سفیر سابق ایران در آذربایجان:

سفره هفت سین به صورت عام در آذربایجان نیست/ آشنایی تدریجی مردم آذربایجان با سفره هفت سین

دکتر محسن پاک آیین با اشاره به سفره هفت سین در آذربایجان گفت: سفره هفت در آذربایجان، آن گونه که در ایران است به طور عام وجود ندارد البته شهرستان هایی که نزدیک به مرزهای ایران هستند با الهام از سنت های ایرانی دارای سفره هفت سین نیز هستند. البته به تدریج مردم جمهوری آذربایجان دارند با این فرهنگ آشنا می شوند.

برنامه "فرهنگ بدون مرز" رادیو گفت و گو با موضوع  نوروز در آذربایجان و با حضور دکتر محسن پاک آیین سفیر سابق ایران در آذربایجان به روی آنتن رفت.

دکتر محسن پاک آیین با اشاره به سفره هفت سین در آذربایجان گفت: سفره هفت در آذربایجان، آن گونه که در ایران است به طور عام وجود ندارد البته شهرستان هایی که نزدیک به مرزهای ایران هستند با الهام از سنت های ایرانی دارای سفره هفت سین نیز هستند. البته به تدریج مردم جمهوری آذربایجان دارند با این فرهنگ آشنا می شوند.

وی به مراسم نوروز در آذربایجان پرداخت و بیان داشت: جمهوری آذربایجان و ایران دارای بیشترین اشتراکات فرهنگی، تاریخی، مذهبی و تمدنی هستند. آذربایجان نیز جزو کشورهای حوزه نوروز است و نوروز به صورت باشکوه در این کشور برگزار می شود.

سفیر سابق ایران در آذربایجان با اشاره به حفظ سنت نوروز در شوروی با وجود سختگیری های بسیار زیاد، اظهار داشت: در واقع نوروز در تمدن هزار ساله مردم ریشه دارد و آیین ها و سنت های غنی نوروز، بخشی از تاریخ جمهوری آذربایجان هستند. در دوران شوروی تلاش زیادی شد تا سنت نوروزی از جامعه حذف شود و مناسبت های الحادی بر مردم تحمیل شود اما مردم این سنت را حفظ کردند و با فروپاشی شوروی، جمهوری آذربایجان موفق شد مجددا فرهنگ نوروزی اش را احیا کند.

 وی با ذکر این نکته که آذربایجانی ها چهار، چهارشنبه سوری دارند، توضیح داد: آذربایجانی ها از اول اسفند ماه هر شب چهارشنبه را برنامه دارند و هر کدام نام خاصی دارد. چهارشنبه اول آب، دوم آتش، سوم خاک و چهارشنبه چهارم باد نام دارد. البته چهارشنبه آخر سال بسیار پررونق تر و پرشور تر برگزار می شود و حتی رئیس جمهور می آید و آتش بزرگی را برپا می کنند و سنت های چهارشنبه سوری را انجام می دهند.

پاک آیین با تاکید بر اینکه نوروز ظرفیت بالایی برای تعاملات فرهنگی مردم منطقه است، اظهار داشت: خوشبختانه نوروز یکی از موضوعات فرهنگی مهمی است که دچار منازعه نشده و تمام کشورهای حوزه نوروز متفق القول آن را عامل وحدت، تعامل و دوستی می دانند و به همین دلیل هم سازمان ملل متحد بخاطر استقبال این 10 کشور و حمایت این کشورها، روز نوروز را ثبت کردند و این روز در سازمان ملل هم تعطیل است.

وی با بیان اینکه نوروز دارای ظرفیت بالایی است، خاطر نشان شد: نه تنها در آذربایجان بلکه در افغانستان، ازبکستان، تاجیکستان و کشور های دیگر ظرفیت های بالای فرهنگی دارند در واقع نوروز حلقه اتصال فرهنگی مردم و کشورهای منطقه است.  

سفیر سابق ایران در آذربایجان به ظرفیت هایی که این کشور دارد اشاره و عنوان کرد: آذربایجان یک کشور مسلمان و شیعه اثنی عشری است. در واقع جمهوری آذربایجان دومین کشور شیعه بعد از  ایران است به همین دلیلی قرابت های شیعی بسیاری بین دو کشور وجود دارد. اگرچه دولت آذربایجان یک دولت غیر دینی و لاییک است و مردم جمهوری آذربایجان به دلیل اینکه بیش از 70 سال زیر یوق کمونیسم بودند به همین دلیل از تعالیم و معارف شیعی دور شدند ولی این معارف به شدت در جمهوری آذربایجان در حال رشد است و ما می بینیم که مخصوصا جوانان علاقه بسیار زیادی به تشیع پیدا می کنند.

وی در خصوص راهکارهایی که سبب نزدیکتر شدن دو کشور ایران وآذربایجان می شود، گفت: ارتباطات بیشتر مردم به خصوص از طریق گردشگری بسیار کمک می کند تا شناخت مردم نسبت به یکدیگر بیشتر شود. خوشبختانه ما به طور یک طرفه ویزا را برای مردم جمهوری آذربایجان لغو کردیم و سالانه بیش از یک میلیون نفر از مردم آذربایجان بخشی برای سیاحت، بخشی برای زیارت و بخشی هم برای درمان به ایران می آیند. 

وی ادامه داد: خوشبختانه اخیرا دولت آذربایجان هم تسهیلات ویزایی خیلی خوبی برقرار کرده و ظرف سه روز برای اتباع ایرانی ویزا صادر می شود.

پاک آیین برای مقصد گردشگری در جمهری آذربایچان پیشنهاد داد: جمهوری آذربایجان یک زمانی بخشی از تمدن ما بوده و برای ما جاذبه های زیادی را دارد از جمله دریای خزر در آن سمت خیلی دیدنی است، منطقه مرکزی شهر آذربایجان، شهر باکوی قدیمی که قلعه ای است با آثار  تاریخی بسیار زیبا از دوران شروان شاه، مرقد مطهر حضرت حکیمه خاتون که خواهر امام رضا (ع) هستند در باکو است. مرقد رحیمه خاتون از منصوبین امام رضا (ع) در منطقه نارداران بسیار دیدنی است.

وی افزود: بخشی به نام آتشکده است که آتشکده های دوران زردتشت تا کنون در آنجا بازسازی شده و هنوز هم آتش ها وجود دارد. مقبره میرمحسن از جمله عرفای منطقه که با کاشیکاری و آیینه کاری ایرانی تزیین شده است. همچنین غذاهای آذربایجان همانند عذاهای ایرانی است و کسی در آذربایجان احساس غربت نخواهد کرد.

قابل ذکر است، ویژه برنامه " فرهنگ بدون مرز" در ایام تعطیلات نوروز ساعت 12:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی