خانه ملت

یک سوم جمعیت کشور در بافت فرسوده و ناکارآمد شهری زندگی می کنند

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع بافت های فرسوده؛ چالش ها و راهکارها و با حضور مهندس صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و عبادلله فتح الهی مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران روانه آنتن شد.

مهندس صدیف بدری در آغاز به بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری اشاره کرد و گفت: ساکنان این دو بافت، از دو گروه عمده تشکیل شده اند. تعدادی از آنها، مهاجران روستاها و شهرهای کوچک هستند که به عنوان بافت های ناکارآمد شهری یا سکونت گاه های غیر رسمی تشکیل  شده اند. یک گروه هم در بافت ها و محله های قدیمی شهرها ساکن هستند که دلیل اصلی اینکه این بافت ها فرسوده شده اند، به درآمد کم این ساکنین بر می گردد زیرا نمی توانند به نو سازی واحدهایشان اقدام کنند. 

وی عنوان داشت: وجه مشترک هر دو گروه، به درآمد ایشان بر می گردد که مشکلات اقتصادی زیادی دارند. مسئله اصلی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری فقر است که از داشتن مسکن مطلوب محروم هستند. این مسائل باعث می شود نوسازی بافت فرسوده صورت نگیرد و سکونت گاه های غیر رسمی مطابق استانداردها انجام نشود که این خود فقر خدماتی از جمله مدرسه و فضای سبز را دنبال دارد.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حدود 77 هزار هکتار بافت فرسوده مصوب در کشور داریم، اظهار داشت: این بافت های فرسوده بر اساس شاخص هایی مشخص شده اند که احتمال نیز داده می شود به همین مقدار، سکونت گاه های غیر رسمی یا بافت های ناکارآمد شهری وجود دارد و در نتیجه بالای 130 هزار هکتار از مساحت کشور با این معضل دست و پنجه نرم می کنند. این مقدار، حدود یک سوم از جمعیت کشور را در خود جای داده است.

وی تصریح داشت: متاسفانه تاکنون اقدامات مناسبی توسط دولت ها، شهرداری ها و شوراهای شهر که منجر به رفع این معضل شود، صورت نگرفته است. در حوزه عملیاتی باید از دو بعد این مسئله مورد بررسی قرار بگیرد؛ نخست پیشگیری که باید اساسا جلوی رشد بافت های فرسوده گرفته شود و دوم موضوع درمان است که باید برای رفع بافت های فرسوده موجود راه حلی ارائه شود.

در ادامه عبادالله فتح الهی نوسازی بافت های فرسوده را اقدامی چند بعدی عنوان کرد و گفت: این مسئله در حقیقت میان دستگاه های مختلف باید انجام شود. اگر نوسازی بر اساس استانداردها صورت بگیرد، باید مجموعه رفتارها و فرآیندهایی که به ارتقاء کیفیت زندگی در محل منجر می شود، با یکدیگر هماهنگ باشند.  

وی خاطرنشان ساخت: در مسئله بافت های فرسوده، 32 دستگاه اجرایی در کشور مسئولیت دارند. هماهنگی این تعداد دستگاه و نهاد در راستای یک هدف، گام نخست و ضروری برای دستیابی به آن است. این هماهنگی زمانی در ایران شکل می گیرد که رابطه دولت مرکزی با دولت محلی یا همان شهرداری ها و شورای شهری مناسب باشد.

به گزارش رادیو گفت و گو، مدیر عامل نوسازی شهر تهران به دولت یازدهم اشاره و عنوان داشت: در دولت یازدهم بر اساس سند ملی راهبری محلات ناکارآمد و فرسوده، یک ستادی به نام ستاد ملی بازآفرینی کشور ایجاد شده است که مسئولیت آن بر عهده رئیس جمهور و در غیاب ایشان با وزیر راه و شهرسازی است. بر اساس مذاکراتی که انجام داده ایم، پذیرفتند شهرداری تهران به نمایندگی از مدیریت های شهری کشور، در اقتصاد عضو شود تا بتوانیم پل هماهنگی را ایجاد کنیم.

انتهای پیام

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی