رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی:

نزدیک به 300 هزار خودروی فرسوده در شهرها در حال تردد هستند

علیمحمد شاعری گفت: بیشتر خودروهای فرسوده ای که در سطح شهرها تردد می کنند شاید به 250 الی 300 هزار خودرو برسند یعنی خودروهای کاربراتوری که متعلق به 15 الی 20 سال قبل است که حداقل به اندازه 20 برابر خودروهای نو، آلودگی ایجاد می کنند.

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع راهکارهای برون رفت از آلودگی های محیط زیست و نگاهی به لایحه هوای پاک ، با حضور علیمحمد شاعری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

علیمحمد شاعری درباره وضعیت آلودگی هوا در چند سال اخیر، اظهار داشت: اقداماتی که در چند سال اخیر صورت می گیرد، معمولا اثرات آن به صورت بلند مدت نمایان می شود و ظرف مدت کوتاه اثرات آن خیلی محسوس نیست.

وی افزود: دولت ها سعی می کنند منابع آلودگی هوا را به خوبی شناسایی کنند و به تدریج در جهت کنترل و رفع آنها اقدام کنند تا بتوانند آلودگی هوا را کاهش دهند. آلودگی هوا در شهرهایی مانند تهران، اصفهان و اراک به علل و عوامل مختلفی وابسته است؛ یکسری عوامل صنعتی و یکسری عوامل طبیعی مانند ریزگردها.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در 15 سال اخیر اقداماتی صورت گرفته تا آلودگی را به اندازه استاندارد رساند، گفت: از جمله اقداماتی که صورت گرفته، از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و جایگزینی خودروهای انژکتوری به جای خودروهای کاربراتوری و یا استاندارد کردن سوخت مصرفی خودروها و همچنین افزایش استاندارد آلایندگی خودروها است به طوری که خودروهای تولید داخل با استاندارد یورو4 در حال تولید و خودروهای وارداتی نیز با استاندارد یورو 5 و 6 وارد می شود.

شاعری با تاکید بر ادامه اقداماتی که در راستای کاهش آلودگی هوا هستند، اظهار داشت: بیش از یک میلیون خودرو در سطح شهرهایی مانند تهران و اصفهان در حال تردد هستند. خودروهای فرسوده ای که در این شهرها تردد می کنند شاید به 250 الی 300 هزار خودرو برسند یعنی خودروهای کاربراتوری که متعلق به 15 الی 20 سال قبل است. این تعداد خودرو، حداقل به اندازه 20 برابر خودروهای نو، آلودگی ایجاد می کنند.

وی در عین حال تصریح داشت: به طور قطع، نمی توان این تعداد خودروی فرسوده را به یک باره از رده خارج کرد و به همین جهت باید حمل و نقل شبکه عمومی توسعه پیدا کنند. در حال حاضر شبکه حمل و نقل عمومی شهر تهران حدود 55 درصد مردم را پاسخگو است.

قابل ذکر است، برنامه "مناظره" از یکشنبه تا چهارشنبه ساعت 16 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی