گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

معاون آموزش و پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت: ضعف موجود در تجاری سازی، ناشی از عدم نبود نظام نوآوری است

معاون آموزش و پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: باید نظام ملی نوآوری را در کشور ایجاد کنیم و بعد هر بخشی متولی کار خودش شود.

1396/06/07
|
10:10
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع عملکرد و برنامه های آینده معاونت آموزش و پژوهش و فناوری وزارت صنعت و معدن و با حضور دکتر برات قبادیان معاون آموزش و پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت به روی آنتن رفت.

دکتر برات قبادیان با اشاره به وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: این وزارت خانه از چهار وزارت خانه صنایع سبک، صنایع سنگین، معادن و فلزات و وزارت بازرگانی سابق تشکیل شده است.

وی افزود: امروز صنعت، معدن و تجارت هر کدام بخش های بزرگ و زیرمجموعه های بزرگی دارد. بنابراین وزارتخانه از تعدادی معاونت و تعدادی هم سازمان های توسعه ای تشکیل شده مثل سازمان توسعه صنایع و معادن ایران، سازمان توسعه و نوسازی صنایع ایران، سازمان توسعه تجارت ایران.

معاون آموزش و پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه این معاونت دارای دفاتر مختلفی است، عنوان کرد: دفتر آموزش و پرورش، دفتر توسعه و کاربرد فنآوری اطلاعات، مرکز توسعه فنآوری صنایع پیشرفته و دانش بنیان و دفتر حمایت از مالکیت صنعتی دفاتر این معاونت است.

وی با اظهار به اینکه زیر مجموعه های دیگری هم هستند که هم راستا با این معاونت در حال فعالیت هستند و کارهای آموزشی و پژوهشی انجام می دهند، گفت: دانشگاه صنایع و معادن، سازمان مدیریت صنعتی، موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی و موسسه آموزش عالی جامع علمی و کاربردی صنعت، معدن و تجارت نیز در حال فعالیت هستند.

قبادیان با تاکید بر اینکه توسعه و پیشرفت کشورها با بخش های مربوط به دانایی و توانایی آغاز می شود، تصریح کرد: به عبارتی توسعه و پیشرفت کشورها با آموزش شروع می شود، با پژوهش توسعه پیدا می کند و به دنبال پژوهش فناوری و صنایع گسترده ای که امروز جهان نیازمند آن است و امور را برای مردم هم در دقت کارها و هم در سرعت کارها تسهیل می کند.

وی متذکر شد: بنابراین در جامعه پیشرفته امروزی نمی توانیم آموزش و نقش آن را در ارتباط با توسعه جوامع نادیده بگیریم. اساسا در امور مختلف کارها با آموزش شروع می شود و در صنعت، شاهد انقلاب صنعتی چهارم جهان هستیم. از طرفی انقلاب های صنعتی که جامعه گسترده بشری امروز بدون صنایع نمی تواند زندگی کند، مدیون آموزش است.

معاون آموزش و پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت به نوپا بودن این معاونت اشاره کرد و توضیح داد: این معاونت در دهه هفتاد تاسیس شده ولی در دولت های نهم و دهم تعطیل بوده و در دولت یازدهم مجددا احیا شده است.

وی در خصوص حوزه کاری این معاونت گفت: جمعیتی که در بخش صنعت، معدن و تجارت کار می کنند نیازمند هستند تا به روز شوند و توانمندی های خودشان را افزایش دهند و ما نیازمند آموزش هستیم.

قبادیان در خصوص ارتباط معاونت آموزش و پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با دانشگاه ها اظهار داشت: متاسفانه در یک برهه ای فاصله جدی بین دانشگاه ها و جامعه و همین طور دانشگاه ها و صنعت ایجاد شده است. از سه سال گذشته برنامه ریزی شده تا این رابطه نزدیک شود و کنش متقابلی بین دانشگاه و صنعت ایجاد شود به همین منظور هم ما تفاهم نامه های خوبی را با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منعقد کرده ایم.

وی در خصوص این تفاهم نامه ها گفت: عناصر مربوط به دانشگاه سه بخش اساتید، دانشجویان و فضاهای آموزشی است. آنچه که در صنعت ما به آن نیاز داریم، ارتباطی است که ما باید بین صنعت و اساتید و صنعت و دانشجویان ایجاد کنیم. عمدتا نیاز است که دانشجویان کارشناسی با صنعت آشنا شوند تا بعد از اینکه دانش آموخته شدند جذب صنعت شوند برای این منظور باید بین این دانشجویان و صنعت، معدن و تجارت ارتباطی باشد به همین منظور تفاهم نامه ای را منعقد کردیم که به صورت سیستماتیک و هدفمند این دانشجویان در طول تعطیلات تابستان کارآموزی خودشان را در صنعت بگذرانند و با صنایع مختلف آشنا شوند.

معاون آموزش و پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: سامانه ای را ایجاد کردیم که دارای دو بخش است یک بخش مربوط به دانشگاه ها است و یک بخش هم مربوط به بنگاه های صنعتی و اقتصادی است. صنایع در این سامانه ثبت نام می کنند و اعلام نیاز می کنند که چه تعداد و در چه رشته هایی دانشجو برای کارآموزی بپذیرند.

وی متذکر شد: در شاخص های کشورهای صنعتی 80 درصد فعالیت ها در بخش خدمات و 20 درصد در بخش صنعت است، بنابراین مهم نیست که افراد در چه بخشی خدمات می کنند مهم این است که بخشی که فعالیت می کنند به صورت حرفه ای و به صورت روزآمد و علمی فعالیت کنند. بنابراین هر سه بخش خدمات، صنعت و بازرگانی برای ما مهم است.

قبادیان به مهارت آموزی در معاونت پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: در مهارت آموزی، آموزش ها کوتاه مدت، مقطعی و دوره ای هستند در این آموزش ها سعی می کنیم منابع انسانی را به روز کنیم و به جای مدرک گواهینامه می دهیم. مهارت های ماقبلِ داشتن مدارج دانشگاهی را وزارت کار انجام می دهد و منجر به داشتن کارگر یا تکنسین ماهر می شود، بخش مهارت آموزی تا سطح تکنسین را سازمان فنی و حرفه ای وزارت کار انجام می دهد ولی از آن به بعد، باید در ارتباط با مهارت آموزی از وزارت علوم کمک بگیریم به نام آموزش های آزاد که بر اساس استانداردهای آموزشی، آموزش می دهند.

وی به طرح کاروزری وزارت کار اشاره کرد و گفت: بر اساس این طر ح تعدادی از 970 هزار نفر دانش آموختگانی که الان بیکار هستند انتخاب می کند و بنا به شرایطی این افراد را وارد صنعت می کند و تا مدتی از این افراد حمایت می کند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: مشابه این طرح را قبلا وزارت خانه صنعت، معدن و تجارت با عنوان طرح "فاجد" انجام داده بود، همچنین الان طرح مشابهی را به نام طرح "تاپ" داریم طرح توانمند سازی تولید و اشتغال پایدار که داریم روی این طرح کار می کنیم.

وی ضعف موجود در تجاری سازی را ناشی از عدم نبود نظام نوآوری دانست و تصریح کرد: ما الان آموزش و پژوهش و فناوری را داریم ولی نوآوری متولی ندارد و حتی نظام ملی نوآوری نداریم و باید ما نظام ملی نوآوری را در کشور ایجاد کنیم و بعد هر بخشی متولی کار خودش شود و صنعت، معدن و تجارتش به ما واگذار شود. این یکی از کاستی های ما به لحاظ قانونی است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی