فخاری:

آمریکا قادر به پرداخت هزینه‌های هژمونی خود نیست

دکتر ناصر فخاری گفت: آنچه در دوران انتخابات روی داد حاکی از این است که در دولت اخیر آمریکا ناچارند به مسائل داخلی بپردازند و برای آن هزینه کنند و به تبع آن هزینه مناسبات بیرونی را ندارند که پرداخت کنند. نشانه‌های این ناتوانی آنها در منطقه خاورمیانه و دنیا بسیار است.

  • تعداد بازدید: 1629
  • کد خبر: 2812586

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (افول هژمونی آمریکا در ابعاد حکمرانی جهانی با توجه به نقش راهبردی و رهبری سیاسی) با حضور دکتر دکترناصر فخاری، رییس مرکز گفتمان انقلاب اسلامی روانه آنتن شبکه رادیو "گفت‌وگو" شد. 

دکتر فخاری گفت: اگر آمریکا بخواهد هژمونی خودش را دنبال کند، باید برای آن هزینه بپردازد، یعنی وقتی بخواهد کشورها را تابع خودش بکند باید برای آنها هزینه بپردازد. در حالی که امروز از پرداخت هزینه‌های داخلی خودش ناتوان است. همچنین دعواهای انتخاباتی وسخنانی که رقبای انتخاباتی می‌زدند، جامعه فقیر و بیکار را منعکس می‌کرد که باعث شد احزاب و سیاسیون چندان راحت زیربار هزینه‌ها نروند. لذا از داخل نیز نمی‌تواند این هژمونی‌طلبی را مدیریت کند.  

وی افزود: آنچه در دوران انتخابات روی داد حاکی از این است که در دولت اخیر آمریکا ناچارند به مسائل داخلی بپردازند و برای آن هزینه کنند و به تبع آن هزینه مناسبات بیرونی را ندارند که پرداخت کنند. نشانه‌های این ناتوانی آنها در منطقه خاورمیانه و دنیا بسیار است. برای مثال در ایران با پیروزی انقلاب اسلامی تکلیف روشن شد و منطقه از ما الگو گرفت. در سال 2001 به افغانستان حمله کردند در سال 2003 به عراق. 

این رییس مرکز گفتمان انقلاب اسلامی ادامه داد: بهانه این تهاجم به عراق و افغانستان سرکوب تروریسم است و آمریکایی‌ها معتقدند پس از حذف تروریسم در سال 2014 نیروهای خودشان را بیرون می‌آورند. با این حال در سال 2017 هنوز نیروهای آنها در منطقه حضور دارد و حکومتی در عراق بر سر کار می‌آید که شیعی است و به ایران نزدیک‌تر است تا با آمریکا. از طرفی حکومتی در افغانستان شکل می‌گیرد که به تحولات منطقه‌ای بیشتر می‌اندیشد تا آمریکا و هنوز تروریسم در منطقه حضور دارد. از سوی دیگر مردم کشور آمریکا معتقدند که آنها در خاورمیانه شکست خوردند و این به معنای آن است که آنها دیگر نمیتواند در حمله یا تداوم تجاوز به خاورمیانه از همراهی مردم کشورشان برخوردار باشند و سلطه خود بر دنیا را با پشیبانی مردم آمریکا دنبال کنند.

فخاری بیان کرد: آمریکایی‌ها در سوریه خواستند که حکومت را برکنار کنند، نتوانستند. در روسیه بر سر قصه اوکراین و جدایی‌طلبی جزیره کریمه خواستند اهدافی را دنبال کنند، روسیه موافقت نمی‌کند، روسیه را تحریم و کار خودشان را دنبال می‌کنند. اما امروز معلوم شده که روسیه نیز جسارت ایستادن در مقابل آنها را دارد و هژمونی آمریکا در این منطقه نیز بهم می‌خورد. 

برنامه "گفت وگوی سیاسی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 17:30 تا 18:45 از شبکه رادیویی "گفت‌وگو" پخش می‌شود وعلاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو "گفت وگو" مراجعه کنند.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اخبار اجتماعی

اخبار علمی

اخبار اقتصادی

اخبار فرهنگی و هنری