نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت:

از سال 96 حق التدریس ها ماهانه حقوقشان را دریافت خواهند کرد

قاسم احمدی لاشکی با اشاره به مصوباتی که در کمیسیون آموزش، تحقیقات و فنآوری به تصویب رسیده گفت: در بودجه امسال برای معلمان حق التدریسی ردیف مشخص گذاشتیم یعنی باید ماهانه نه تنها معلم حق التدریس حتی سرباز معلم نیز به صورت ماهانه ردیف داشته باشد و پولش در یک حسابی ریخته شود تا بتواند برداشت کند.

برنامه "بهارستان" رادیو گفت و گو با موضوع نگاهی به بودجه 96 نقطه قوت و نقاط ضعف آن و با حضور قاسم احمدی لاشکی نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت و عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فنآوری مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

قاسم احمدی لاشکی با اشاره به بودجه سال 96 اظهار داشت: دولت با رقم حدود 319 هزار میلیارد تومان اعتبار بودجه را تقدیم مجلس کرد و پس از کشو و قوس های فراوان و جلساتی که در تلفیق بودجه سال 96 گذشت این رقم به حدود 350 هزار میلیارد افزایش پیدا کرد.

وی با بیان اینکه در بودجه چند شاخص را لحاظ کردیم، عنوان کرد: در بودجه سال 96 دلار را با نرخ 3300 تومان دیدیم، هر بشکه نفت را با رقم 55 دلار محاسبه کردیم و آنچه که از مالیات باید می گرفتیم که حدود 112 هزار میلیارد بود و فروش نفت هم که حدود 110 هزار میلیارد بود، قدری افزایش پیدا کرد. 

نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت با اشاره به معوقات فرهنگیان بیان داشت: در تلفیق بودجه برای کمک به فرهنگیان، معوقات فرهنگیان و بازنشستگان فرهنگی و حقوق معلمین حق التدریسی که نه ماه حقوق دریافت نکرده بودند از محل یک درصد یک دوازدهم هزینه های سود ده مربوط به بانک ها و شرکت های دولتی را محاسبه کردیم که یک رقم حدود 3710 میلیاردی بود که قدری در انتها جابه جا شد.

وی در ادامه به بیشترین سهم هزینه ها در بودجه سال 96 پرداخت و اظهار داشت: بیشترین رقم در حال حاضر در بحث رفاه اجتماعی هزینه می شود شاید بتوان گفت از این رقم حدود 80 هزار میلیارد فقط مربوط به رفاه اجتماعی یعنی شامل امور بهزیستی، کمیته امداد، صندوق های بازنشستگی و امور ایثارگران است.

احمدی لاشکی حوزه پژوهش و آموزش را دومین رتبه در کسب هزینه های بودجه برشمرد و تصریح کرد: این رقم قریب به 50 هزار میلیارد است که برای آموزش و پرورش حدود 36 هزار میلیارد است، این رقم بزرگ است اما برای مجموعه ای که یک میلیون معلم دارد این رقم رقم خوبی نیست. بالای 95 درصد از این پول فقط صرف امور حقوق و مزایای فرهنگیان می شود بنابراین به امور سرانه دانش آموزی، مدارس شبانه روزی و سرانه هایی که باید داده شود، متاسفانه نمی رسد. 

وی امور تقویت بنیه های دفاعی که امروز برای کشور بسیار مهم است در ردیف سوم کسب بودجه قرار دارد و گفت: آنچه که دولت آورد حدود 40 هزار میلیارد را شامل شد البته ما از محل صندوق توسعه ملی در انتها رقم یک میلیارد و 300 میلیون دلار را هم به بخش دفاعی مان اضافه کردیم.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فنآوری مجلس بیان داشت: در حوزه صدا و سیما، 100 میلیارد دلار را اضافه کردیم و در امور کشاورزی، بخش صنعت، معدن و تجارت تا جایی که توانستیم رقم هایی را گذاشتیم.

وی متذکر شد: این بودجه ها به نوعی کارهای روزمره ما را جبران می کند. ما نزدیک به 400 هزار میلیارد فقط برای پروژه های عمرانی مان به پیمانکاران بدهکار هستیم خود دولت 62 هزار میلیارد آورد که بعید می دانم 50 درصد این مبلغ هم محقق شود هرچند ما در انتها به این مبلغ 10 هزار میلیارد هم اضافه کردیم و به 72 هزار میلیارد رساندیم.

احمدی لاشکی با اشاره به مصوباتی که در کمیسیون آموزش، تحقیقات و فنآوری به تصویب رسیده، گفت: در حوزه  آموزش و پرورش حدود 30 هزار معلم حق التدریسی داریم که همه روز را مانند سایر معلمین در کلاس درس هستند، اینها ردیف مشخص برای پرداخت حقوقشان نداشتند سال تا سال باید منتظر می ماندند که حقوقشان داده شود در بودجه امسال ردیف مشخص گذاشتیم یعنی باید ماهانه نه تنها معلم حق التدریس حتی سرباز معلم نیز باید به صورت ماهانه ردیف داشته باشد و پولش در یک حسابی ریخته شود تا بتواند برداشت کند.

وی افزود: همچنین بودجه سازمان دانش آموزی زیر نظر معاونت پرورشی بود که گاها در بعضی مواقع پول داده نمی شد ما از امسال به بعد برنامه ریزی کردیم تا خود سازمان دانش آموزی این پول را مستقیما دریافت کند.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فنآوری مجلس با اشاره به بازنشستگان آموزش و پرورش خاطرنشان شد: برای بازنشستگان آموزش و پرورش رقمی را گذاشتیم تا دغدغه ای عزیزان بازنشسته فرهنگی نداشته باشند.

وی در حوزه پژوهش تاکید کرد: در زمینه کارهای پژوهشی نزدیک به 800 میلیون دلار رقم را اعلام کردیم که بانک ها موظف شوند این پول را برای وزارت علوم و تحقیقات، وزرات بهداشت و درمان و دستگاه هایی مثل دانشگاه های علمی و کاربردی، دانشگاه های پیام نور و حتی دانشگاه آزاد رقمی را به عنوان تسهیلات و وام و با تنفس دوساله پرداخت کنند. 

قابل ذکر است، برنامه "بهارستان" پنج شنبه ها ساعت 13:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی