یک آشپز گروه جهادگر اظهار داشت:

حفظ حریم یک انسان و تلاش برای ارتقای آن، عاملی برای عدم ترک اردوهای جهادی است

شریف الدین اذانی گفت: اینکه می خواهیم به همنوع مان کمک کنیم و بخواهیم حفظ حریم یک انسان را داشته باشیم و این حریم را به سطح مطلوب و خوب ارتقا دهیم، باعث می شود تفکر، ایده و علاقه مان روز افزون شود و اردوهای جهادی به هیچ عنوان ترک نشود.

برنامه "روایت باران" رادیو گفت و گو با موضوع خاطرات اردوهای جهادی و با حضور شریف الدین اذانی آشپز گروه جهادگر به روی آنتن رفت.

رادیو گفت وگو: شما از چه زمانی وارد گروه های جهادگری در کشور شدید؟

اذانی: اولین اردوی جهادی که رفتم سال 90 بود. در آن زمان دانشجوی مترجمی زبان انگلیسی بودم. در ورودی دانشکده بنری نصب کرده و اعلام کرده بودند که برای اردوهای جهای ثبت نام می کنند به سلف رفتم و با یکی از دوستانم صحبت کردم و دوستم هم قبول کرد تا به اردوی جهادی برویم. 

رادیو گفت وگو: آیا رشته تحصیلی شما با آن چیزی که درخواست شده بود مرتبط بود؟

اذانی: خیر، محدودیتی وجود نداشت. در اردوهای جهادی نه محدودیت علمی وجود دارد و نه محدودیت سنی و حتی محدودیت جنسی هم وجود ندارد.

رادیو گفت وگو: در کدام دانشکده و در کدام دانشگاه تحصیل می کردید؟

اذانی: دانشگاه آزاد اسلامی کرج، دانشکده زبان و ادبیات. 

رادیو گفت وگو: اولین سفری که رفتید به کجا بود؟

اذانی: عید نوروز ما با گروه جهادی امیرالمومنین در یکی از روستاهای حوالی سوسنگرد اردو زدیم و کارهای عمرانی یک مسجد را انجام دادیم.

رادیو گفت وگو: امسال عید هم قصد دارید این کار را انجام دهید؟

اذانی: بله، حتما. معمولا این اردوها در مناطق دور و محروم انجام می شود، مثلا در اردوهایی که به سیستان و بلوچستان می رویم حدود 30 ساعت در اتوبوس هستیم و سختی راه دارد معمولا دو بار در سال انجام می شود، یکبار عید نوروز کل تعطیلات و یکبار هم 12 روز پایانی شهریور ماه است.

رادیو گفت وگو: شما تا به حال به کجاها سفر کردید؟

اذانی: به سوسنگرد، کرمانشاه و سیستا ن و بلوجستان رفته ام.

رادیو گفت وگو: آیا گروهی که شما با آنها سفر می کنید همیشه ثابت هستند و یا اعضا تغییر می کنند؟

اذانی: تغییرات در ثبت نام است، وقتی می خواهیم اردویی را بگذاریم حدودا 20 الی 30 نفر پای ثابت هستند ولی ما به 70 نفر احتیاج داریم برای همین از خود دانشگاه ثبت نام می کنیم، قبل از اینکه به اردو  برویم،  افتتاحیه ای وجود دارد و یک نیازسنجی نیروی انسانی می شود و تقسیم بندی انجام می شود.  

رادیو گفت وگو: با تجه به تعداد 60 یا 70 نفر که به اردوهای جهادی می روند، تدارکات برای این تعداد از نفرات خیلی گسترده است. معمولا در این اردوها چه کسانی این نوع ماموریت را انجام می دهند؟

اذانی: همه تدارکات را بچه ها انجام می دهند، افرا گروه وسایل شخصی را همراه خودشان می آورند، مواد تغذیه ای هم خریداری می شود. سعی می کنیم با توجه به دور افتادگی جایی که می خواهیم برویم و اردو بزنیم نیازهایمان را از مبدا تامین می کنیم و اگر در مقصد چیزی را کم بیاوریم زمان می گذاریم و از آنجا تهیه می کنیم. 

رادیو گفت وگو: نقش شما در این اردوها چیست؟

اذانی: بنده در دو الی سه اردوی اولی که رفتم در حوزه عمرانی بودم ولی با توجه به نیاز شدید تدارکات در زمینه تغذیه دوستان جهادی، ترجیح دادم که به قسمت آشپزی بیایم.

رادیو گفت وگو: از آشپزی سر رشته دارید؟

اذانی: بله، آشپزی ام خوب است. 

رادیو گفت وگو: دستیار هم دارید؟

اذانی: دوستانی هستند که کمک می کنند ولی عمده کار بر عهده خودم است. برای تهیه صبحانه، حدود یک ساعت و نیم قبل از نماز صبح بیدار می شوم و صبحانه را آماده می کنم.

رادیو گفت وگو: زمانی که از مبدا حرکت می کنید برنامه غذایی تمام روزهایتان را دارید؟

اذانی: بله، همه می دانند هر روز صبحانه، ناهار و شام چه چیزی صرف خواهد شد. باید برنامه ریزی را داشته باشیم چون داریم مواد اولیه را از مبدا خریداری می کنیم.

رادیو گفت وگو: شست و شوی لوازم با شماست ؟

اذانی: شست و شو وظیفه کسی است که دارد آشپزی می کند، چون بچه ها حقیقتا خسته می شوند. بچه های شهر که به اردو می روند و کار می کنند فارغ از اینکه دارند کار خیرخواهانه می کنند و فارغ از اینکه از عید و تعطیلات شان گذشته اند، چون عادت به این نوع از تحرکات ندارند بدن درد می گیرند و خسته می شوند و این کار مضاعف و کار شستشو آنها را اذیت می کند.

رادیو گفت وگو: ممکن است بعضی از غذاها را افراد دوست نداشته باشند، در این صورت چه کار می کنید؟

اذانی: چاره ای ندارند و مجبور هستند بخورند و گرنه نان خالی باید بخورند. 

رادیو گفت وگو: گوشت و میوه بیش از چند روز قابل نگهداری نیستند، شما این مواد غذایی و میوه ها را از کجا تامین می کنید؟

اذانی: مکان اسکان در زمان رصد و جانمایی اردو ، از چند ماه قبل انجام می شود که اصولا ما یا در مدرسه یا در حسینیه و یا در مسجد اسکان داریم و بالاخره یخچالی وجود دارد. حال اگر چیزی که از مبدا خریده ایم و می خواهیم به آنجا ببریم اگر شرایط را رعایت کنیم و سالم باشد وقتی رسیدیم سریع در یخچال قرار می دهیم و فاسد نمی شود ولی اگر ترس از این داشته باشیم که چیزی که داریم از اینجا می خریم در راه فاسد می شود قطعا این پول را هزینه نمی کنیم و سعی می کنیم در مقصد آن را تهیه کنیم.

رادیو گفت وگو: گوشت خود را از کجا تهیه می کنید؟

اذانی: گاها اهالی منطقه لطف می کنند و همچنین در مدت زمانی که در اردو هستیم بستگی به دام منطقه مثلا در سیستان و بلوچستان غالبا گوشت بز مصرف می کنند و ما هم از گوشت بز غذا درست می کنیم.

رادیو گفت وگو: گوشت بز، کمی دیر می پزد، شما برای اینکه غذای مطلوبی را به دوستانتان بدهید از چه روشی استفاده می کنید؟

اذانی: در زمینه گوشتذهای دیرپز مثل گوشت شتر یا بز، سعی می کنم گوشت را با جوش شیرین مزه دار کنم چون جوش شیرین گوشت را پوک و ترد می کند و تازه با توجه به تمام ترفندهای آشپزی گوشت بز حود 6 ساعت طول می کشد تا به خوبی بپزد و قابل خوردن باشد. 

رادیو گفت وگو: تا به حال پیش آمده کلی زمان صرف کنید ولی نتوانید غذای مطلوبی را بپزید؟

اذانی: بله، یک بار در روز آخر اردو در نوروز سال 95 که به سیستان و بلوچستان رفته بودیم یکی از اهالی شب قبل از حرکت بزی را ذبح کرده بودند و گوشت تمیز کرده را به ما دادند. برای اینکه این گوشت هدر نرود صبح روزی که می خواستیم برویم بعد از اذان تمام کارهای لازم را انجام دادم تا برای ناهار آماده شود و ساعت دو که ناهار آماده شده بود و می خواستیم غذا را بکشیم، متاسفانه گوشت هنوز نپخته و سفت بود و نمی دانستیم چه کاری باید انجام دهیم، بچه ها مجبور شدند غذا را بخورند. این اولین تجربه ام بود و بعدا یاد گرفتم که جوش شیرین بزنم. 

رادیو گفت وگو: از این کار چه لذتی می برید ؟ 

اذانی: اردوی جهادی زمانی برای آدم می تواند خوب باشد که به محروم ترین جاها برویم که از امکانات رفاهی بسیار کمی برخوردارند. لذت اینکه دل یک همنوع دارد شاد می شود لذت بالایی است.

رادیو گفت وگو: باز هم دوست دارید این کار را ادامه دهید؟

اذانی: فارغ از اینکه ما این اردوها را دو بار در سال می رویم و با آداب و روسوم و آب و هواهای مختلف آشنا می شویم، اینکه می خواهیم به همنوع مان کمک کنیم و بخواهیم حفظ حریم یک انسان را داشته باشیم و این حریم را به سطح مطلوب و خوب ارتقا دهیم، باعث می شود تفکر، ایده و علاقه مان روز افزون شود و اردوهای جهادی به هیچ عنوان ترک نشود.

قابل ذکر است، ویژه برنامه "روایت باران" در ایام تعطیلات نوروز ساعت 11:15 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی