بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل قفقاز: آذربایجان و ارمنستان توان لازم برای ورود به یک جنگ گسترده را ندارند

بهشتی‌پور در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: از نظر نظامی تجربه چند سال گذشته نشان داده است، دو کشور توان کافی برای اینکه بتوانند به صورت گسترده وارد درگیری شوند ندارند.

1399/07/10
|
15:14
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو در خصوص جنگ آذربایجان و ارمنستان با دکتر حسن بهشتی‌پور کارشناس مسائل قفقاز به صورت تلفنی گفتگو کرد.

بهشتی‌پور با بیان اینکه محاسبه غلط بین دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان، وضعیت آن‌ها را به شرایط جنگی رسانده است، گفت: هم آذربایجان محاسبه غلطی نسبت به توان خود برای اداره جنگ فراگیر دارد و هم ارمنستان برآورد صحیحی از توان خود برای مقابله با آذربایجان را ندارد.

وی با تصریح بر اینکه وقتی توهم وجود دارد، این جنگ تداوم خواهد داشت، اظهار کرد: در آذربایجان این فکر وجود دارد که می‌تواند به حمایت ترکیه متکی باشد و از سوی دیگر فکر کرده است به دلیل اختلافاتی که در یک سال گذشته در ایروان پایتخت ارمنستان وجود داشته است، موقعیت مناسبی برای آزادسازی مناطق اشغالی جمهوری آذربایجان است.

این کارشناس مسائل قفقاز با تصریح بر اینکه آذربایجان ظرفیت لازم برای رسیدن به اهداف خود در جنگ با ارمنستان را ندارد، عنوان کرد: واقعیت این است که این موضوع راه حل نظامی ندارد و به دلایل مختلف این مسئله باید از منظر سیاسی حل و فصل شود.

وی افزود: جمهوری آذربایجان قصد دارد تمامیت عرضی خود را حفظ کند که دنیا این موضوع را قبول دارد. از سوی دیگر ارامنه قره باغ که اکثریت جمعیت هستند، حق تعیین سرنوشت را می‌خواهند و حقوق‌شان به رسمیت شناخته شود. بنابراین فرمولی که بتواند از یک طرف تمامیت عرضی آذربایجان را تامین کند و از طرف دیگر بتواند حقوق شهروندی ارامنه قره باغ را تامین کند، فقط راه حلی سیاسی دارد.

بهشتی‌پور با اشاره به 26 سال سابقه اختلاف این دو کشور، اظهار کرد: در این سال‌ها، امید آذربایجان و ارمنستان به کشورهای فرانسه، روسیه و آمریکا بوده است که قرار بود راه حلی برای این بحران پیدا کنند اما منافع این گروه، نه جنگ و نه صلح بوده است و هیچ اقدام قاطعی برای حل مسئله انجام نداده است.

وی بیان کرد: از نظر نظامی تجربه چند سال گذشته نشان داده است، دو کشور توان کافی برای اینکه بتوانند به صورت گسترده وارد درگیری شوند را ندارند و از سوی دیگر خطر فراگیر شدن یک جنگ در منطقه قفقاز جنوبی به صورت بالقوه وجود دارد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی