رئیس بخش جراحی کلیه و پیوند کلیه بیمارستان لبافی نژاد:

ورود لاپاراسکوپی به عرصه جراحی یکی از انقلاب های حوزه جراحی است/ در خاورمیانه رتبه اول هستیم

دکتر ناصر سیم فروش ورود لاپاراسکوپی به عرصه جراحی را یکی از انقلاب های حوزه جراحی عنوان کرد و اظهار داشت: جراحی های لاپاراسکوپی حدود سی سال است که در دنیا آغاز شده است و در کشورمان نیز تقریبا همزمان با دنیا این روش جراحی، اجرایی شد و در خاورمیانه در این زمینه پیش رو و اول هستیم.

برنامه "راهی که آمدیم" با موضوع دستاوردهای پزشکی در حوزه لاپاراسکوپی و با حضور دکتر زهرا عسکری دانشیار دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران و متخصص زنان و زایمان و رئیس بخش فلوشیپ لاپاراسکوپی، دکتر عبدالرضا پازوکی متخصص جراحی عمومی و فلوشیپ درون بین و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و دکتر ناصر سیم فروش متخصص اورولوژی و فلوشیپ آندویورولوژی و عضو هیئت علمی دانشگاه و رئیس بخش جراحی کلیه و پیوند کلیه در بیمارستان لبافی نژاد به روی آنتن رفت.

دکتر زهرا عسکری دانشیار دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به اینکه مباحث زیادی در خصوص جراحی های لاپاراسکوپی وجود دارد، اظهار داشت: در این نوع جراحی و در پایان عمل، مشکلات مریض به مراتب خیلی کمتر است و همچنین مشکلات ابتدایی که عموما بیماران با آنها مواجه می شوند نیز کمتر است مانند عفونت، تب، درد و مشکلاتی از این دست. 

رئیس بخش فلوشیپ لاپارساکوپی ادامه داد: در سال های اخیر سعی شده این روش جراحی را فراگیر کنیم و به تبع باید بر آموزش روی افراد و پزشکانی که درگیر این جراحی هستند کار شود. 

این متخصص زنان و زایمان در مورد زنان بیان داشت: در زنان گروه های هدف مختلفی داریم مانند خانم هایی که زایمان نکردند و در انتظار باروری هستند؛ قاعدتا هرچه کمتر در داخل شکم و لگن دستکاری شود، زنان دچار مشکلات کمتری می شوند. وقتی مجبوریم یک جراحی را به خانم حامله تحمیل کنیم، اگر از روش های کم تهاجمی استفاده کنیم، سود بیشتری خواهیم برد. 

وی افزود: گروه دیگر خانم هایی هستند که از مشکلات و بیماری های بدخیم رنج می برند. اگر بتوان برای این گروه نیز از روش های کم تهاجمی تر استفاده کنند، به مراتب شیمی درمانی، رادیو تراپی و درمان های بعدی را به زودی می توانند شروع کنند.

در ادامه دکتر عبدالرضا پازوکی با بیان اینکه متاسفانه تعدادی از بیماری ها نیازمند جراحی است، اظهار داشت: با توجه به مزیت های فراوانی که ذکر شد، جراحی های کم تهاجمی که شامل جراحی داخل حفره های بدن نظیر داخل شکم و لگن که لاپاراسکوپی نامیده می شود، بیشتر مورد توجه است.  

متخصص جراحی عمومی و فلوشیپ درون بین با اشاره به عدم وجود حفره در برخی از بخش های بدن، اظهار داشت: با این وجود با دمیدن گاز در برخی از قسمت ها، یک فضایی را ایجاد می کنیم مانند ناحیه پشت شکم تا جراحی را انجام دهیم. همچنین در ناحیه گردن جراحی هایی مانند تیروئید و پاراتیروئید را با همین روش انجام می دهیم.

وی خاطرنشان کرد: یک الی دو سال بعد از اینکه این کار شروع شد همان زمان نیز جنبه های  تحقیقاتی داشت، در کشورمان نیز فعالیت در این زمینه را شروع کرد که این مسئله مربوط به سال  70 می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه جراحی های لاپاراسکوپی در مراحل اولیه به صورت انتقال تجربی به صورت سینه به سینه بود، خاطرنشان کرد: جراح هایی که دوره های مخصوص لاپاراسکوپی را در خارج از کشور دیده بودند، توانستند دانش خود را به خوبی روی بیماران پیاده کنند و آموزش را به دیگران پزشکان انتقال دهند.

در ادامه دکتر ناصر سیم فروش ورود لاپاراسکوپی به عرصه جراحی را یکی از انقلاب های حوزه جراحی عنوان کرد و اظهار داشت: جراحی های لاپاراسکوپی حدود سی سال است که در دنیا آغاز شده است و در کشورمان نیز تقریبا همزمان با دنیا این روش جراحی، اجرایی شد و در خاورمیانه در این زمینه پیش رو و اول هستیم.

رئیس بخش جراحی کلیه و پیوند کلیه بیمارستان لبافی نژاد خاطرنشان کرد: بسیاری از بیماری های کلیه که در بخش های مختلف دستگاه های ادراری مشکلاتی ایجاد می کند، با این روش قابل درمان است و در همین زمینه در بیمارستان شهید لبافی نژاد بیش از شش هزار جراحی انجام شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه در مورد عمل هایی که انجام می شود، بیان داشت: جراحی روی غده های کلیوی یکی از مهمترین عمل ها است که مولد فشار خون نیز است. اخیرا یک کار ابتکاری خیلی جدیدی انجام دادیم که این نوع عمل در بیش از دو الی سه مرکز در دنیا انجام نمی شود که یکی از این مراکز در ایران است.

ویژه برنامه "راهی که آمدیم" در ایام نوروز هر روز ساعت 20 از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن می رود و علاقه مندان می توانند برای فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو  مراجعه نمایند.

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی