محقق و پژوهشگر تاریخ معاصر:

تفسیر تاریخ ایران با نظریه های غربی اشتباه است

یک پژوهشگر با انتقاد از عملکرد دانشگاه ها در تفسیر تاریخ کشور با استفاده از نظریه های غربی، تاکید کرد : گذشته غرب که نظریه ها بر اساس آن شکل گرفته اند با گذشته ایران متفاوت است.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی " رادیو گفت و گو با موضوع ( تاریخ پژوهی در ایران و موانع پیش رو ) با حضور دکترمنصوری ، محقق و پژوهشگرتاریخ و دکتر مختاری،محقق و پژوهشگر تاریخ معاصر روانه آنتن شد.

 در ابتدا دکتر منصوری با بیان اینکه تاریخ پژوهشی با انسان سر و کار دارد ، عنوان کرد : در مطالعه تاریخ به هیچ عنوان نباید تک بعدی باشیم و لازم تمام جنبه های سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی و حتی روان شناسی را در نظر بگیریم چرا که با موجود چندبعدی و پیچیده ای به نام انسان سروکار داریم.

وی خاطر نشان کرد : تاریخ علم پیچیده ای است و اگر تاریخ پژوه سیاست ، فرهنگ و جامعه شناسی و..نداند تحلیل هایی که از تاریخ دارد اشتباه خواهد بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد : انقلاب اسلامی ایران قابل مقایسه با هیچ انقلابی در دنیا نیست چراکه تحولی ایجاد کرد که ماهوی تفاوت دارد.در نتیجه نمی توان نظریه های غربی در  مورد انقلاب را واقعی دانست چون آن ها ماهیت انقلاب مارا نمی دانند.

در ادامه مختاری گفت : مطالعه تاریخ تعصب را از بین می برد و تردید ایجاد میکند، به این معنا که به هرچیزی به دیده تردید نگاه می شود و آنگاه هیچ چیزی قطعی نیست.

وی با بیان اینکه تاریخ با ذات انسان که علاقمند به کشف گذشته است ارتباط دارد، افزود : تاریخ نگاری از دوران خیلی قبل وجود داشته است و از سوی بزرگان دین تاکید شده است.

این محقق و پژوهشگر با ابراز تاسف از اینکه در دانشگاه های کشور تفسیر تاریخ ایران بر اساس نظریه های غربی صورت می گیرد ، اظهار کرد : برای کنکاشت در تاریخ باید اقتضائات کشور را درنظر گرفت چراکه گذشته ایران با غرب بسیار متفاوت است.

مختاری اضافه کرد : دانشجویان و محققان ما در تفسیر و پژوهش تاریخ وقت و انرژی به خرج نمی دهند و بر اسناد موجود تکیه نمی کنند .

وی تاریخ نگاری ایدئولوژیکی حکومتی را از آسیب های تاریخ پژوهشی در ایران دانست و گفت : روایت رسمی که با کمک سازمان های دولتی سعی می کند تاریخ را فقط از یک دریچه به نسل جدید معرفی کند.نتیجه آن تاریخ زدگی نسل جوان است.

این پژوهشگر تاریخ تاکید کرد : نسل جدید تاریخ را یک دادگاه می دانند که عده ای از افراد باید محاکمه شوند.

 لازم به یادآوری است گفت و گوی فرهنگی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 20 بر روی شبکه رادیویی گفت و گو قرار می گیرد و علاقمندان می توانند فایل صوتی این برنامه را از سایت شبکه دریافت کنند.

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی