یک کارشناس مذهبی اظهار داشت:

خداوند راه را برای همه موجودات نشان داده است

حجت الاسلام سید محمدعلی عمادی با تاکید بر اینکه ، خاطر نشان کرد: قرآن بیان می دارد که تمام موجودات زبان دارند و حرف می زنند و تسبیح می گویند و درک و شعور دارند، در واقع خدا راه را به موجودات نشان می دهد.

برنامه "بهار در بهار" رادیو گفت و گو با موضوع بهار و طبیعت در آموزه های دینی و قرآنی و با حضور حجت الاسلام سید محمدعلی عمادی کارشناس مذهبی به روی آنتن رفت.

حجت الاسلام سید محمدعلی عمادی با اشاره به اینکه انسان خلیفه خدا بر روی زمین است، گفت: در متون دینی ما خصوصا در آیه معروف که خداوند می فرماید إِنِّي جاعِلٌ فِي الْأَرْضِ خَليفَةً من بر روی زمین خلیفه قرار می دهم که انسان را خلیفه و ایینه تمام نمای خودش بر زمین قرار داده است.

وی با تاکید بر اینکه خداوند راه را برای موجودات نشان داده است، خاطر نشان کرد: قرآن بیان می دارد که تمام موجودات زبان دارند و حرف می زنند و تسبیح می گویند و درک و شعور دارند، البته برای این امر در جریان حضرت یوسف در قرآن داریم که خورشید و ماه و دوازده ستاره بر او سجده کردند و این واقعیت را نشان می دهند که خورشید و ماه و ستارگان که اشرف مخلوقات در آسمان ها هستند می آیند و در پیشگاه پیامبر خدا سجده می کند در واقع خدا راه را به موجودات نشان می دهد.

وی با ذکر اینکه علاوه بر رفتار مادی انسان ها با طبیعت رفتار معنوی هم وجود دارد، اظهار داشت: انسان همین رفتار مادی که با طبیعت دارد یک رفتار معنوی هم دارد که اگر آن گوش و آن چشم باز شود متوجه خواهد شد که طبیعت سجده گوی انسان است و تسبیح می گوید و این رفتار هم در عالم معنا و هم در عام ماده مشهود است.

این کارشناس مذهبی با اشاره به درخت، در خصوص روایاتی که در این رابطه وجود دارد، عنوان کرد: یکی از مواهبی که خدا در اختیار انسان قرار داده درخت است که خیلی در روایات ما نکات عجیبی آمده بعید می دانم بشر امروز با این همه پیشرفت، نگاهش به طبیعت و به درخت این نگاهی باشد که بزرگان ما مثل پیامبر و اهل بیت علیهما السلام داشتند. در روایتی معروف داریم که کاشتن درخت یا جاری کردن نهر یکی از مواردی است که باقیات و صالحات به حساب می آید. روایاتی از این دست برای ما انسان ها خیلی تشویق کننده به امر درختکاری و باغبانی است.

وی در خصوص توجه به حیوان نیز گفت: در مورد حیوانات در فقه ما فصلی باز شده با عنوان صید و الذباحه که بزرگان در آنجا آداب صید و ذبح را بحث می کنند. در مطالعه ای که در کتاب جواهر الکلام داشته ام، آداب دوشیدن شیر حیوان نیز آمده است و نوشته بود وقتی شیر حیوانی را می دوشید آنقدر بدوشید که برای فرزند آن حیوان هم باقی بگذارید و یا وقتی قصد دارید از کندو زنبور عسل، عسل بردارید برای آنها هم باقی بگذارید و حتی بیشتر چراکه در زمستان زنبوران به آن عسل نیاز دارند.

حجت الاسلام عمادی با اشاره به حدیثی از امام صادق (ع) در رابطه با خصلت های حیوانی که انسان ها باید به آنها توجه داشته باشند، بیان داشت: امام صادق (ع) می فرمایند چهار خصلت در حیوانات است که قابل توجه است و ما انسان ها باید از حیوانات یاد بگیریم، اول اینکه همه حیوانات خالق خودشان را می شناسند و هیچ حیوانی مشرک نیست، دوم شناخت پی جویی روزی، سوم شناخت نر از ماده است و چهارم ترس از مرگ است.  

ویژه برنامه "بهار در بهار" در ایام نوروز هر روز ساعت 7:30 صبح از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن می رود و علاقه مندان می توانند برای فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو  مراجعه نمایند.

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی