شیمیایی است، نگه‌داری، انبار کردن، جابه‌جایی این مواد فرق دارد و نیاز به یک علم شیمیایی دارد.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی با اشاره به تمهیدات سازمان آتش‌نشانی تهران برای شب چهارشنبه‌سوری اظهار کرد: مانند سالهای گذشته، امسال نیز نیروهای آتش‌نشانی در هزار نقطه از شهر تهران مستقر خواهند بود، تمامی نیروهای عملیاتی و حتی غیر شیفت را فراخوان خواهیم کرد، از پتانسیل آتش‌نشانان داوطلب، از تمام تجهیزات خودرویی و از ظرفیت خودرویی مناطق شهرداری نیز برای شب چهارشنبه‌سوری استفاده می‌کنیم، از روزهای قبل نیز کارشناسان سازمان آتش‌نشانی در مدارس، مراکز آموزشی، سرای محله‌ها و ... حاضر شده‌ و شهروندان را نسبت به خطرات آگاه کرده‌اند.

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی