عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی:

بخش اعظمی از آب ها در ایران قابل استفاده مستقیم نیست

دکتر فرهاد یزدان دوست گفت: آب شیرین قابل دسترس از کل آبی که در کره خاکی وجود دارد، سهم کوچکی دارد و با ازدیاد جمعیت، شرایط آب نیز بحرانی خواهد شد. ایران به صورت طبیعی کم آب است و بخش اعظمی از آب ها، قابل استفاده مستقیم نیست.

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع آب مجازی و با حضور دکتر فرهاد یزدان دوست عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی  به روی آنتن رفت.

دکتر فرهاد یزدان دوست با اشاره به اینکه نگرش جهانی تا قبل از ابتدای دهه 90 میلادی به آب به عنوان مظاهر ارزشمند منابع طبیعی، مانند امروز نبوده، گفت: تا آن زمان همیشه به آب به عنوان منبعی که در طبیعت وجود دارد و مورد استفاده قرار خواهد گرفت، نگاه می شد. در دهه های 40 تا 60 میلادی، برنامه ریزی های زیادی جهت توسعه منابع آبی در دنیا صورت گرفت.

وی ادامه داد: از ابتدای دهه 90 این حساسیت که آب به راحتی قابل مصرف و یا چند بار مصرف کردن نباشد، در دستور کار قرار گرفت و در همین زمینه نخستین کنفرانس درباره آب یعنی کنفرانس دوبلین برگزار شد. بعد از آن نیز در دنیا به صورت ویژه در مورد آب اتفاقاتی افتاد. به عنوان مثال در اواخر دهه 90 میلادی در سازمان ملل، یک شورای جهانی آب تشکیل شد که خیلی از روسای جمهور بازنشسته وقت ایفای نقش کردند. 

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی ضمن اینکه برگزاری کنفرانس های جهانی در مورد آب را مثبت دانست، اعلام کرد: باید توجه داشت، آب شیرین قابل دسترس از کل آبی که در کره خاکی وجود دارد، سهم کوچکی دارد و با ازدیاد جمعیت، شرایط آب نیز بحرانی خواهد شد. طبیعتا آب به عنوان یک منبع حیات و عامل اصلی توسعه در بسیاری از کشورها با مشکل روبرو است.

یزدان دوست با اشاره به ایران، اظهار داشت: ایران به صورت طبیعی کم آب است؛ از سهم بارش جهانی در سطح میانگین، تقریبا خیلی کمتر دریافت می کنیم و از نظر توزیع مکانی و زمانی نیز، مشکلات زیادی وجود دارد و بخش اعظمی از آب ها، قابل استفاده مستقیم نیست.

وی با اشاره به افزایش جمعیت کشور، گفت: یک شاخصی که درباره آب در نظر می گیرند، حجم آب شیرین قابل استفاده و تناسب آن با جمعیت است که می توان فهمید، سرانه قابل مصرف برای یک انسان در یک محیط چه میزان است. در خیلی از کشورهای دنیا این اعداد تثبیت شده است تا اگر از یک آستانه ای کمتر قرار گرفت، هشدار کم آبی اعلام خواهد شد. 

قابل ذکر است، برنامه "مناظره" یکشنبه تا چهارشنبه ساعت 16 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی