سازمان بهزیستی كشور؛ 5درصد سالمندان با بیماری‌هایی سخت درگیرند

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور با بیان اینکه در حال حاضر حدود 8 میلیون و 500 هزار سالمند در ایران زندگی می‌کنند، به لزوم افزایش تعداد بهورزان در سیستم سلامت کشور اشاره کرد و گفت: ما برای غربال‌گری‌های بهتر در حوزه سالمندی ...

1400/07/26
|
10:48

دکتر حسام‌الدین علامه گفت: در حال حاضر حدود 8 میلیون و 500 هزار سالمند در ایران زندگی می‌کنند.

وی با اشاره به این که سالمندی جمعیتی در نتیجه‌ به هم ریختگی گروه‌های جمعیتی در جامعه شکل می‌گیرد، عنوان کرد: حدود 83 درصد سالمندان کشور در ارزیابی‌های دوره‌ای سالم هستند.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان افزود: پنج درصد از سالمندان ایران با بیماری‌هایی سخت درگیر هستند.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور با اشاره به این که 11 درصد از سالمندان کشور افرادِ کم‌توان هستند، عنوان کرد: اکثر سالمندان ایران می‌توانند در تمام فعالیت‌های اجتماعی مشارکت داشته باشند. حدود 0.3 درصد از سالمندان در مراکز اقامتی زندگی می‌کنند.

وی که در برنامه‌ای رادیویی صحبت می‌کرد اظهار کرد: اداره‌ سلامت سالمندان در وزارت بهداشت و درمان در 2 سال اخیر کارهای بسیار خوبی را برای این قشر انجام داده است.

علامه افزود: امروزه 93 درصد سالمندان ایرانی از پوشش بیمه‌ای پایه برخوردار هستند.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور ادامه داد: سالمندانی که در بیمارستان‌های دولتی یا تامین اجتماعی بستری می‌شوند از خدمات درمان رایگان استفاده می‌کنند.

علامه با اشاره به این که سالمند باید سواد سالمندی مطلوبی داشته باشد، عنوان کرد: مراقبین غیر رسمی سالمند – اعضای خانواده – برای پیشگیری از مشکلات مختلف و مراقبت بهتر از سالمند باید به طور مستمر در حال آموزش و پژوهش باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم افزایش تعداد بهورزان در سیستم سلامت کشور، گفت: ما برای غربال‌گری‌های بهتر در حوزه سالمندی به بهورزهای بیشتری نیاز داریم.

دسترسی سریع