یک تحلیلگرمسائل ترکیه پاسخ داد :

دلایل اعتراضات مردمی در ترکیه ، در ارتباط با نتایج برگزاری رفراندوم قانون اساسی

یک تحلیلگر مسائل ترکیه، با اشاره به اعتراضات مردمی در این کشور در ارتباط با نتایج برگزاری رفراندوم قانون اساسی اظهار کرد: عده ای از مردم و مخالفان دولت اردوغان مدعی هستند که دلایل محکمی دارند که رفراندوم به صورت مناسب و دقیق در این برگزار نشده و در همین چارچوب خواستار ابطال نتایج آن هستند.

ضیا ترک یلماز  در مصاحبه با برنامه رویداد رادیو گفت وگو ، با بیان اینکه رفراندوم قانون اساسی در ترکیه در شرایط اضطراری برگزار شده است، اظهار کرد: معترضان معتقدند که نباید رفراندوم در چنین شرایطی برگزاری می شد، چرا که در چنین شرایطی امکان انتخاب مناسب و درست از سوی مردم وجود ندارد. از دیگر سو معترضان تاکید دارندکه این رفراندوم در شرایطی برگزار شده که تعداد قابل توجهی از مخالفان و رهبران احزاب مخالف در زندان به سر می برند.

وی افزود: آنها معتقدند در چنین شرایطی حتی اگر رفراندوم رای مثبت نیز کسب کرده باشد، چنین رایی قابل تامل است.

این کارشناس مسائل ترکیه یکی دیگر از دلایل معترضین به این رفراندوم را عدم توازن در توزیع امکانات جهت تبلیغ عنوان کرد و افزود: دولت اردوغان با تحریک احساسات ملی گرایانه مردم سعی کرد که آنها را در شرایطی قرار دهد که به این رفراندوم رای مثبت بدهند. آنها در مقطعی برای پیشبرد منافع خود سعی کردند احساسات ضد صهیونیستی را در ترکیه ایجاد کنند، در حالی که دولتمردان ترکیه در پشت پرده با این رژیم در حال همکاری بودند، اکنون نیز تلاش کرده که احساسات ضد غربی و ضد آمریکایی مردم ترکیه را تحریک کند در حالی که  خود دولتمردان ترکیه با دولتمردان غربی در تعامل و همکاری هستند.

این کارشناس مسائل ترکیه گفت: همچنین معترضان معتقدند 2 میلیون رای شمرده شده در این رفراندوم مهر نداشته و از اعتبار برخوردار نیست.

وی همچنین با بیان اینکه احزاب مخالف دولت ترکیه در این قضیه به صورت مناسب عمل نکردند و بعد از اینکه اعتراضات مردمی افزایش پیدا کرد، در این ارتباط موضع گرفتند، افزود: اگر نتایج این انتخابات توسط دولت های مطرح دنیا پذیرفته شود این اعتراض ها چندان به نتیجه نخواهد رسید، چرا که در ترکیه قوه قضائیه زیر نظر دولت است.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی