رئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم مجلس شورای اسلامی:

مشکل بودجه و اعتبار در آموزش و پرورش با وجود افزایش یک درصدی بودجه در سال 96

دکتر حمیدرضا حاج بابایی گفت: در بودجه سال 96 حدود 3 هزار میلیارد تومان بودجه آموزش و پرورش افزایش پیدا کرد که تقریبا نه درصد بودجه عمومی شده است اما همچنان آموزش و پرورش مشکل بودجه و اعتبار دارد.

برنامه "بهارستان" رادیو گفت و گو با موضوع نگاهی به بودجه 96 نقطه قوت و نقاط ضعف آن و با حضور دکتر حمیدرضا حاج بابایی نماینده مردم همدان و رئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم مجلس شورای اسلامی و وزیر سابق آموزش و پرورش به روی آنتن رفت.

دکتر حمیدرضا حاج بابایی با انتقاد از اینکه بودجه سال 96 در ابتدا کارآمد نبود در عین حال گفت: و بودجه ای که نوشته شد و دولت تحویل مجلس داد یک بودجه کارآمدی که بتواند پیامی برای سال 1396 داشته باشد، نبود اما با تلاش نمایندگان مجلس، اصلاحاتی در این لایحه انجام پذیرفت. 

وی با بیان اینکه این بودجه چند اشکال عمده و اساسی دارد، عنوان کرد: اشکال اساسی این است که میزان برداشت از نفت و فروش نفت در بودجه نسبت به سال های گذشته، افزایش چشمگیری داشته است. نکته دوم تکیه بر اوراق مشارکت و صکوک و اوراق بهادار به شدت افزایش پیدا کرده یعنی 34 هزار و 500 میلیارد تومان که توسط دولت و تا حدود 80 هزار میلیارد تومان هم از طریق شهرداری ها، ارگان ها و سازمان ها و وزارت خانه ها از سه طریق با تضمین دولت، تضمین بانک مرکزی و تضمین خود عوامل دارد انجام می پذیرد.

نماینده مردم همدان افزود: از طرفی هم این برنامه یک پیام روشن و شفافی را برای اشتغال در سال 1396 نداشت و ندارد اگرچه 62 هزار میلیارد تومان برای بودجه های عمرانی و تملک دارایی پیش بینی شده که شاید اختصاص و تخصیص پیدا کردن شان با اما و اگر روبه رو است.

وی در بیان نکات مثبت بودجه گفت: در مجلس بودجه ها بر اساس برنامه ششم تا 30 درصد استانی شد و کمک هایی که دارد به بازنشستگان انجام می شود و کمک به کمیته امداد و بهزیستی در زمینه همراهی و همگامی با برنامه ششم است.

حاج بابایی با اظهار به اینکه افزایش سقف معافیت های مالیاتی تا دو میلیون تومان کمک خیلی خوبی بود که مجلس انجام داد، بیان داشت: این در راستای کمک به کسانی بود که زیر دو میلیون تومان دریافت می کنند که هم این معافیت برایشان باشد و هم اینکه در کنار این معافیت با افزایش حقوقی که به صورت پلکانی خواهند داشت در مسیر رفاه و کمک به اقشار کم در آمد یا کارکنانی که درآمد کمتری دارند قدمی برداریم.

رئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم مجلس با اشاره به صادرات نفت و گاز به اظهار داشت: ما باید بتوانیم نسبت به صادرات نفت و صادرات  گاز به ویژه در کشورهای اروپایی و کشورهای همسایه یک قدم موثر را برداریم، این در راستای سیاست هایی است که در برنامه ششم تدوین شد و در بودجه هم خودش را دارد نشان می دهد که ما باید به سمت درآمدهای نفتی برویم و هزینه های این درآمدها باید در مسیر اشتغال و رونق اقتصادی باشد به همین منظور وزارت نفت را موظف کرده ایم در صورت افزایش تولید گاز به یک هزار میلیون متر مکعب در روز نسبت به صادرات گاز به کشور های همسایه و اروپا اقداماتی را انجام دهد.

وی با اظهار به اینکه میزان کل درآمدها و هزینه های بودجه حدود 395 هزار میلیارد تومان است، خاطر نشان شد: می توان گفت 345 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی است و بقیه هم بودجه اختصاصی وزارت خانه و دستگاه هاست و یک نکته مثبت که در این شکل گرفته، توانسته 62 هزار میلیارد تومان از این را برای بودجه تملک های دارایی در نظر بگیرد که می تواند یک رونق نسبی در پروژه های عمرانی استان ها ایجاد کند و کمک ها و مساعدت هایی که به بخش هایی کم درآمد جامعه هستند، می باشد. 

وزیر سابق آموزش و پرورش افزایش بودجه آموزش و پرورش را از دیگر نکات مثبت بودجه سال 96 برشمرد و گفت: حدود 3 هزار میلیارد تومان بودجه آموزش و پرورش افزایش پیدا کرد. متاسفانه بودجه آموزش و پرورش در طول چهار سال گذشته به صورت درصدی به شدت کاهش پیدا کرده یعنی امسال آنچه که دولت ارائه کرده بود 33 هزار و 500 میلیارد تومان بود که با توجه به 395 هزار میلیارد بودجه عمومی دولت در حدود 8 درصد می شود و ما سه هزار تا اضافه کردیم که تقریبا نه درصد بودجه عمومی شده است اما همچنان آموزش و پرورش مشکل بودجه و اعتبار دارد.

وی متذکر شد: ما در مورد آموزش و پرورش نباید فکر کنیم که چقدر نیاز دارد تا بدهی هایش را بپردازیم بلکه باید ببینیم چقدر باید در اختیار آموزش و پرورش قرار دهیم که در آموزش و پرورش شکوفایی ایجاد شود و رشد بهتر شکل بگیرد.

قابل ذکر است، برنامه "بهارستان" پنج شنبه ها ساعت 13:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی