کارشناس عالی تجزیه و تحلیل جنگ :

زمان لازم برای تشخیص متجاوز بودن یک هواپیما دو دقیقه است

سرهنگ افروز با بیان اینکه امنیت هوایی فوق العاده قوی در کشور وجود دارد ، تاکید کرد: زمان لازم برای تشخیص متجاوز و دشمن بودن یک هواپیما دو دقیقه است.

برنامه " گفت و گوی علمی " رادیو گفت و گو ویژه روز ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور سرهنگ عین اله افروز(کارشناس عالی تجزیه و تحلیل جنگ با تخصص کنترل شکار) روانه آنتن شد.

سرهنگ افروز در ابتدا پدافند را قلب تپنده ایران معرفی کرد و گفت: .پدافند سازمانی است که بدون استثنا و خاموشی در حال فعالیت است و تا مادامی که کار می کنند فضای کشور را از ورود هواپیمای غیرمجاز دفاع می کند.

وی افزود  : وظیفه کنترل شکاری دفاع در آسمان است. این بخش باید بداند هواپیمایی که از کشورهای دیگر وارد حریم هوایی کشور می شود به چه منظور وارد شده اند و چه هدفی دارند و با استفاده از سیستم ها و روش ها درصورت تعرض به حریم هوایی با آن مقابله کند.

کارشناس عالی تجزیه و تحلیل جنگ در خصوص نحوه عملکرد ارتش در صورت ورود هواپیمای خارجی به مرز هوایی کشور توضیح داد : اگر هواپیمایی در مرز هوایی ایران باشد ازهواپیمای آلرت برای شناسایی آن استفاده می شود.

سرهنگ افروز ادامه داد: این هواپیما در فرودگاه نیروی هوایی مستقر است و در اختیار کنترلر شکاری قرار دارد و با هواپیمایی که قصد تجاوز به کشور را دارد از طریق موشک های خود مقابله می کند.اگر هواپیمای متجاوز از هواپیمای آلرت عبور کرد به سایت های موشکی که در سراسر مرزهای کشور گسترش یافته است واگذار می شود.

وی با تاکید بر اینکه زمان لازم برای تشخیص متجاوز و دشمن  بودن یک هواپیما دو دقیقه است، عنوان کرد :هر نوع پرواز در آسمان کشور باید با کنترل شکاری هماهنگ باشد.بنابراین امنیت هوایی فوق العاده قوی در کشور وجود دارد.

کارشناس عالی تجزیه و تحلیل جنگ با تخصص کنترل شکار با بیان اینکه ارتش همواره برای کمک به همنوعان خود در جبهه مقدم حضور داشت است ، گفت : با توجه به اینکه ارتش در نقاط مختلف کشور مستقر شده است ، اگر مشکلی در هر نقطه از خاک کشور بروز پیدا کند ارتش در راس همه وارد عمل خواهد شد.همانطور که همیشه در زلزله ، سیل و..اولین ،ارتش اولین نیروی یاری کننده بود و حمایت از مردم را جزیی از وظایف خود می دانند.

قابل ذکر است، برنامه "گفت‌وگوی علمی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 21:00از شبکه رادیویی گفت وگو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت وگو مراجعه کنند.

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی