نماینده مردم مشهد و کلات:

حوزه اشتغال در بودجه 96 ناکام ماند

رضا شیران خراسانی اظهار داشت: در حوزه اجتماعی، اولین مشکل کشورمان بیکاری است. در بودجه امسال چون در ردیف های بودجه حوزه ردیف هزینه ای بالا بود ما نتوانسیتم به طور شایسته در حوزه اشتغال کاری را انجام دهیم.

برنامه "بهارستان" رادیو گفت و گو با موضوع نگاهی به بودجه 96 نقطه قوت و نقاط ضعف آن و با حضور رضا شیران خراسانی نماینده مردم مشهد و کلات و عضو کمیسیون های اجتماعی، اصل نود و تدوین آیین نامه ها در مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

رضا شیران خراسانی با بیان اینکه بودجه سال 96 به لحاظ هزینه های جاری از رشد برخوردار شده است، گفت: هرچه ما در بودجه حوزه تملک دارایی های سرمایه ای یا عمرانی را کمتر و بخش هزینه های جاری را بیشتر ببینیم به این معناست که در اداره کشور با گرانی مواجه ایم. به نوعی کشور را گران اداره می کنیم و در این صورت از جیب همه مردم پرداخت می شود، هم فردی که دارای تمکن مالی است و هم فردی که در فقر و محرومیت است. لذا این بخش را باید به سمت کاهش پیش برویم و درآمدهایی کشور را در حوزه توسعه کشور و عمرانی هزینه کنیم.

وی اجازه فروش بیش از حد اوراق مشارکت و اوراق قرضه اسلامی را یکی از آسیب های بودجه 96 اعلام کرد و اظهار داشت: در بعضی موارد بسیار جای تامل دارد به دلیل اینکه می خواهیم قرض را مجددا با قرض پاسخ دهیم و قطعا در سال های آینده ما ردیفی خواهیم داشت که سود حاصل از چاپ این نوع اوراق مشارکت را دوباره باید برایش ردیفی ببینیم.

نماینده مردم مشهد و کلات با اشاره به نقاط قوت بودجه سال 96 بیان داشت: از نقاط قوت بودجه این است که در حوزه بازنشستگان کشوری و لشگری که حدود یک میلیون و 600 هزار نفر را شامل می شود سقف حقوق به 2 میلیون تومان رسیده است و بخش دوم در حوزه مدد جویان کمیته امداد و بهزیستی هستند که حداقل دریافتی شان تا 200 هزار تومان مقرر شده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به مصوبات در بودجه سال 96 در حوزه این کمیسیون بیان داشت: در حوزه اجتماعی، اولین مشکل کشورمان بیکاری است. اگر بخواهیم بیکاری را از بین ببریم هیچ راهی نداریم جز اینکه به اقتصاد مقاومتی رجوع کنیم و اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی را به طور واقعی عملی کنیم نیاز است که حداقل 5 قانون ما هم سنگ و هم وزن و در راستای هم باشند. 

وی متذکر شد: باید قانون کار، قانون تجارت، قانون مالیات های مستقیم، قانون بیمه در یک راستا باشند تا ما بتوانیم به تولید داخلی بپردازیم و با تولید داخل ایجاد اشتغال کنیم و با اشتغال از آسیب های اجتماعی جلوگیری کنیم. در بودجه امسال چون در ردیف های بودجه حوزه ردیف هزینه ای بالا بود ما نتوانسیتم به طور شایسته در حوزه اشتغال کاری را انجام دهیم. 

قابل ذکر است، برنامه "بهارستان" پنج شنبه ها ساعت 13:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی