گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

مدیر عامل انجمن خانواده ناشنوایان ایران با حضور در رادیو گفت‌وگو: اصلی ترین دغدغه ناشنوایان به رسمیت شناختن زبان اشاره فارسی در کشور است

اکرم سلیمی از نیازهای ناشنوایان در جامعه گفت و بیان کرد: اصلی ترین نیاز آنها این است که زبانشان مطابق با کنوانسیونی که 13 سال است ایران به آن پیوسته، به رسمیت شناخته شود اما متاسفانه زبان اشاره ایرانی در این قانون به رسمیت شناخته نشده است.

1399/07/10
|
13:02
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع روز ویژه ناشنوایان و با حضور اکرم سلیمی مدیر عامل انجمن خانواده ناشنوایان ایران به روی آنتن رفت.

اکرم سلیمی با بیان اینکه ناشنوایان به حقوق اجتماعی خود دست نیافته‌اند، گفت: افراد ناشنوا مانند افراد شنوا، تمام حقوق شهروندی خود از جمله مالیات را پرداخت می‌کنند اما چیزی از امکانات شهری دریافت نمی‌کنند که به عنوان نمونه می‌توان به دسترسی محدود به صدا و سیما اشاره کرد. این دسترسی‌ها به اندازه‌ای که خواسته جامعه ناشنوایان باشد، رخ نداده است.

وی افزود: دسترسی ناشنوایان به امکانات شهری مانند مترو، آتش نشانی، اورژانس و امثال این موارد، اندک است در حالی که این خواسته‌ها به حق است.

مدیر عامل انجمن خانواده ناشنوایان با اشاره به تصویب قانون حمایت از حقوق معلولین در اسفند سال 1396 اظهار کرد: این یک اقدام خیلی خوب برای معلولین بود اما وقتی قانون را مطالعه می‌کنیم متوجه می‌شویم هیچ اسمی از ناشنوایان برده نشده است در حالی که ناشنوایان عضوی از جامعه معلولین محسوب می‌شوند.

وی از نیازهای ناشنوایان در جامعه گفت و بیان کرد: اصلی ترین نیاز آنها این است که زبان‌شان مطابق با کنوانسیونی که 13 سال است ایران به آن پیوسته، مورد توجه قرار گیرد و به رسمیت شناخته شود اما متاسفانه زبان اشاره ایرانی در این قانون به رسمیت شناخته نشده است.

سلیمی اظهار کرد: علی رغم پیگیری‌های مختلفی که سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه ناشنوایان و برگزاری کارگروه‌های مهم و همچنین اعلام نیاز و درخواست توسط انجمن خانواده ناشنوایان، اما متاسفانه به زبان اشاره ناشنوایان توجهی نشده است در حالی که اصلی ترین دغدغه جامعه ناشنوایان این است که زبان اشاره ایرانی تصویب و به رسمیت شناخته شود.

وی درباره مزایای به رسمیت شناختن زبان ناشنوایان گفت: وقتی این زبان قانونی شود، منابعی برای آن تعیین می‌شود و کسی هم سلیقه‌ای این کار را انجام نمی‌دهد. آموزش و پرورش استثنایی در این حوزه فعالیت می‌کند اما بر اساس سلیقه‌ها عمل می‌شود در حالی که اگر قانونمند بود، می‌توانستیم بر اساس یک شیوه استاندارد فعالیت کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی