روایت رنگ‌ها هر روز از ساعت 11:55 به مدت 5 دقیقه

رادیو گفت و گو

روايت رنگ‌ها

شگردهای رسانه‌ای در علوم شناختی|تکنیک 28: آشوب سازگار

در این شیوه از یک تفاوت فرهنگ به یک اعتراض سیاسی می رسند به عبارتی حمله به ارزش ها و نمادهای یک کشور را به بهانه آزادی توجیه و حتی ترویج می کنند و در نهایت از آن یک اعتراض سیاسی بزرگ را درخواست می کنند، بهانه هم کم نیست.

1400/07/02
|
10:13
|

در مجموع فرهنگ غرب از هر طریقی تلاش دارد خود را فرهنگ غالب همه کشورها قلمداد کند، به‌گونه‌ای که همه‌جا تبلیغ اندیشه آنهاست. گاهی شکست ارزش‌های یک جامعه می‌تواند نظم آن جامعه را بر هم بزند اما غربی‌ها به بهانه‌های مختلف از آن حمایت می‌کنند. این مسئله فقط در ایران نیست در دیگر جوامع غیرغربی هم رواج بسیار دارد، مثلاً در هنگ کونگ، غرب بطور رسمی از اعتراض‌ها در منطقه قدرت چین حمایت می‌کند. شیوه عملکرد آنها هم بر اساس شگرد رسانه‌ای است که به آن ” آشوب سازگار “ می‌گویند.

در این شیوه از یک تفاوت فرهنگ به یک اعتراض سیاسی می‌رسند به عبارتی حمله به ارزش‌ها و نمادهای یک کشور را به بهانه آزادی توجیه و حتی ترویج می‌کنند و در نهایت از آن یک اعتراض سیاسی بزرگ را درخواست می‌کنند، بهانه هم کم نیست. در شگرد ” آشوب سازگار “ مفهوم حقوق بشر مهم‌ترین ابزار ضربه‌زدن به جوامع مختلف می‌شود.

علیرضا داودی کارشناس‌ ارشد رسانه و علوم‌شناختی در گفت‌وگو با برنامه روایت رنگ‌ها، ضمن تشریح کارکرد رسانه‌‌های فارسی زبان بیگانه درخصوص تکنیک ” آشوب سازگار “ گفت: این تکنیک یکی از تکنیک‌های بتا است در عملیات شناختی تحت این عنوان که رسانه معمولا سعی می‌کند راجع به موضوعاتی که اتفاق افتاده ذهن مخاطب را دچار یک آشوب، انارشی، بی نظمی، استرس و خلاصه هر چیزی که قاعده ذهنی را بهم بزند، می‌کند.

داودی افزود: اما این آشوب علی‌الظاهر با جامعه ناسازگار است چون یک حرکت خارج از نُرم اتفاق می‌افتد اما سازگار با مفهوم‌سازی و جامعه‌سازی یا شبکه‌سازی‌ای است که آن رسانه در جامعه دارد حاصل می‌کند.

او تاکید کرد پس آشوب در سمت جامعه مبدأ، سازگار نسبت به عوامل جامعه مقصد، در جامعه مبدأ می‌باشد که اصطلاحاً ” آشوب سازگار “ نامیده می‌شود.

کارشناس‌ ارشد رسانه و علوم‌شناختی ادامه داد وقتی که در مقاطع مختلف، مردم می‌آیند در خیابان و شروع به برخی حرکات نامتعارف می‌کنند، به عنوان مثال فردی با ماشین حدود قیمتی 20 میلیون تومان، با یک سگ داخل ماشین که 3 برابر قیمت ماشین ارزش دارد و تیپ و قیافه ناهمگون، اینجاست که داشتن سگ و نشان دادن آن در ملاءعام، بازی کردن با سگ، ارزش پنداشتن سگ و همه اینها به نوعی آشوب در فرهنگ عامه ما تلقی می‌شود اما کاملا این آشوب سازگار هست با فرهنگ شکنی، قبح زدایی یا به نوعی حرکت خلاف رویه معمول و مرسوم در نزد رسانه بیگانه یا جوامع دشمن، بنابراین این آشوب به لحاظ ذهنی اتفاق می‌افتد.

داودی گفت: در قضیه گرانی بنزین یک عده در خیابان شروع می‌کنند به آشوب و بلوا کردن، علی‌الظاهر کارشان، بهم ریختن جامعه است، اما علی الباطن دارد یک سازگاری، در بین این بهم ریختگی ایجاد می‌کند، با اهداف جریانات بیگانه و کسانیکه روی این پروژه در حال کار هستند.

او ادامه داد پس چه سگ بگیرید در بغل این قبح رو بشکنید، چه با اعتراضات خیابانی بن‌مایه اعتراض را تبدیل به آشوب کنید، نوعی همگرایی میان پدیده‌هایی آشوب‌زده با اهدافشان، ایجاد کردید، این در واقع همان شگردی است که رسانه‌های بیگانه از آن استفاده می‌کنند به ما به آن ” آشوب سازگار “ می‌گوییم.

شگردهای رسانه های بیگانه برای تغییر ذهن مخاطب فارسی زبان هر روز بیشتر می‌‌شود، شناختن و درک این جنگ شناختی قسمتی از سواد رسانه‌ای مورد نیاز امروز ایران‌مان است. بنابراین رسانه ها تلاش می‌کنند مطابق اهدافی که دارند در این فرآیند دخالت کنند. ایجاد، تغییر یا تقویت باورها، از کارکردهای رسانه‌ها در همراه سازی مخاطبان است.

باید گفت فضای نبرد رسانه‌ای امروز، بر پایه علوم و فناوری‌های شناختی است، بنابراین باتوجه‌به فضای نبرد رسانه‌ای این روزها، رسانه‌ها باید به علوم‌شناختی توجه ویژه کنند.

رسانه اگر بخواهد افکار عمومی را جذب کند باید به تحلیل اطلاعات رسانه های گروهی بپردازد، داده‌های به دست آمده از رسانه‌‌ها و رفتار مردم در مواجه با آن‌ها می‌ تواند توسط علوم داده ( Science data ) مدل‌‌های ریاضیاتی مورد تحلیل قرار گیرد و اطلاعات خوبی از آن‌ها استخراج ‌شود که می‌‌تواند به اصحاب رسانه بگوید انسان‌ها مجذوب چه محتواهایی می‌‌شوند.

علوم‌شناختی افزایش شناخت انسان بر کارکردها و فیزیولوژی مغز را در بردارد و در واقع به شناخت انسان از ادراک می‌پردازد به‌طوری‌که با تکنیک، سیگنال مغز را فعال می‌کند، بنابراین رسانه‌ها برای اینکه پیام‌هایشان را در ذهن مخاطبانشان تأثیرگذارتر کنند باید از علوم‌شناختی بهره‌گیری کرده و با این دانش آشنا باشند، البته همه رسانه‌ها به‌صورت خودآگاه یا ناخودآگاه از علوم‌شناختی استفاده می‌کنند.

مباحثی مانند شناخت اجتماعی، فلسفه زبان و علوم‌شناختی، فرهنگ و شناخت که به‌نوعی در ذیل آن رسانه و علوم‌شناختی هم قابل طرح است مباحث نسبتاً جدیدی است که بسیاری از کشورها مانند ایتالیا، انگلیس، آمریکا و ایتالیا در حوزه کاربرد علوم‌شناختی و رسانه کارکرده‌اند.

در حال حاضر کارکردهای رسانه با عصر اطلاعات و سرعت انتقال داده‌ها می‌‌تواند هر کاری انجام دهد، ما بحث سمعی بودن رسانه‌‌ها، کثرت پیام‌هایی که مبادله می‌‌شود و تأثیر پیام‌ها در سطوح سنی مختلف از جمله شکل، زمان و مکان را داریم که به‌صورت ماتریسی درمی‌‌آیند و می‌‌توانیم به بهترین شکل و بدون اختلال ارسال پیام داشته باشیم و بتوانیم ارزش‌ها را گسترش دهیم.
مجموعه برنامه کوتاه ”روایت رنگ‌ها“ روایتی از تکنیک‌های جنگ شناختی است که در شبکه رادیوییِ رادیو گفت‌وگو تولید و پخش می‌شود.

تکنیک های رسانه‌‌ای در دنیای امروز وارد فضای علوم‌شناختی شده است از این رو رادیو گفت‌وگو مجموعه برنامه‌ای 90 قسمتی برای آشنایی مخاطبان با این تکنیک‌‌ها را تدارک دیده است.
”روایت رنگ‌ها“ نام این مجموعه برنامهٔ تخصصی در حوزه علوم‌شناختی با محوریت شگردهای رسانه‌ای در انحراف افکارعمومی است که مأموریت این شبکه، در جریان‌سازی مؤثر بر نخبگان و کنشگران جامعه ایرانی را محقق کرده است.

این مجموعه برنامه که در قالب ساختارهای نوین طراحی و تولید شده، در هر قسمت و در گفت‌وگو با دکتر علیرضا داودی کارشناس مسائل رسانه و متخصص علوم‌شناختی، با رویکردی تخصصی و تحلیلی و با مصداق‌های عینی به افشای تکنیک‌‌های رسانه‌‌های بیگانه و معاند در جهت تخریب ذهن مرم ایران می‌پردازد.

روایت رنگ‌ها هر روز ساعت 11:55 دقیقه از رادیو گفت‌وگو موج اف‌ام ردیف 103.5 مگاهرتز تقدیم علاقه‌مندان می‌شود.

دسترسی سریع
روایت رنگ‌ها