صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس ارشد مسائل بین الملل بیان کرد: اگر بنابه میانجیگری باشد، نخست وزیر ژاپن باید یک طرح به همراه پیشنهادات مختلف برای حل اختلافات دو کشور داشته باشد که اینطور به نظر نمی رسد و تنها قصد دارد تنش بین آمریکا و ایران کاهش پیدا کند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع سفر نخست وزیر ژاپن به تهران و با حضور دکتر نوذر شفیعی کارشناس ارشد مسائل بین الملل و عضو هیئت علمی دانشگاه به روی آنتن رفت.

نوذر شفیعی در آغاز با بیان اینکه هدف سفر «آبه» به ایران، کاهش تنش در روابط ایران و آمریکا است، گفت: البته اینکه تلاش نخست وزیر ژاپن برای میانجیگری در چه سطحی است، بستگی به دستور کار «آبه» دارد. نخست وزیر ژاپن اعلام کرده است می خواهم گفتگوهایی صمیمانه و صریح و مشفقانه با مقامات ایرانی انجام دهم و به همین جهت به نظر می رسد نخست وزیر ژاپن تلاش می کند تنش میان دو کشور ایران و آمریکا کاهش پیدا کند و آن ها را به سمت حل اختلاف تشویق کند.

وی اضافه کرد: اگر بنا به میانجیگری باشد، نخست وزیر ژاپن باید یک طرح به همراه پیشنهادات مختلف برای حل اختلافات دو کشور داشته باشد که اینطور به نظر نمی رسد و تنها قصد دارد تنش بین آمریکا و ایران کاهش پیدا کند.

کارشناس ارشد مسائل بین الملل در ادامه با اشاره به نقش نخست وزیر ژاپن در رابطه با ایران و آمریکا، اظهار داشت: از این منظر، ژاپن دو هدف عمده دارد؛ این کشور به دنبال اعتبار بین المللی است زیرا ژاپن بنا به اعتبار اقتصادی در عرصه بین المللی صاحب نفوذ است اما در عین حال به ژاپن از عنوان کوتوله سیاسی یاد می کنند.

وی خاطرنشان کرد: بعد از جنگ جهانی دوم، آمریکایی ها به ژاپنی ها اجازه ندادند در حوزه نظامی و سیاسی وارد شوند و بنابراین ژاپن بی میل نیست به دلیل کسب اعتبار و وجه بین المللی و تکمیل کردن جنبه های مختلف از منظر قدرت به مسائلی همچون میانجیگری بین ایران و آمریکا ورود کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه در گفتگو با رادیو گفت و گو درباره هدف دوم ژاپن بیان کرد: منطقه خلیج فارس برای ژاپن مهم است؛ ژاپنی ها به این نتیجه رسیدند در دنیای امروز، قدرت های بزرگ سعی می کنند بر مناطق ثروت خیز و استراتژیک جهان تسلط پیدا کند تا گلوی سایر قدرت ها را در دست خود بگیرد. در حقیقت ژاپنی ها می دانند تسلط آمریکا بر خلیج فارس، ابزاری خواهد شد تا مشکلاتی برای این کشور به وجود بیاورد و بنابراین ژاپنی ها اجازه نمی دهند در بخش هایی که منافع حیاتی آن به خطر می افتد، سرشان بدون کلاه بماند.

وی اضافه کرد: اگر کشوری بخواهد قدرت بزرگ باشد، باید در حوزه های مختلف نفوذ کند و به همین جهت ژاپن تلاش می کند در حوزه های گوناگون ورود کند. جمهوری اسلامی ایران کشوری است که هر قدرت بزرگی با آن رابطه برقرار کند، یک برگ برنده خواهد داشت و این از چشم ژاپنی ها پنهان نخواهد ماند.

مرتبط با این خبر

  • آلمان و ژاپن؛ نماد تسلیم در برابر امریکا/ ترامپ دنبال تنش روانی است

  • گفتگو با فاطمه هوشینو؛ تازه مسلمان از کشور ژاپن

  • همدستی چین و ژاپن علیه کره جنوبی

  • سفر رئیس مجلس به ژاپن؛ ابزاری در راه دیپلماسی بین الملل

  • کره و ژاپن با دست های باز تری به سمت خرید سلاح از امریکا می روند

  • ماجرای مسلمان شدن مادر شهید ژاپنی

  • دیپلماسی منطقه ای ایران درباره معامله قرن باید سرعت گیرد!

  • مذاکره با ایالات متحده آمریکا، شطرنج بازی با گوریل است

  • امتناع رهبر انقلاب از پذیرش نامه ترامپ، امریکا را شوکه کرد

  • پاسخ منفی رهبری به آمریکا عزت ملی با فزونی بخشید