ربانی رایزن فرهنگی سابق ایران در تایلند و اندونزی:

در فعالیت ها و دیپلماسی فرهنگی می توان از نوروز بهره گیری فراوانی کرد

دکتر محمدعلی ربانی کارکرد اصلی دیپلماسی را منتقل کردن ارزش ها و مفهوم ها و سنتها به دیگر جوامع دانست و تاکید کرد: چون نوروز رکن اصلی فرهنگ ایرانی است بنابراین در فعالیت ها و عملکردهای فرهنگی و دیپلماسی فرهنگی ضرورتا می توان بهره گیری فراوانی کرد چون نوروز نماد نگاه مثبت ایرانیان به طبیعت است.

برنامه "فرهنگ بدون مرز" رادیو گفت و گو با موضوع نوروز در تایلند با حضور دکتر محمدعلی ربانی رایزن فرهنگی سابق ایران در تایلند و اندونزی و رئیس مرکز مطالعات فرهنگی و بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به روی آنتن رفت.

دکتر محمدعلی ربانی با اشاره به تاریخ و فرهنگ تایلند و نقش فرهنگ ایران بر این کشور گفت: یکی از حوزه های تاثیرگذاری در روابط تاریخی و فرهنگی ایرانیان با جوامع خارج از کشور، کشور تایلند است. این کشور در گذشته به نام سیام معروف بود و در دوره ای که مربوط به قرن 16 و 17 میلادی بود جمعی از کارگزاران ایرانی در آنها نقش موثری داشتند لذا بسیاری از عناصر فرهنگی ایران همچون زبان و ادبیات فارسی و برخی از سنت های ایرانی در این سرزمین رواج پیدا کرد. 

وی افزود: امروزه نسلی از ایرانیان قدیم که مربوط به شیخ محمد قمی هستند و در آنجا پست هایی مثل نایب السلطنه، وزیر تجارت، رئیس گمرک را داشتند و جمعی از ایرانی هایی بودند که از شبه قاره هند در آنجا مهاجرت کردند، امروزه هم تحت عنوان خانواده بوناک وجود دارند که از خانواده های متنفذی هستند که در تایلند هستند.  

رایزن فرهنگی سابق ایران در تایلند یادآور شد: قدیمی ترین مساجد در تایلند مربوط به ایرانی ها است و هر ساله در ایام محرم سنت های ایرانی که از طریق شبه قاره وارد تایلند شده بود، برگزار می شود.

وی با اشاره به برگزاری مراسم نوروز در سفارت ایران در تایلند، ابراز داشتش: آمدن نوروز شوق و اشتیاقی را برای خانواده هایی که در تایلند بودند ایجاد می کرد در آنجا مراسمی را در سفارت برگزار می کردیم. فرهنگ ایرانی دو ویژگی دارد که جزو ارکان اصلی فرهنگ ایرانی و اسلامی ما به شمار می رود، یکی نوروز و سنت های نوروزی است و دیگری محرم است به همین دلیل این دو فرصت در همه دنیا موجب می شود تا ایرانی ها با همه گرایش ها چه ایام نوروز و چه ایام محرم در کنار هم جع شوند.

وی کارکرد اصلی دیپلماسی را منتقل کردن ارزش ها و مفهوم ها و سنتها به دیگر جوامع دانست و تاکید کرد: چون نوروز رکن اصلی فرهنگ ایرانی است بنابراین در فعالیت ها و عملکردهای فرهنگی و دیپلماسی فرهنگی ضرورتا می توان بهره گیری فراوانی کرد چون نوروز نماد نگاه مثبت ایرانیان به طبیعت است. نورزو فرصتی است برای تنظیم مناسبات انسان و طبیعت، انسان با انسان و حتی در دوره اسلامی انسان با خدا. 

ربانی با اشاره به تفاوت در فصل های دو کشور ایران و تایلند، اظهار داشت: ایران دارای چهار فصل است ولی مناطق استوایی از جمله شبه قاره و آسیای جنوب شرقی دارای سه فصل هستند و عمدتا به دو فصل بارندگی وکم بارش تقسیم می شود. تایلندی ها عمدتا سال نو را با سال میلادی شروع می کنند ولی خودشان هم سال جدید را دارند.

وی جشن سوکران در تایلند را برگرفته از جشن آبریزان در دوره ساسانیان دانست و تصریح کرد: در تایلند جشنی تحت عنوان سوکران معروف است که در آن ایام جشن ملی سال نو بومی تایلندی است که در حدود یک هفته مردم در خیابان ها روی هم آب می ریزند. در تحقیقات و پژوهش هایی که صورت گرفته این جشن تاثیر پذیری از سنت هایی  است که در دوره ساسانیان در ایران وجود داشته است.

رایزن فرهنگی سابق ایران در تایلند استفاده از جذابیت های فرهگی و ارزشی را در برقراری روابط با کشورها با اهمیت برشمرد و گفت: دستورالعملی را قرآن داده است که با هر قومی با لسان قومی خودش صحبت کنید و تجربه تاریخی گذشتگان ما هم این را ثابت کرده است آسیای جنوب شرقی نمونه مناسبی است چون در گذشته در آنجا تفکر مذهبی و فرهنگی شان بر بسترهای معناگرایی و و درون گرایی هندویسم و بودیسم بوده است لذا مبلغین ایرانی و اسلامی دریافته بودند که اگر بخواهند با این جامعه گفتگو و تعاملی را آغاز کنند باید از مسیری بروند که دارای فهم مشترک است لذ از ظرفیت عرفان اسلامی استفاده کردند و به خوبی هم جواب گرفتند.

وی خاطر نشان شد: امروزه هم باید ما به سمتی برویم که از فطرت ها و از ارزش هایی استفاده کنیم که برای مخاطبین خارج از کشور قابل فهم باشد و جاذبه داشته باشد و خوشبختانه میراث فرهنگی و اسلامی ما پر از جاذبه هایی است که برای دیگران جذابیت های زیادی دارد.

قابل ذکر است، ویژه برنامه " فرهنگ بدون مرز" در ایام تعطیلات نوروز ساعت 12:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

 

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی