کارشناس مسائل بین‌الملل:

ترامپ نسبت به شعارهای انتخاباتی بسیار پایبند است!

کرمی پایبندی ترامپ را به شعارهای کاندیادتوری بسیار بالا دانست و بیان کرد: در واقع رویکرد ترامپ نسبت به وعده‌های انتخاباتی نشان داده که رئیس‌جمهور آمریکا نسبت به کسانی که به وی رای دادند، پایبندی بسیار زیادی دارد.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" رادیو گفت‌وگو با موضوع (افول هژمونی آمریکا؛ نگاهی از درون به شورش مردم علیه نخبگان در انتخاب ترامپ و ابعاد روبرویی نخبگان با ترامپ پس از انتخاب) در ادامه با حضور کرمی، کارشناس مسایل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیو "گفت‌وگو" شد. 

کرمی گفت: ترامپ نشان داد نسبت به شعارهای انتخاباتی که در دوران کاندیداتوری نسبت به کلینتون مطرح کرد، پایبندی بسیار زیادی دارد. ساختن دیوار در مرز مکزیک، خروج از نفتا و برخورد با مهاجران جزء سه شعار اصلی ترامپ در این کمپین‌های انتخاباتی بود و وی بعد از اینکه به ریاست‌جمهوری رسید، آمریکا از نفتا خارج شد.

وی افزود: بازخوانی توافقات هسته‌ای با ایران نیز جزء شعارهای ترامپ بود و پس از اینکه به ریاست‌جمهوری آمریکا برگزیده شد، آمریکا از نفتا خارج شد و ساختن دیوار در مرز مکزیک را مطرح کرد و دو فرمان مهاجرتی نیز که صادر کرد، در راستای همان شعارهای انتخاباتی بود که در جریان انتخابات بیان کرده بود. در واقع ترامپ نسبت به وعده‌های انتخاباتی که داده و نسبت به کسانی که به وی رای دادند، پایبندی بسیار زیادی دارد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: اینکه بگوییم مواضع ترامپ عوض می‌شود مگر اینکه جنبش خیلی گسترده‌ای در آمریکا به راه بیفتد که وی را از قدرت خلع کند، وگرنه پایبندی بسیار زیادی به شعارهایی دارد که در جریان انتخابات مطرح کرده است. 

کرمی عنوان کرد: اما بحث روی کار آمدن ترامپ را می‌توان از یک زاویه دیگر مطرح کرد، از زاویه قدرت گرفتن طیف راست افراطی در اروپا و امریکا. ما شاهد هستیم که بعد از بحران اقتصادی 2008 و مشکلات اقتصادی و معیشتی گریبانگیر مردم آمریکا شد، در واقع تحلیل‌های مختلفی در جامعه آمریکا بروز کرد اما تحلیل اکثر مردم این بود که اولا باید با مهاجران برخورد شود.   

وی افزود: کار و تولیدی که در آمریکا وجود دارد، سود و منفعت آن باید به مردم آمریکا برسد و هزینه‌هایی که آمریکا در کشورهای دیگر صرف می‌کند، باید به مردم آمریکا اختصاص داده شود. در واقع بسیاری از نگاه‌ها متوجه داخل آمریکا شد و مردم آمریکا خواهان این شدند که رئیس‌جمهوری که در آمریکا بر سر کار می‌آید به جای اینکه پول مالیات‌دهندگان را در عرصه سیاست خارجی (افغانستان، عراق، سوریه و مناقشات بین‌المللی) هزینه کند، آن را صرف کارآفرینی برای مردم آمریکا کند. 

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: ظهور این دیدگاه‌های افراطی در آمریکا باعث شد که نگاه‌ها به سوی کاندیدایی برود که با این شعارها همسویی داشت و ترامپ با توجه به جایگاهی که در نظام اقتصادی آمریکا داشت و سیاستمدار نبود و سابقه سیاسی خیلی طولانی نداشت بلکه جزء کسانی بود که در بازار این کشور فعالیت می‌کرد و خودش مشکلات مردم و جامعه را لمس کرده بود، توانست به نوعی حرف مردم را بزند.

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی