یک قاضی بازنشسته مطرح کرد:

برخورد قانونی با شرکت های بیمه ای که خسارت پرداخت نمیکنند

یک قاضی بازنشسته با بیان اینکه شرکت های بیمه همواره می خواهند از پرداخت خسارت زیان دیدگان تصادف شانه خالی کنند ، اظهارکرد : قانون به صراحت از افراد زیان دیده حمایت میکند و مجازات هایی برای شرکت های بیمه در نظر گرفته است.

برنامه " آوای قانون " رادیو گفت و گو با موضوع (جرائم مربوط به رانندگی) با حضور دکتر حسینی امامی ، قاضی بازنشسته روانه آنتن شد.

رادیو گفت و گو : با توجه به اینکه یکی از اعضای خانواده به دلیل تصادف در زندان است، چه حق و حقوقی دارد و از چه طریقی و چگونه موضوع را میتوان پیگیری کرد ؟

 حسینی امامی: قانونگذار هیچ فردی را به صورت مبهم به زندان نمی فرستد.در واقع اگر به دادگاه ثابت شود که فرد توانایی مالی برای پرداخت خسارت را ندارد ، به اواجازه می دهد بیرون بیاید ، کار کند و حسب مورد و میزان خسارت آن را تقسیط  و پرداخت نماید.

در قوانین جدید ، قانونگذار تمایل به زندان زدایی دارد، ضمن اینکه حقوق زیان دیده و محکوم له را هم درنظر گرفته است.در حال حاضر دسترسی بسیار آسان شده است و قضات ناظر زندان بسیار مشتاق هستند تا گره از کار زندانی باز کنند.

اینفرد باید دادخواست اعسار از پرداخت یکجای دیه به دادگاه تقدیم نماید و دادگاه به دلیل زندانی بودن آنها بدون نوبت به موضوع رسیدگی می کند.

 

رادیو گفت و گو : شرکت های بیمه از پرداخت خساراتی که برعهده آنها ست استنکاف می کنند.آیا قانونی برای این موضوع وجود دارد؟

حسینی امامی : شرکت های بیمه معمولا نگاه منفی دارند که حداقل را پرداخت کنند ، تا می توانند از احکام دادگاه ایراد بگیرند.

در قوانین جدید مکانیزم های شایسته ای دیده شده است.طبق ماده 31 بیمه گر و صندوق مکلفند حداکثر ظرف 15 روز پس از دریافت مدارک موردنیاز خسارت را پرداخت نمایند.و طبق ماده 32 در حوادث منجر به خسارت بدنی و قتل عمد پس از قطعیت مبلغ خسارت ،به بیمه گر مراجعه شود و بیمه گر مکلف است ظرف 20 روز از قطعیت حکم پرداخت نماید.

ماده 51 نیز اعلام میکند در صورت قصور شرکت های بیمه در پرداخت خسارت حداقل توبیخ مدیران ،صلب صلاحیت حرفه ای ، تعلیق موقت و لغو پروانه  را به دنبال خواهد داشت.

رادیو گفت و گو : بسیاری از زندانیان اطلاعی در خصوص صندوق جبران خسارات بدنی ندارند، لطفا در مورد نحوه استفاده ازاین صندوق توضیح دهید.

حسینی امامی : قانونگذار در ماده 25 قانون عنوان میکند ؛ صندوق جبران خسارات بدنی مکلف است بدون اخذ تضمین از زیان دیده یا مسبب زیان (راننده ) خسارت را پرداخت نماید و پس از آن مکلف است به قائم مقامی زیان دیده از طریق مراجع قانونی حق خود را دریافت کند.

برنامه "آوای قانون" روزهای سه شنبه و چهارشنبه هر هفته ساعت 10:45 به روی آنتن رادیو گفت و گو می رود و علاقمندان می توانند فایل صوتی این برنامه را از سایت رادیو گفتگو دریافت کنند.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی