رئیس اداره مبارزه با سرقت وسایل نقلیه پلیس آگاهی ناجا:

زیر و رو شدن ارزش ها باعث گرایش جوانان به سرقت شده است

سرهنگ شرافتمند بیان داشت: متاسفانه عملکرد بد برخی رسانه ها باعث شده برخی از جوانان ماجراجو به سرقت روی بیاورند. در سال های اخیر در نسل جوان، این موضوع تبدیل به یک آسیب شده است زیرا زیر و رو شدن ارزش های فردی و اجتماعی باعث شده جوانان به سرقت و دیگر بزهکاری ها روی بیاورند.

برنامه "گفت و گوی اجتماعی" رادیو گفت و گو با موضوع سرقت و راه های پیشگیری از آن و با حضور سرهنگ شرافتمند رئیس اداره مبارزه با سرقت وسایل نقلیه پلیس آگاهی ناجا و نماینده مبارزه با سرقت نیروی انتظامی روانه آنتن شد.

سرهنگ شرافتمند با بیان اینکه موضوعات پلیسی جذابیت خاصی دارد، اظهار داشت: خیلی از جوانان مان به دلیل همین جذابیت ها، به این شغل روی می آورند. در طول سال های خدمتم، سارقان عجیب و غریب زیادی با شیوه ها و شگردهای مختلف دیده ام.

نماینده مبارزه با سرقت نیروی انتظامی ادامه داد: متاسفانه عملکرد بد برخی رسانه ها باعث شده برخی از جوانان ماجراجو به سرقت روی بیاورند. سرقت عوامل متعددی دارد که دلایل اقتصادی آن پر رنگ تر از سایر دلایل است. در سال های اخیر در نسل جوان، این موضوع تبدیل به یک آسیب شده است زیرا زیر و رو شدن ارزش های فردی و اجتماعی باعث شده جوانان به سرقت و دیگر بزهکاری ها روی بیاورند.

رئیس اداره مبارزه با سرقت وسایل نقلیه پلیس آگاهی ناجا در پاسخ به این سوال که آیا فردی برای به رخ کشیدن توانایی خودش، اقدام به سرقت کرده است، گفت: تاکنون به چنین موردی برنخورده ایم ولی باندهای مختلفی داشته ایم که به دلایلی غیر از اقتصادی اقدام به سرقت می کردند از جمله این دلایل ماجراجویی بوده است. بارها سارقی دستگیر شده است در حالی که نیاز مالی هم نداشته است که حتی خیلی از آنها از فیلم های غربی برداشت می کنند.

وی از تغییر فرم سارقین در سال های اخیر گفت و بیان داشت: در گذشته که سارقین را دستگیر می کردیم، چهره خاص و متفاوتی داشتند و رنج سنی شان بالاتر بود اما در سال های اخیر رنج سرقتی سارقین نیز کاهش پیدا کرده است به گونه ای که دادسرای ویژه نوجوانان یکی از دادسراهای شلوغ است. این جوانان عموما سر پر سودایی دارند و از جسارت بیشتری هم برخوردار هستند و در سرقت ها خیلی از موارد را در نظر نمی گیرند. 

نماینده مبارزه با سرقت نیروی انتظامی یکی از دلایل رجوع به سرقت را از هم گسیختگی خانواده ها دانست و عنوان داشت: طلاق امروز به یکی از علل گرایش افراد به سرقت و بزهکاری تبدیل شده است.

قابل ذکر است، برنامه "گفت و گوی اجتماعی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی