یک مدرس دانشگاه بیان داشت:

راه خروج از وابستگی اقتصاد به نفت، توجه بخش خصوصی به فعالیت های دانش بنیان است

دکتر سید حسین رضوی پور با تاکید بر لزوم خارج کردن اقتصاد ملی از وابستگی به درآمدهای نفتی، گفت: برای انجام این مهم، چاره ای نداریم جز اینکه بخش خصوصی بتواند فعالیت های دانش بنیان تجاری داشته باشد تا بتواند برای کشور کسب درآمد کند.

برنامه "چشم انداز"  رادیو گفت و گو با موضوع آسیب پذیری اقتصاد ملی و نقش مهار آن در تحقق سند چشم انداز 1404 و با حضور دکتر سید حسین رضوی پور مدرس دانشگاه و دکتر بهنام ملکی اقتصاد دان و مدرس دانشگاه روانه آنتن شد.

دکتر سید حسین رضوی با بیان اینکه سه درگاه اصلی وجود دارد که می تواند به اقتصاد آسیب بزند، اظهار داشت: این سه درگاه شامل آسیب پذیری اقتصاد ملی از محل تحریم، از محل وابستگی به درآمد نفتی و آسیب پذیری اقتصادمان از تغییرات نرخ ارز و افزایش تورم است.

وی درباره وابستگی اقتصاد به درآمد نفتی بیان داشت: هیچ کس منکر این مسئله نیست که نفت یک ثروت است که باید حداکثر استفاده را از آن ببریم، ولی اگر چشمان مان باز نباشد و استفاده صحیحی از آن نبریم، این ثروت طبیعی می تواند به نفرین منابع طبیعی تبدیل شود زیرا اقتصاد کشورهای وابسته به منابع نفتی، آسیب شدیدی می بیند که بیماری هلندی یک نمونه از این نوع آسیب ها است.

در ادامه دکتر بهنام ملکی با تاکید بر اینکه نیازمند یک نقشه راه هستیم، اظهار داشت: به طور کلی مشکلات اقتصادی را می توان به دو دسته تقسیم بندی کرد؛ بخشی از آن عوامل داخلی هستند و بخشی دیگر عوامل خارجی هستند. در بخش عوامل داخلی می توان به ضعف الگوی بومی توسعه اشاره داشته باشیم. نخست باید یک اجماع فکری محکم در نحوه دستیابی به اهداف چشم انداز داشته باشیم.   

وی روی سخن خود را با دانشگاهیان عنوان کرد و بیان داشت: دانشگاهیان باید یک نقشه راهی را در حوزه اقتصاد پیاده کنند. البته مدیران اجرایی و دستگاه ها نیز باید طرح مسئله درستی داشته باشند؛ مراکز تحقیقاتی، رسانه های عمومی مانند صدا و سیما و مطبوعات نیز باید در این مهم نقش و حضور پر رنگی داشته باشند زیرا نخستین گام برای خروج از یک مشکل، ایجاد آمادگی از نظر ذهنی است. 

این اقتصاد دان از آماده نبودن ذهن جامعه برای پذیرش مشکلات اقتصادی گفت و اظهار داشت: وقتی کتاب برنامه ریزی توسعه اقتصادی را تالیف کردم، تاکید کردم جامعه ای توسعه یافته است که تولید حداقلی در بخش دانش بنیان  پیشتاز شود و از وضعیت مبتدی به حالت مدرن تغییر شکل پیدا کند. 

در ادامه رضوی با اشاره به تولید ثروت از علم، علوم دانش بنیان و امثال آن در اقتصاد، خاطرنشان کرد: تمام این موارد، مباحث ایجابی هستند که در اقتصاد مقاومتی نیز دیده شده اند. 

وی با تاکید بر لزوم خارج کردن اقتصاد ملی از وابستگی به درآمدهای نفتی، گفت: برای انجام این مهم، چاره ای نداریم جز اینکه بخش خصوصی بتواند فعالیت های دانش بنیان تجاری داشته باشد تا بتواند برای کشور کسب درآمد کند.   

این مدرس دانشگاه ادامه داد: معمولاً وقتی از شرکت های دانش بنیان صحبت می کنیم، مسئولیت آن را بر عهده دولت می دانیم و در واقع بار این بحث را نیز بر دوش دولت می اندازیم. اگر دولت زیر پر و بال یک شرکت دانش بنیانی را بگیرد و تبدیل به یک شرکت سودآور بین المللی شود؛ آیا دولت دست مالکیت خود را از روی شرکت بر می دارد؟ باید بردارد ولی این اتفاق نمی افتد.

این کارشناس اقتصادی تاکید داشت: کاری که دولت باید انجام دهد این است که ساختار اقتصادی را طوری تعریف و بازسازی کند تا بخش خصوصی بجای اینکه واردات انجام دهد و یا سرمایه گذاری های غیر موثر بر اقتصاد کشور را انجام دهد، تمایل پیدا کند تا در حوزه های آرندی سرمایه گذاری، دانش بنیان و مانند اینها سرمایه گذاری کنم. 

وی از سهم اندک بخش آرندی در صنایع گفت و تصریح داشت: اگر بخش خصوصی بخواهد در عرصه بین المللی حرفی برای گفتن داشته باشد باید بخش آرندی را مورد توجه قرار دهد وگرنه اگر بخش دولتی داشته باشیم که حتی دانش بنیان هم باشد، باز هم بخش دولتی محسوب می شود در حالی که می خواهیم وابستگی اقتصادمان به بخش دولتی کاهش پیدا کند. 

در ادامه ملکی با تصریح بر این موضوع که بدون بخش خصوصی مولد و توانمند، امکان دست یابی به اهداف اقتصاد مقاومتی و یا چشم انداز نیست، اظهار داشت: یکی از چالش های کشور، بزرگی حجم بخش عمومی یعنی دولت و شبه دولت است. 

وی یکی از معضلات دیگر کشورها را نقدهای غیر منصفانه و دفاع های غیرواقع بینانه دانست و عنوان داشت: دولت ها حرف هایی که می زنند باید مستند باشد و آمار و اطلاعاتی که می دهد بر اساس واقعیت ها باشد و افرادی که نقد می کنند نیز باید عالمانه و آگاهانه باشد. اینکه نظام اداری گاها کم مهری می کند را نمی توان منکر شد و به همین دلیل باید ساز و کاری تعیین شود تا افرادی که ایده هایی مناسب دارند ولی به آن توجه نمی شود، بتوانند در دادگاه طرح شکایت کنند. 

این استاد دانشگاه ادامه داد: البته باید این واقعیت را هم باید پذیرفت که پارک های فناوری و مراکز رشد را نیز داریم. این مراکز برای این درست شده است تا افرادی که ایده های خوب دارند، در این مراکز پرورش پیدا کنند زیرا این پارک ها و مراکز از افراد دارای ایده حمایت می کنند و اگر توانستند ایده هایشان تا مرحله تجاری سازی برسانند، آن وقت دستگاه های اجرایی موظف هستند از این افراد حمایت کنند.  

وی به آسیب شناسی شرکت های دانش بنیان پرداخت و گفت: افراد عموما سیستم پالایشی یعنی پارک ها و مراکز رشد را طی نمی کنند و یک باره به سراغ دستگاه های اجرایی می آیند و جوی را ایجاد می کنند که باعث می شود دانسته یا ندانسته، تسهیلاتی به این افراد داده شود که بعد می بینیم این تسهیلات، سر از ناکجا آباد در آورده است. اساسا یکی از سرمنشاء های فسادهای بانکی مان همین موضوع است.

قابل ذکر است، برنامه "چشم انداز" پنج شنبه ها ساعت 12 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی