صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: امیدواریم مجلس بتواند در 6 ماهه اول سال قانون مالیات بر ارزش افزوده را اصلاح کند، چراکه این امر در رونق تولید بسیار اثرگذار است.

محمد حسینی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، در برنامه رویداد رادیو گفت و گو در خصوص گزارش نظارتی مجلس درباره قانون بهبود فضای کسب و کار اظهار کرد: با توجه به اینکه امسال از طرف مقام معظم رهبری سال رونق تولید نام گذاری شده برای اینکه بتوانیم شرایط تولید موجود را حفظ کنیم و سطح اشتغال را افزایش دهیم نیازمند اقداماتی از طرف دولت و مجلس هستیم که مجلس در بعد قانونگذاری به دنبال رفع موانع در تولید است.

وی افزود: در ابتدای امسال جلسه مشترکی بین مسئول کمیسیون ها و تعدای از مسئولان دولتی برگزار شد که یکی از محورهای مطرح شده در آنجا بحث فضای کسب و کار بود.

این نماینده ادامه داد: در برنامه ششم توسعه دولت مکلف است که متوسط سالانه بین 950 هزار تا یک میلیون شغل جدید ایجاد کند که در راستای این امر قانون اشتغال روستایی یا اشتغال فراگیر و همچنین حکم تبصره 17 قانون بودجه سال 97 در جهت ایجاد فضای کسب وکار درنظر گرفته شده است.

حسینی بیان کرد: عموما گزارش هایی که کمیسیون از یک موضوع تهیه می کند دو رویکرد دارد؛ یکی عملکرد قانون را مطرح می کند و یکی به نقاط ضعف یا عدم دست یابی به اهداف پیش بینی شده اشاره می کند و در نهایت نیز چند راهکار ارائه داده می شود و اشکال این گزارش اکتفا به قرائت در صحن علنی مجلس است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از اشکالاتی که در گزارش اخیر مطرح شده مربوط به استعلاماتی است که در حال حاضر برای ایجاد یک شغل از طرف دستگاه های اجرایی از مردم درخواست می شود که در نهایت موجب عدم انگیزه برای سرمایه گذاری های جدید در فضای کسب وکار فعلی می شود.

وی در خصوص راهکارهای عملیاتی بهبود فضای کسب وکار توضیح داد: حمایت از سرمایه گذاری و استفاده از ابزارهای بازار سرمایه نه صرفا تسهیلات بانکی باید مورد توجه باشد،چراکه یکی از مشکلات ما در حوزه بهبود فضای کسب و کار استفاده از منابع بانکی است در بسیاری از موارد پرداخت سود برای بسیاری از سرمایه گذاران دشوار است،لذا اگر بتوانیم نظام بانکداری را اصلاح کنیم یا ابزارهای دیگری را جایگزین آن کنیم می توانیم از این فضا حمایت بیشتری داشته باشیم.

حسینی تصریح کرد: اصلاح قوانین مالیاتی و بیمه گام بعدی بهبود فضای کسب و کار است، مبحث بعدی نیز مربوط به مسیرهای طولانی و پر پیچ و خم گرفتن مجوز است که در این بخش هم نیازمند اجرای اقدامات سریع هستیم و قانون پنجره واحد نیز باید در این راستا اجرایی شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: امیدواریم مجلس بتواند در 6 ماهه اول سال قانون مالیات بر ارزش افزوده را اصلاح کند، چراکه این امر گام بزرگی در راستای بهبود فضای کسب و کار و رونق تولید خواهد بود.

مرتبط با این خبر

  • ارسال تجهیزات به مناطق سیل زده از بازدید موثرتر است

  • سفرهای دیپلماتیک منطقه ای موجب ناکامی پروژه ترامپ می شود +صوت

  • در بودجه 98 هیچ گونه تغییر یا افزایش قیمت بنزین لحاظ نشده است +صوت

  • بازار رهن و اجاره متاثر از تولید مسکن است +صوت

  • تعریف روابط راهبردی جدید با سوریه از محورهای سفر وزیر خارجه است +صوت

  • عدم وجود روابط بانکی مانعی برای انتقال ارز صادراتی +صوت

  • برای رفع مشکلات تولید نیازمند بخش بازرگانی قوی هستیم +صوت

  • اروپا در اینستکس به دنبال حداکثر امتیاز و حداقل همکاری است +صوت

  • اولویت دولت در جبران خسارت سیل، بودجه جاری باشد +صوت

  • مرزهای زمینی ترکیه با سوریه انتقال النصره را تسهیل می کند +صوت