عضو هیئت علمی امپریال کالج لندن:

آب مجازی ترجمه درستی نیست و باید از واژه آب پنهان استفاده کرد

دکتر کاوه مدنی با اشاره به آب مجازی گفت: آب مجازی ترجمه درستی نیست و باید از واژه آب پنهان استفاده کرد زیرا آب پنهان، بیانگر میزان آبی است که در فرآیند تولید یک محصول از بین می رود.

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع آب مجازی و با حضور دکتر جهانگیر پرهمت عضو هیئت علمی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری و دکتر کاوه مدنی عضو هیئت علمی امپریال کالج لندن و دکترای منابع آب به روی آنتن رفت.

دکتر جهانگیر پرهمت درباره میزان مصرف آب در کشور، عنوان داشت: قبلا 135 میلیارد متر مکعب آب قابل استفاده داشتیم اما در حال حاضر حدود 90 میلیارد متر مکعب آب در کشور وجود دارد و این مقدار نیز دامنه اختلافی میان آب مصرفی کشاورزی دارد زیرا 70 الی 83 میلیارد متر مکعب آن برای کشاورزی است.

وی با بیان اینکه میزان مصرف آب برای بخش کشاورزی دقیق مشخص نیست و این خود یک چالش است، گفت: اگر سطح پایین بگیریم، حدود 70 میلیارد متر مکعب برای بخش کشاورزی مصرف می شود و حدود 5.5 میلیارد متر مکعب آب مصرف شرب است و یک میلیارد متر مکعب نیز برای صنعت مصرف می کنیم. تفاوتی که بین 70 و 83 میلیارد متر مکعب آب مصرفی کشاورزی است، به دلیل رها شدن "دبی پایه" در سدها است. بخشی دیگر نیز مصارف زیست محیطی دارد و در بیلان آبی، ممکن است در اقلام آب کشاورزی وارد کنند.

عضو هیئت علمی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری از هدر رفت آب گفت و بیان داشت: در بخش های مختلف هدر رفت آب داریم. در بعضی از بخش های شبکه آب شهری، تا 30 درصد نشتی آب دارند. در بخش کشاورزی نیز، راندمان آب و همچنین بهره وری آب پایین است. بنابراین در هر دو بخش هدر رفت آب را داریم و به همین دلیل باید سیستم های انتقال آب را در هر دو بخش، بهبود ببخشیم.

وی بحث اصلی در آبیاری بخش کشاورزی را، راندمان آبیاری دانست و عنوان داشت: در واقع به ازای یک متر مکعب آبی که مصرف می کنیم، باید میزان مشخصی تولید داشته باشیم که اگر این عدد از مقدار مشخصی کمتر باشد، بهره وری نیز کم خواهد بود.

پرهمت تصریح داشت: بخش قابل توجهی از منابع آبی کشور، بخصوص مناطقی همچون کلان شهرها در معرض آلاینده ها قرار دارند. بخش قابل توجهی از آلاینده از طریق پسماندها وارد چرخه آب می شود که در کنار هدررفت آب، تهدید جدی است.

در ادامه دکتر کاوه مدنی با اشاره به آب مجازی گفت: آب مجازی ترجمه درستی نیست و باید از واژه آب پنهان استفاده کرد زیرا آب پنهان، بیانگر میزان آبی است که در فرآیند تولید یک محصول از بین می رود.

این دکترای منابع آب دلیل بیان این واژه را توجه به آبی که در فرآیند تولید محصولات هدر می رود، دانست و اظهار داشت: بعد از این مسئله، توجه جهانی به این موضوع بیشتر شد. در ابتدا، از واژه آب نهفته استفاده کردند که مورد توجه قرار نگرفت اما زمانی که واژه آب پنهان استفاده شد، مورد توجه قرار گرفت که منجر به دریافت جایزه آب استکهلم شد.

عضو هیئت علمی امپریال کالج لندن با اشاره به اینکه خیلی وقت ها آب پنهان را به اشتباه تفسیر می کنیم، عنوان داشت: البته بیان این مسئله باعث شده، به مسئله آب توجه شود.

قابل ذکر است، برنامه "مناظره" یکشنبه تا چهارشنبه ساعت 16 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی