ثروتی:

زنگ خطر پایان رویای آمریکا به صدا درآمده است!

ثروتی گفت: واقعیت‌هایی در جامعه آمریکا در حال اتفاق افتادن است که اکنون گسترده می‌شود و این یک زنگ خطر برای دولتمردان آمریکا و کسانی که دل در گرو آمریکا دارند. اما مردم آمریکا نمی‌توانند تحمل کنند که به قول ما رویای آمریکایی کمرنگ شود.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" رادیو گفت‌وگو با موضوع (افول هژمونی آمریکا؛ نگاهی از درون به شورش مردم علیه نخبگان در انتخاب ترامپ و ابعاد روبرویی نخبگان با ترامپ پس از انتخاب) با حضور دکتر ثروتی، استاد دانشگاه و کارشناس مسایل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیو "گفت‌وگو" شد. 

 گفت: برخی از مولفه‌هایی که نگاه هژمونی یا سلطه را بر قدرتی مانند آمریکا تعریف می‌کند، براساس نظریات نظریه‌پردازان ممکن است، متفاوت باشد، مثلا در نظریه هژمونی فرهنگی که هانتیگتون و دیگران می‌گویند، بر اساس یک فرضیاتی است و اعتقاد دارند که آمریکا به این نقطه رسیده است. در ابعاد اقتصادی نیز همین طور. 

وی افزود: آمریکا در ابعاد داخلی دچار مشکلات زیرساختی است و آمریکایی‌ها در بحث بحران بدیهی‌ها، مشکلات اقتصادی، تعطیلی دولت، تبعیض‌ها، زیرساخت‌های علمی، اقتصادی و صنعتی و همه اینها دچار مشکل هستند. بحث متصلب بودن نظام انتخاباتی دوقطبی در جامعه آمریکا، همه اینها مسائلی است که ترامپ به آن اشاره می‌کند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: وقتی ترامپ می‌گوید فرودگاه‌های ما، مانند فرودگاه‌های جهان سوم می‌مانند یا ما توانایی اینکه یک مدرسه هم بسازیم، نداریم و اشاراتی امثال این نشان می‌دهد که یک واقعیت‌هایی در جامعه آمریکا در حال اتفاق افتادن است یا شکل گرفته و اکنون تداوم پیدا کرده و گسترده می‌شود که این یک زنگ خطر برای دولتمردان آمریکا و کسانی که دل در گرو آمریکا دارند و منافع ملی این کشور را مدنظر دارند.

ثروتی بیان کرد: به هر حال آمریکا به عنوان یک بازیگر در نظام بین‌الملل در یک وضعیتی قرار دارد که این وضعیت را بعضی از آمریکایی‌ها اعتقاد دارند که باید حفظ کنند. وقتی این شیب نزولی اضافه می‌شود و اشاره به زیرساخت‌هایی که ترامپ اشاره ‌می‌کند، هست، این دغدغه جدی می‌شود و این دغدغه جدی را مردم آمریکا برنمی‌تابند و نمی‌توانند تحمل کنند که مشکلات اقتصادی آنها روزبه روز بیشتر شود و مردم در فقر و گرسنگی، تبعیض و مشکلات اقتصادی بیشتر به سر ببرند.  

وی افزود: مردم آمریکا نمی‌توانند تحمل کنند که به قول ما رویای آمریکایی کمرنگ شود و آمریکا در میان کشورهای درجه دوم و سوم قرار بگیرد، کمااینکه در آینده این را شاهد خواهیم بود که اگر این روند ادامه پیدا کند. لذا برخی لایه‌های نخبگان در جامعه آمریکا، این دغدغه و نگرانی را فهمیدند و به آن اشاره و اذعان دارند. این باعث شده که با تنش‌ها و اختلافات گستردگی استانه تحمل در مردم و جامعه آمریکا شاهد این هستیم که افرادی که خارج از این دایره‌ها هستند که افرادی با یک نگاه افراطی که شعارعظمت آمریکا را می‌دهد، بر سر کار می‌آید. 

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی