در برنامه "گفت و گوی اجتماعی" بیان شد:

ترویج تفکر انتقادی، از راهکارهای دوری از مصرف گرایی است

دکتر حامد ماه زاده گفت: باید آموزش تفکر انتقادی را در کودکستان های خود داشته باشیم. آموزش دید انتقادی کمک خواهد کرد تا افراد ناخوداگاه با چشم و هم چشمی سراغ مصرف نروند و آگاه باشند که چه چیزی مصرف می کنند.

برنامه "گفت و گوی اجتماعی" با موضوع تجمل گرایی و سبک زندگی ، با حضور دکتر رقیه شکری مدیر دبیرستان و کارشناس ارشد امور بانوان و دکتر حامد ماه زاده روانشناس به روی آنتن رفت.

دکتر حامد ماه زاده به تجمل گرایی در حوزه اقتصادی اشاره کرد و توضیح داد: اساس مصرف، پدیده ای است که به انباشت سرمایه کمک می کند، برای اینکه سرمایه زیاد شود نیازمند این است که مصرف و تولید زیاد شود.

وی افزود: مصرف یک پیام دارد و آن هم تولید بیشتر و تنوع بیشتر و در نهایت انباشت سرمایه است. انباشت سرمایه برای کارتال های اقتصادی که در دنیا فعال هستند و کسانی هستند که دارند سرمایه گذاری می کنند تا این فرهنگ و تجمل گرایی توسعه پیدا کند.

این روانشناس با بیان اینکه مصرف هرچقدر که به سمت لوکس تر مصرف کردن باشد درآمد بیشتر است منتها نمی شود بدون عامل فرهنگی افراد را مجاب کرد که لوکس مصرف کنند یا تجمل گرا باشند، گفت: قائدتا فرآیندی را اجرا می کنند که افراد مجاب می شوند تا مصرف کنند بدون اینکه دیدگاه انتقادی نسبت به آن داشته باشند. یعنی اینکه تولید کننده برنامه ریزی برای قسمت ناخودآگاه فرد می کند.

وی قضاوت افراد را عاملی برای تجمل گرایی دانست و ابراز داشت: ما انسان ها دغدغه قضاوت دیگران را داریم و این بهترین ابزار برای تولید کننده است که از این استفاده کنند که چگونه من بهتر قضاوت بشوم، پس بهتر است تا وسایل لوکس استفاده کنم یا بهتر است مراسم لوکسی داشته باشم و یا از ماشین لوکسی استفاده کنم تا تصویر بهتری از خودم ایجاد کنم.

ماه زاده با تاکید بر اینکه برای تغییر فرهنگ و ترویج سبک زندگی باید از دوران پیش از دبستان آغاز کرد و آموزش را به آنجا برد، گفت: متاسفانه سیستم آموزشی به دلیل مسایل و مشکلات بودجه ای، این فضا را کم دارد تا این آموزش ها را بدهد.

وی با اشاره به افکار مصرف گراها گفت: مصرف گراها بخاطر احساس تشخص دست به این کار می زنند و با فرهنگ موجود این احساس تقویت می شود.

این روانشناس ترویج تفکر انتقادی را از راهکارهای دوری از مصرف گرایی برشمرد و اظهار داشت: باید آموزش تفکر انتقادی را در کودکستان های خود داشته باشیم هرچیزی را اگر بپذیریم یعنی برند مساوی با کیفیت در صورتی که این گونه نیست و باید نقادانه به این موضوع توجه داشته باشیم. آموزش دید انتقادی کمک خواهد کرد تا افراد ناخوداگاه با چشم و هم چشمی سراغ مصرف نروند و آگاه باشند که چه چیزی مصرف می کنند.

دکتر رقیه شکری با ابراز تاسف از اینکه مبنای کار در مدارس بر آموزش قرار گرفته و به پرورش توجهی نمی شود، بیان داشت: یک زمانی در سیستم آموزش و پرورش به پرورش اهمیت زیادی داده می شد منتها الان در مدارس در این زمینه کم کاری می شود و فقط بر آموزش کار می شود و متاسفانه انتظاری که از آموزش و پرورش به عنوان متولیان امور فرهنگی داریم محقق نمی شود.

وی به آسیب های که مصرف گرایی به فرهنگ خانواده ها زده است اشاره و عنوان کرد: اولین اشکال و ایرادی که می توانیم به زندگی تجملی بگیریم این است که تمرکز بر مصرف گرایی را به دنبال دارد و کار و کوشش را تحت الشعاع قرار می دهد و دیگر افراد تمایلی به کار و کوشش و اکتشاف ندارند و به سمت مصرف گرایی پیش می روند.

کارشناس ارشد امور بانوان افزود: در آموزه های دینی و اسلامی و ایرانی ما صله رحم یکی از اتفاقات زیبا، پایدار و قدیمی است اما تجمل گرایی آن را تحت تاثیر قرار داده چون خانواده ها با هم به عنوان صله رحم مراوده می کنند تا از حال هم خبردار شوند و به هم کمک کنند اما الان به جای اینکه مایه آرامش هم شویم، تجمل گرایی باعث اختلافات خانوادگی می شود.

قابل ذکر است، برنامه "گفت و گوی اجتماعی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

 

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی