نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ:

در بودجه 96 به دنبال کاهش اختلاف سطح حقوق بازنشستگان با شاغلین بودیم

محمدعلی پورمختار گفت: در قانون برنامه اختلاف سطح حقوق بازنشستگان با شاغلین را اصلاح کردیم و به تبع در بودجه هم این رعایت شده و الان به نحوی است که باید در طول 5 سال آینده و به موجب قوانین بودجه سنواتی این فاصله به 15 درصد کاهش پیدا کند.

برنامه "بهارستان" رادیو گفت و گو با موضوع نگاهی به بودجه 96 نقطه قوت و نقاط ضعف آن و با حضور محمدعلی پورمختار نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

محمدعلی پورمختار با اشاره به مفهوم بودجه، گفت: بودجه نقشه راهی است که از جهت درآمد و هزینه ها در طول یک سال ترسیم می شود و در چارچوب سیاست هایی که قانون برنامه تصویب شده، تعیین تکلیف می کند. 

وی با اظهار به اینکه بودجه عمومی نسبت به سال های گذشته افزایش پیدا کرده است، بیان داشت: تقریبا عدد و رقم بودجه عمومی کشور بالغ بر یک میلیون و 140 هزار هزار میلیارد تومان است و افزایش نسبتا زیادی نسبت به بودجه سال گذشته پیدا کرده مخصوصا چیزی حدود نزدیک به 40 درصد بخش هزینه ای و جاری و بودجه شرکت های دولتی افزایش پیدا کرده است.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به اینکه در بودجه سال 96 دولت مکلف شده تا بودجه قوه قضائیه را افزایش دهد، تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم مشکلات قوه قضائیه را برطرف کنیم در قانون برنامه دولت را مکلف کردیم که در طول برنامه 0.3 درصد به بودجه قوه قضائیه اضافه کند و این حدود 5 تا 6 هزار میلیارد تومان می شود و بر این مبنا شاهد هستیم که به قوه قضائیه این مکان را داده که برای جذب نیرو و کادر قضایی هر سال 800 نفر و 3200 نفر کادر غیر قضایی و کارمند اضافه کند.

وی افزود: یکی از معضلاتی که قو قضائیه با آن روبه رو است کمبود نیروی انسانی است. حجم بالای ورودی پونده ها موجب شده با کمبود نیروی انسانی مواجه شود و همین زمینه اطاله دادرسی را هم فراهم کرده است بر همین اساس این مصوبه برایش امکانی فراهم کرده تا قوه قضاییه در طول 5 سال بتواند بخشی از مشکلاتش برطرف شود.

پورمختار به سقف معافیت مالیاتی اشاره کرد و گفت: مجلس سطح معافیت مالیاتی را از یک میلیون و 500 هزار تومان به دو میلیون تومان ارتقا داد البته در ابتدا کمیسیون تلفیق تفاوتی را بین کارگران با بخش دولتی قائل شده بود و این درست نبود و خوشبختانه این را اصلاح کرد و الان سقف معافیت مالیاتی همه در همان حد دو میلیون تومان است و این اقدام مناسبی است چون بخش زیادی از کارمندان و کارگران درآمد ماهیانه شان کمتر از دو میلیون تومان است که لااقل یک اقدام حمایتی از سوی مجلس نسبت به آنها اعمال می شود که دیگر مالیات مستقیم پرداخت نکنند.

وی در خصوص بازنشستگان کشوری و لشگری گفت: موضوع همسان سازی و یکسان سازی را داشتیم که یکی از مطالبات جدی بازنشستگان محسوب می شد از طرفی سطح حقوق بازنشستگان با شاغلین هم باز زیاد است. در قانون برنامه این را اصلاح کردیم و به تبع در بودجه هم این رعایت شده و الان به نحوی است که باید در طول 5 سال آینده و به موجب قوانین بودجه سنواتی این فاصله به 15 درصد کاهش پیدا کند یعنی حداکثر اختلاف بین یک شاغل و یک بازنشسته 15 درصد باشد و از سال آینده اجرایی خواهد شد.

قابل ذکر است، برنامه "بهارستان" پنج شنبه ها ساعت 13:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی