یک جهادگر جوان اظهار داشت:

حرکت در راه خدا در خانواده و در محیط کار نیز کار جهادی محسوب می شود

مصطفی محمددوست اظهار داشت: ممکن است فردی شرایطش ایجاب می کند وقت بیشتری بگذارد و فردی نمی تواند به مناطق محروم برود ولی می تواند در قوم و خویش خود و یا در محل کارش این فعالیت را انجام دهد. کار جهادی فقط این نیست که در مناطق محروم برویم بلکه یعنی آدم حرکتی را برای خدا انجام دهد و مجاهدانه کار کند.

برنامه "روایت باران" رادیو گفت و گو با موضوع خاطرات اردوهای جهادی و با حضور مصطفی محمددوست از جهادگران جوان به روی آنتن رفت. 

رادیو گفت وگو: امسال در زمینه اردوهای جهادی قصد دارید به کجا بروید؟

محمددوست: ایام عید نوروز در خراسان جنوبی در منطقه مرزی سربیشه دورو هستیم. سال 95 هم در همین منطقه بودیم. 

رادیو گفت وگو: چرا هر ساله به آنجا می روید؟

محمددوست: ما در این منطقه یک برنامه مستمر و 10 ساله ای را ریخته ایم و امسال سال دهم است و باز برنامه دیگری  را در آنجا شروع می کنیم. در سال گذشته هم برنامه های فرهنگی، سازندگی و عمرانی و بحث های محرومیت زدایی و اشتغال زایی را دنبال می کردیم.

رادیو گفت وگو:  این حرکت سود آور است؟

محمددوست:  برای ما خیر.

رادیو گفت وگو: چرا؟

محمددوست: سود دنیایی ندارد و حقوق و حق الزحمه ای را نمی گیریم ولی وقتی آدم کاری را برای خدا و خدمت به خلق انجام می دهد، حتما اثراتش را در زندگی خواهد دید.

رادیو گفت وگو: بسیاری ممکن است این پرسش را داشته باشند چرا عده ای می روند و جاهایی را پیدا می کند که محرومیت در آنجا وجود دارد و به دنبال رفع محرومیت هستند بدون اینکه پولی عایدشان شود.

محمددوست:  این حرکت، یک حرکت خودجوش است و طوری نیست که سرمایه گذاری انجام شود یا ارگانی پیدا شود و برنامه ریزی را انجام دهد و بعد یک عده جوان، جمع شوند و به این مناطق بروند. این حرکت خودجوش است و برای رضایت خدا و خدمت به مردم است.

رادیو گفت وگو: برای این حرکت برنامه ریزی خاصی را دارید؟

محمددوست:  برنامه ما در طول سال است. ما در موسسه ای هستیم که در طول سال، جلسات هفتگی داریم و برنامه ریزی می کنیم و رفقا به طور مداوم در حال رصد منطقه هستند و اینگونه نیست که فقط عید نوروز برویم. در طول سال غیر از اردوهای جهادی که در ایام نوروز است حدود 12 اردوی دیگر  هم می رویم و غیر از این هم باز به صورت فردی می رویم تا مشکلاتی که در آن منطقه وجود دارد مطالبه گری شود.  

رادیو گفت وگو: آیا شما دانشجو هستید؟

محمددوست: طلبه حوزه علمیه قم در سطح عالی هستم و نزدیک به 15 سال است که طلبه هستم. 

کا ر ما هم از سال 1385 شروع شده و با چند تن از دانشجویان و طلبه ها دور هم جمع شدیم و تصمیم گرفتیم برای رشد و آبادانی و پیشرفت مناطق محروم حرکتی انجام دهیم و منطقه ای را شناسایی کردیم و با تمام سختی هایی که در این مدت داشت در همان منطقه ماندیم.

رادیو گفت وگو: موسسه شما در کجا است؟

محمددوست:  مرکز و دفتر ما در قم و محل فعالیت ما در خراسان جنوبی است. 

رادیو گفت وگو: در کدام قسمت از این استان فعالیت می کنید؟

محمددوست: عمده فعالیت ما شهرستان سربیشه و شهرستان نهبندان است. شهرستان سربیشه دارای چند بخش است و بخشی که محرومیتی بیشتری دارد دهستان دورو و دهستان لانو می باشد این منطقه نزدیک به 40 روستا دارد که بسیار محروم هستند. از نظر امکانات پیشرفت کرده اند منتها از نظر مباحث معیشتی و اقتصادی هنوز ضعیف هستند و امیدواریم این مشکلات هم حل شود. 

رادیو گفت وگو: دوستان شما در سال چند روز در آنجا هستند؟

محمددوست: در تابستان ها بعضی اوقات، دو ماه در آنجا هستیم، ایام نوروز 10 روز در آنجا هستیم، ایام محرم، صفر و فاطمیه هم در آنجا حضور داریم. 

رادیو گفت وگو: در مورد کارهایی که در آنجا انجام می دهید،  توضیح دهید.  

محمددوست:  ما برای توسعه و پیشرفت روستا و خدمات رسانی بیشتر از خود مردم کمک می گیریم یعنی می بینیم که نیاز مردم چیست. دوستانی هستند که می روند و این مسایل را شناسایی می کنند. ما برای هر روستا شناسنامه داریم که دارای چند بخش است از جمله بخش فرهنگی، بخش زیرساخت ها و مسایل معیشتی و بهداشتی. در کنار این، در هر اردویی روستایی را مورد هدف قرار می دهیم و وقتی که وارد شدیم از خود مردم کمک می گیریم برای اینکه ببینیم نیاز چیست و بعد خودمان و به همراهی آنها نیازها را انجام می دهیم.

رادیو گفت وگو: برای اینکه بین شما و مردم منطقه اعتماد ایجاد شود به نظر می رسد باید سازمان هایی وجود داشته باشند تا از شما حمایت کنند، آیا چنین سازمان های وجود دارد؟

محمددوست: سازمان هایی هستند که گروه های جهادی را حمایت می کنند و راه را برایشان باز می کنند ولی در مورد موسسه ما چون بیشتر اعضا طلبه هستند و مفتخر هستیم که لباس روحانیت بر تن مان است این راه را برای ما آسانتر کرده و مردم راحت تر می پذیرند، البته مسئولین و سازمان ها در آنجا رصد خودشان را دارند.

رادیو گفت وگو: شما اشاره کردید که حدود 10 سال است این کار را انجام می دهید، چه نتیجه ای برایتان داشته که دارید این کار را دنبال می کنید؟

محمددوست: اول که به این کار ورود پیدا کردیم چند جوان بودیم که تجربه چندانی را نداشتیم و موضوعی که برایمان مهم بود، این بود که کار را مقطعی انجام ندهیم لذا گفتیم باید در آنجا 10 سال باشیم و برنامه ریزی کنیم و خودمان هم پخته شویم و رشد کنیم. اوایل این تجربیاتی که الان داریم، نداشتیم کم کم با مشورت ها، دیدن مناطق مختلف و کارهای مختلف این تجربیات حاصل شد.

رادیو گفت وگو: چه چیزهایی را یاد گرفتید و به علم تان افزوده شده است؟

محمددوست: هرچقدر که انسان به مردم خدمت کند، معرفت و عشقش به خداوند بیشتر می شود و این خودش نوعی علم است. احساس آرامشی که الان با وجود دنیای پر زرق و برق داریم از عواید این کار است. 

رادیو گفت وگو: تاثیری که این سفرها و این تیپ کارها بر خانواده شما گذاشته چه هستند و چقدر توانسته زندگی خانوادگی شما را جذاب تر و شیرین تر کند؟

محمددوست:  قناعتی که خانواده دارند و شاکر بودن که نتیجه اش داشتن آرامش است این اولین نکته ای است که حس می کنم. هیچ وقت گله نمی کنند که چیزی را نداریم و باید داشته باشیم. 

رادیو گفت وگو: همسرتان از این نوع زندگی راضی هستند؟

محمددوست: بله، حتی اگر من خودم هم نروم همسرم من را تشویق به رفتن می کند. اولین سفرم را با خانواده شروع کردم یعنی اولین ماه عسل مان را به روستایی در چهارمحال و مبختیاری رفتیم و نزدیک 45 روز در روستایی بودیم که دارای امکانات کم و هوا هم بسیار گرم بود و شاید بهترین خاطرات زندگی مان در آنجا بود. از همانجا کار شروع شد و از همان موقع تا کنون حدود 70 اردوی جهادی را با خانواده رفته ایم.

رادیو گفت وگو: همسرتان هم در این زمینه فعالیت دارند؟

محمددوست: بله ایشان هم در این زمینه فعال هستند. 

رادیو گفت وگو:  شما می خواهید بگویید هر کسی در هر جایی و در هر شرایطی می تواند در این زمینه هم فعالیت کند.

محمددوست: بله، ممکن است فردی شرایطش ایجاب می کند وقت بیشتری بگذارد و فردی نمی تواند به مناطق محروم برود ولی می تواند در قوم و خویش خود و یا در محل کارش این فعالیت را انجام دهد. کار جهادی فقط این نیست که در مناطق محروم برویم بلکه یعنی آدم حرکتی را برای خدا انجام دهد و مجاهدانه کار کند.

قابل ذکر است، ویژه برنامه "روایت باران" در ایام تعطیلات نوروز ساعت 11:15 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی