دبیر انجمن صنفی کارفرمایان تولیدکنندگان لوازم خانگی کوچک:

43 درصد از واردات گمرک شهید رجایی بندرعباس، فقط به قاچاق اختصاص دارد!

مهندس ابوالقاسم شانه ساز گفت: 43 درصد از واردات گمرک شهید رجایی بندرعباس، فقط به قاچاق اختصاص دارد که این مسئله قطعا یک فاجعه است.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع قاچاق و الزامات هماهنگی دستگاه های متولی و با حضور مهندس ابوالقاسم شانه ساز دبیر انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان لوازم خانگی کوچک و محمد جواد صدق آمیز رئیس مرکز پژوهش های پوشاک کشور به روی آنتن رفت.

مهندس ابوالقاسم شانه ساز به آمارهای قاچاق اشاره کرد و بیان داشت: از سال 88 الی 91، متوسط صادرات کشور 38 میلیارد و 736 میلیون بوده و واردات نیز 59 میلیارد دلار بود. در چهار سال 92 الی 95 میانگین صادرات 44 میلیارد و 688 میلیون و واردات 47 میلیارد و 113 میلیون دلار بوده است. 

وی ادامه داد: بر اساس برآوردی که صورت گرفته، ادعا می شود میزان قاچاق کالا 25 میلیارد دلار بوده که یعنی نیمی از اقتصاد کشور دست قاچاق است اما در سال 95 به 13 میلیارد دلار رسیده است! سوال این است، چگونه تا این میزان دقیق آمار قاچاق وجود دارد؟

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان تولیدکنندگان لوازم خانگی کوچک با اشاره به گمرک شهید رجایی بندرعباس، اظهار داشت: در این گمرک و در سال 95، نزدیک به 19 میلیارد دلار واردات داشتیم. برای خروج این میزان از واردات، به هزار کامیون و دو هزار کانتینر برای هر روز نیازمندیم که اگر این را با آمار قاچاق مقایسه کنید، متوجه می شویم برای ورود این میزان قاچاق نیازمند این تعداد کامیون و کانتینر هستیم.

وی افزود: 43 درصد از واردات گمرک شهید رجایی بندرعباس، فقط به قاچاق اختصاص دارد که این مسئله قطعا یک فاجعه است. 

شانه ساز درباره صادرات نیز عنوان داشت: صادرات کشور مربوط به سنگ گچ، سنگ آهن، کنسانتره آهن، سنگ مس، کنسانتره مس و همچنین میعانات گازی است اما در عوض، همه نوع کالا و جنس وارد می کنیم که این مقایسه نشان می دهد چقدر به خارج وابسته هستیم. در واقع گذشته از اینکه قسمت اعظمی از پول کشور را به صورت قاچاق خارج می کنیم، بخش دیگری از منابع مالی را نیز صرف واردات می کنیم. 

وی اضافه کرد: بر اساس آمار 25 میلیارد دلار قاچاق در سال داریم و این یعنی به هر ایرانی 312 دلار می رسد که معادل یک میلیون و 187 هزار تومان می شود. 

محمد جواد صدق آمیز با بیان اینکه باید روندی که در حوزه قاچاق در سال های گذشته اتفاق افتاد را به دو قسمت تقسیم کنیم، اظهار داشت: یک روند قبل از سال 94 و یک روند نیز بعد از تاکیدات ویژه مقام معظم رهبری وجود دارد که از آن زمان یک دغدغه میان مسئولین ایجاد شد و روند مبارزه با قاچاق سریعتر شد.

وی خاطرنشان کرد: روند قبل از سال 94 خیلی سریع و مطابق میل بخش خصوصی نبود زیرا شاید در حال شناسایی های اولیه بودیم. بعد از جلساتی که از سال 93 در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق برگزار شد، دلایل ایجاد قاچاق و راهکارهای جلوگیری از ورود قاچاق مورد بررسی قرار گرفت و این مسئله بسیار مهمتر شد.

 رئیس مرکز پژوش های مجلس شورای اسلامی عنوان داشت: وقتی از قاچاق صحبت می کنیم، یعنی فرآیندهای قانونی برای واردات طی نشده است که این فرآیند ممکن است در مناطق آزاد اتفاق بیافتد که آن هم غیر قانونی و قاچاق محسوب می شود و همچنین می تواند از مسیرهایی باشد که پیش بینی های قانونی برای آن وجود داشته اما پیش بینی قانون گذار این حجم از واردات نبوده است. 

قابل ذکر است، برنامه "گفت و گوی اقتصادی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 14:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیویی گفت و گو مراجعه کنند.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی