نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان:

بین قانون برنامه ششم و لایحه بودجه سال 96 فاصله وجود دارد

محمد حسینی با اشاره به لایحه بودجه سال 96 گفت: دولت سعی کرد بر اساس قانون در تاریخ قانونی لایحه بودجه 96 را ارائه کند، ولی با توجه به اینکه قانون برنامه ششم توسعه هنوز نهایی نشده لذا بین قانون برنامه ششم و لایحه بودجه سال 96 فاصله وجود دارد.

برنامه "بهارستان" رادیو گفت و گو با موضوع نگاهی به بودجه 96 نقطات قوت و ضعف آن و با حضور محمد حسینی نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

محمد حسینی با اشاره به اینکه لایحه بودجه سال 96 در وقت مقرر ارائه شد، در عین حال گفت: دولت سعی کرد بر اساس قانون در تاریخ قانونی لایحه بودجه 96 را ارائه کند، ولی با توجه به اینکه قانون برنامه ششم توسعه هنوز نهایی نشده لذا بین قانون برنامه ششم و لایحه بودجه سال 96 فاصله وجود دارد.

وی به درآمدهای عمومی در بودجه سال 96 اشاره کرد و بیان داشت: دولت در بخش درآمدهای عمومی 319 هزار میلیارد تومان در لایحه خود به مجلس ارائه داد که در کمیسیون های تخصصی به ویژه کمیسیون برنامه و بودجه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و با توجه به احکامی که در قانون برنامه ششم تا آن روز نهایی شده بودند، تغییراتی داده شد و این عدد به حدود 348 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در خصوص اعتبارات هزینه ای اظهار داشت: در بخش اعتبارات هزینه ای حدود دو روز است که در حال بررسی هستیم. در این لایحه دولت در حوزه آب، در حوزه محیط زیست و همچنین در حوزه ریلی اعتبارات خاصی را نسبت به سنوات گذشته دیده است.

حسینی توجه به حقوق و مزایا را در بودجه سال 96 پر رنگ دید و گفت: در بودجه سال 96 نگاه به آموزش و پرورش، نگاه به محرومین و افراد تحت پوشش کمیته امداد، نگاه به حقوق بازنشستگان و تحقق یا افزایش درآمدهای استانی بوده است و همچنین در کمیسیون تلفیق این نگاه بوده که هرچقدر افزایش درآمد داشتیم به استان ها تعلق بگیرد.

وی بررسی به پیوست های بودجه را از دیگر اقداماتی بیان کرد که در بررسی لایحه بودجه 96 در کمیسیون تلفیق صورت گرفته و اظهار داشت: یکی از این مباحث، مبحث دو درصد درآمد حاصل از نفت و گاز برای مناطق محروم و مناطق گاز خیز و نفت خیز بود که درآمدی که پیش بینی شده بود نسبت به توزیع اعتباری که در ردیف خودش انجام شده بود، کمتر بود و این اصلاح شد و به سه درصد افزایش یافت. 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: بعضی درآمدهای وصول شده دولت در بخش هزینه ای علی رغم اینکه صراحت داشت توزیع اعتبار نشده بود و توقع این است که دولت سریع تر جداول را اصلاح کند و بر اساس احکامی که در صحن علنی انجام شده این موارد را توزیع اعتبار کند.

حسینی با اشاره به صادرات در حوزه نفت و گاز گفت: درست است که ذخیره گازی در کشور زیاد است اما شرکت های پالایشی زیادی را نداریم طبق حکمی در قانون بودجه به شرکت نفت و گاز اجاز داده شد اگر تا سقف یک هزار میلیون مترمکعب در روز بتوانند تولید کنند و مصارف مورد نیاز کشور را تامین کنند اجازه دارند آن را به سایر کشورها صادر نمایند. 

قابل ذکر است، برنامه "بهارستان" پنج شنبه ها ساعت 13:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی