مدیر کل دفتر حقوقی گمرک:

قاچاق پدیده ای چند وجهی است

ابراهیم نقدی پدیده قاچاق را پدیده ای چند وجهی دانست و گفت: عملا هم بخش خصوصی و هم بخش دولتی و قوای نظامی و انتظامی در قالب ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق امور سیاست گذاری و برنامه ریزی و نظارت را انجام دهند.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع قاچاق و الزامات هماهنگی دستگاه های متولی و با حضور ابراهیم نقدی مدیر کل دفتر حقوقی گمرک روانه آنتن شد. 

ابراهیم نقدی در آغاز پدیده قاچاق را پدیده ای چند وجهی دانست و عنوان داشت: بر همین اساس قانون گذار در ماده سه قانون مبارزه با قاچاق، راهکارهایی را در نظر گرفته است و به منظور سیاست گذاری، هماهنگی، برنامه ریزی و نظارت در حوزه امور اجرایی، ستادی را متشکل از وزرای مرتبط و دستگاه های متولی در این حوزه پیش بینی کرده است.

وی افزود: قانون گذار برای پیشگیری و مبارزه با قاچاق از توان یک نهاد و سازمان و یا یک قوه به تنهایی استفاده نکرده است بلکه دستگاه های متعددی باید در این حوزه حضور داشته باشند که همگی با هماهنگی کامل و همکاری دقیق بتوانند با قاچاق مبارزه کنند.

مدیر کل دفتر حقوقی گمرک درباره تعداد دستگاه های درگیر در مبارزه با قاچاق نیز اشاره کرد: در هر سه قوه و همچنین نهادهایی خارج از قوای سه گانه در این حوزه حضور دارند. قوه قضائیه در این ستاد دو عضو دارد؛ یک نماینده تام الاختیار رئیس قوه است و یکی دیگر نیز معاونت اجتماعی و پیشگیری قوه است. همچنین نمایندگان مجلس نیز به عنوان ناظر در این ستاد حضور دارند. بنابراین عملا هم بخش خصوصی و هم بخش دولتی و قوای نظامی و انتظامی در قالب ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق امور سیاست گذاری و برنامه ریزی و نظارت را انجام دهند.

وی با اشاره به زمان تشکیل شدن ستاد گفت: در سنوات گذشته و در قانون نحوه اعمال تعزیرات حکومتی راجع به قاچاق کالا و ارز، مصوب 1374، ستاد پیش بینی شده بود ولی از آن زمان تاکنون تغییراتی در حوزه مسئولیت و مدیریت آن ایجاد شده است در همین راستا، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حال حاضر، در زیر مجموعه قوه مجریه دیده شده است.

قابل ذکر است، برنامه "گفت و گوی اقتصادی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 14:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیویی گفت و گو مراجعه کنند.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی