صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: امیدواریم مجلس بتواند در 6 ماهه اول سال قانون مالیات بر ارزش افزوده را اصلاح کند، چراکه این امر در رونق تولید بسیار اثرگذار است.

محمد حسینی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، در برنامه رویداد رادیو گفت و گو در خصوص گزارش نظارتی مجلس درباره قانون بهبود فضای کسب و کار اظهار کرد: با توجه به اینکه امسال از طرف مقام معظم رهبری سال رونق تولید نام گذاری شده برای اینکه بتوانیم شرایط تولید موجود را حفظ کنیم و سطح اشتغال را افزایش دهیم نیازمند اقداماتی از طرف دولت و مجلس هستیم که مجلس در بعد قانونگذاری به دنبال رفع موانع در تولید است.

وی افزود: در ابتدای امسال جلسه مشترکی بین مسئول کمیسیون ها و تعدای از مسئولان دولتی برگزار شد که یکی از محورهای مطرح شده در آنجا بحث فضای کسب و کار بود.

این نماینده ادامه داد: در برنامه ششم توسعه دولت مکلف است که متوسط سالانه بین 950 هزار تا یک میلیون شغل جدید ایجاد کند که در راستای این امر قانون اشتغال روستایی یا اشتغال فراگیر و همچنین حکم تبصره 17 قانون بودجه سال 97 در جهت ایجاد فضای کسب وکار درنظر گرفته شده است.

حسینی بیان کرد: عموما گزارش هایی که کمیسیون از یک موضوع تهیه می کند دو رویکرد دارد؛ یکی عملکرد قانون را مطرح می کند و یکی به نقاط ضعف یا عدم دست یابی به اهداف پیش بینی شده اشاره می کند و در نهایت نیز چند راهکار ارائه داده می شود و اشکال این گزارش اکتفا به قرائت در صحن علنی مجلس است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از اشکالاتی که در گزارش اخیر مطرح شده مربوط به استعلاماتی است که در حال حاضر برای ایجاد یک شغل از طرف دستگاه های اجرایی از مردم درخواست می شود که در نهایت موجب عدم انگیزه برای سرمایه گذاری های جدید در فضای کسب وکار فعلی می شود.

وی در خصوص راهکارهای عملیاتی بهبود فضای کسب وکار توضیح داد: حمایت از سرمایه گذاری و استفاده از ابزارهای بازار سرمایه نه صرفا تسهیلات بانکی باید مورد توجه باشد،چراکه یکی از مشکلات ما در حوزه بهبود فضای کسب و کار استفاده از منابع بانکی است در بسیاری از موارد پرداخت سود برای بسیاری از سرمایه گذاران دشوار است،لذا اگر بتوانیم نظام بانکداری را اصلاح کنیم یا ابزارهای دیگری را جایگزین آن کنیم می توانیم از این فضا حمایت بیشتری داشته باشیم.

حسینی تصریح کرد: اصلاح قوانین مالیاتی و بیمه گام بعدی بهبود فضای کسب و کار است، مبحث بعدی نیز مربوط به مسیرهای طولانی و پر پیچ و خم گرفتن مجوز است که در این بخش هم نیازمند اجرای اقدامات سریع هستیم و قانون پنجره واحد نیز باید در این راستا اجرایی شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: امیدواریم مجلس بتواند در 6 ماهه اول سال قانون مالیات بر ارزش افزوده را اصلاح کند، چراکه این امر گام بزرگی در راستای بهبود فضای کسب و کار و رونق تولید خواهد بود.

مرتبط با این خبر

  • پولشویی در بازار خودرو/آقایان قصد کنترل ندارند!

  • طالبان به امریکا بی اعتماد است

  • چرا مدیران دولتی در زندان نیستند؟/ قانون فقط با تخم مرغ دزد برخورد می کند

  • یمن نسبت به مواضع سعودی اشرافیت کامل دارد

  • امتناع رهبر انقلاب از پذیرش نامه ترامپ، امریکا را شوکه کرد

  • بانک مرکزی افزایش نرخ ارز ناشی از تورم را کتمان نکند!

  • رژیم صهیونیستی در قضیه نفتکش ها مقصر است

  • دولت از ذهنیت مجلس فاصله گرفت/ کم درآمدها بازهم بی کلاه ماندند

  • هرزمان ظرفیت داخلی را نادیده گرفتیم، از راهبرد قدرت دور ماندیم

  • بستر شبکه ملی اطلاعات فراهم است/ دستگاه ها کم کاری می کنند