عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی:

عدم رعایت حقوق مردم در قراردادهای نفتی یکی از عوامل ملی شدن صنعت نفت بود

محمد خالدی اظهار داشت: یکی از دلایلی که باعث شد مردم ایران به این نتیجه برسند تا صنعت نفت را ملی کنند، نگاه یک طرفه ای بود که به نفت وجود داشت زیرا حقوق کشورمان در قراردادهای نفتی خوب پرداخته نمی شد.

برنامه گفت و گوی اقتصادی با موضوع مزیت های اقتصادی ملی شدن صنعت نفت و با حضور دکتر محمد جواد آصفی پور استاد بازنشسته دانشگاه صنعت نفت، دکتر محمد رضا شکوهی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعت نفت و محمد خالدی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

دکتر محمد جواد آصفی پور با اشاره به آثار گسترده اجتماعی و اقتصادی که نفت از زمان کشف شدن، بر جای گذاشته است، اظهار داشت: نفت به عنوان یک مولد قدرت در ساختار امنیت ملی کشورمان، نقش مهمی داشته است.

وی ادامه داد: بخشی از تامین امنیت جهانی انرژی توسط ایران صورت می گیرد که حدود هفت درصد است و در اوپک نیز سهم 14 درصدی داریم. در حال حاضر نیز با نرخ مصرف فعلی، می توانیم صد سال آینده را نیز تولید ثروت کنیم. 

این استاد بازنشسته دانشگاه صنعت نفت با بیان اینکه بر اساس یک برآورد، اگر تا سی سال آینده، انرژی هسته ای 300 درصد رشد کند، کماکان  نفت و گاز و مواد هیدرو کربنی، بیش از 70 درصد، انرژی جهان را تامین خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 711 میلیارد بشکه نفت خام درجا داریم. 125 میلیارد بشکه میعانات گازی نیز در اختیار داریم. با 55 هزار میلیارد متر مکعب گاز، مجموعا یک هزار و 140 میلیارد بشکه نفت خام موجودی کشور است که با توجه به ضریب بازیافت میانگین 40 درصد، حدود 345 میلیارد نفت برای نسل آینده وجود دارد. همچنین کشورمان حدود 12 درصد از میادین مشترک برداشت می کند. 90 درصد تامین انرژی امروز اقتصاد ملی بر عهده نفت  و گاز است و انرژی برای اقتصاد به مثابه هوا برای انسان است و بدون انرژی، امکان ادامه حیات برای هیچ اقتصادی وجود ندارد. بنابراین اگر نفت را در اختیار نداشتیم، مجبور بودیم چقدر نفت خام و گاز وارد کنیم.

آصفی پور از دریافت 80 درصد مالیات مستقیم و غیر مستقیم کشور توسط صنعت نفت گفت و عنوان داشت: بیش از 90 از توسعه اقتصاد پایدار را نفت تامین می کند و به عنوان یک صنعت، 20 درصد در تولید ناخالص ملی سهم دارد.

محمد خالدی نفت را یکی از مولفه های اثر گذار در حوزه انرژی در سطح جهان دانست و اظهار داشت: اگر مجموع ذخایر نفت و گاز ایران را با هم جمع کنیم، رتبه یک خاورمیانه را خواهیم داشت. شاید مشخص ترین و بارزترین کلمه ای که در کنار صنعت نفت وجود داشته، استعمار بوده است.

وی ادامه داد: امروز نیز موضوع بحث مان همین موضوع یعنی استعمار است. پایه گذار صنعت نفت در ایران، کشورهای غربی بوده اند که قراردادها در کشورمان نیز نشان می دهد، نخستین کسانی که در این عرصه ورود پیدا کردند، کشورهای اروپایی به ویژه انگلیس بوده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح داشت: سوال این است معاملات و قراردادهای نفتی امروز و همچنین ساز و کاری که بر صنعت نفت حاکم است که بخشی از آن داخلی و بخش دیگر بین المللی است، از عدالت برخوردار هستند؟ در گذشته و امروز همیشه برایمان این علامت سوال وجود داشته است آیا نمی شد از این نعمت الهی استفاده کنیم که قطعا پاسخ این است که بله، می شد بهتر از این نعمت الهی استفاده کرد.

وی با اشاره به گذشته بیان داشت: شاید یکی از دلایلی که باعث شد مردم ایران به این نتیجه برسند تا صنعت نفت را ملی کنند، نگاه یک طرفه ای بود که به نفت وجود داشت زیرا حقوق کشورمان در قراردادهای نفتی خوب پرداخته نمی شد.

خالدی به انرژی اشاره کرد و گفت: امروز، انرژی بخش های مختلفی دارد مانند انرژی باد، خورشید، هسته ای و سوخت های فسیلی اما تا امروز هیچ رقیبی در کنار انرژی و سوخت های فسیلی ظهور و بروز پیدا نکرده است و همه نیز تلاش می کنند به سمت انرژی هایی بروند که کمتر وابستگی به سوخت های فسیلی داشته باشد. امروز از یک بشکه نفت، 80 درصد برای تامین انرژی و 20 درصد نیز برای موادی صرف می شود که ارزش افزوده بیشتری دارد و مواد مورد نیاز زندگی بشر را تامین می کند.

دکتر محمد رضا شکوهی هدف ملی کنندگان صنعت را خلع ید استعمار دانست و عنوان داشت: در حقیقت می توانیم بگوییم نام دیگر 29 اسفند، روز خلع ید صنعت نفت از دست بیگانگان است. 

وی تحلیل نفت را نیازمند مطالعات تاریخی دانست و اظهار داشت: در این زمینه کتابی بهتر از کتاب "دانیلی" سراغ ندارم و بدون خواندن این کتاب نمی توانیم خودمان را در حوزه نفت، صاحب نظر بدانیم. 

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعت نفت از تاثیر گسترده نفت در زندگی مدرن امروزی گفت و بیان کرد: از قرن 19 و پس از سلطه ذغال سنگ، بشر به سمت نفت چرخش می کند و در ابتدای قرن بیستم نیز به نوعی به سمت گاز و سایر انرژی ها چرخش پیدا می کند.

وی عملکرد ایران در حوزه نفت را مناسب ندانست و گفت: البته ذخایر نفت و گاز زیادی داریم اما آمارها خیلی دقیق نیست و بهتر است سیاستمدارها تعارف را کنار بگذارند و ذخایر واقعی را اعلام کنند زیرا رقم ها پایین تر از اعداد و ارقامی است که توسط مجامع جهانی اعلام می شود. متاسفانه کشورهای صاحب نفت یک رقابت درون خودشان دارند که باعث می شود رقم ها را بیشتر از آنچه هست، اعلام می کنند و یا استانداردهایی که اعلام می شود، آن استانداردهایی نیست که اعلام می شود.  

شکوهی ضمن اشاره به اینکه نفت یک مولفه قدرت است، در عین حال تصریح داشت: فکر می کنم، در دنیای امروز مولفه قدرت چیزی جز فناوری نیست. درست است که نفت محصول با ارزشی است اما فی نفسه نفت خام ارزشی ندارد زیرا تا زمانی که وارد زنجیره ارزش مبتنی بر فناوری و مزیت رقابتی نشود و به محصولات قابل رقابت تبدیل نشود، ارزشمند نخواهند بود.

قابل ذکر است، برنامه "گفت و گوی اقتصادی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 14:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی