گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری: توسعه روستایی ، گردشگری و توسعه فرهنگی را هم شامل می شود

دکتر سید ابوالفضل رضوی درباره جایگاه وزارت جهاد کشاورزی گفت: سال 79 با تشکیل وزارت جهاد کشاورزی، به اشتباه، توسعه روستایی بر عهده وزارت جهاد کشاورزی گذاشته شد در حالی که توسعه روستایی فقط کشاورزی نیست .

1396/06/08
|
08:45
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع چشم انداز توسعه روستایی و با حضور دکتر سید ابوالفضل رضوی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری به روی آنتن رفت.
دکتر سید ابوالفضل رضوی در آغاز با اشاره به مفهوم توسعه گفت: توسعه فرآیندی مستمر، پویا، مشارکت پذیر، برتری ناپذیر و درون زا و برون گرا است.

وی ادامه داد: توسعه درون زا است یعنی باید از داخل خود هر موضوعی رشد کند و برون گرا است یعنی بر دیگران اثر گذار باشد و با خودش به جلو ببرد. در واقع توسعه باید مشارکت پذیر باشد یعنی همه افراد و همه آنچه به آن مربوط می شود در جریان متسمر خودش، شریک کند و انحصار طلب نباشد.

وی با بیان اینکه روستاها در ایران نتوانسته اند به توسعه برسند، اظهار داشت: یکی از دلایل اینکه روستاها نتوانستند توسعه پیدا کنند این بود که به بحث درون زا بودن توسعه توجه نکردند. دولت باید از تصدی گری به تنظیم گری توجه داشته باشد یعنی درون هر جامعه را به ست رشد و پیشرفت ببرد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری به شاخص های توسعه روستایی اشاره کرد و بیان کرد: شاخص فیزیکی و کالبدی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی سه شاخصی هستند که در توسعه یافتگی و یا عدم توسعه یافتگی روستایی اثرگذار هستند.

وی درباره شاخص های فیزیکی و کالبدی گفت: در این شاخص نسبت به چند دهه قبل رشد و توسعه قابل توجهی داریم. در حدود 40 سال پیش، هیچ یک از روستاهای کشور گازرسانی نشده بود اما امروز که خدمت شما هستیم، در پایان سال 96 تمامی روستاهای بالای 20 خانوار گازرسانی شده اند. همچنین آب شرب روستاها در 40 سال پیش انگشت شمار بودند اما نزدیک 90 درصد روستاهای کشور لوله کشی است.

وی به بخش اقتصاد اشاره کرد و عنوان داشت: در این بخش نمی توانیم بگوییم روستاها و روستاییان توسعه یافتگی دارند زیرا درآمد روستاییان کشور حدود 50 درصد روستاییان خانوار شهری است.

رضوی درباره عدالت آموزشی نیز اظهار داشت: عدالت آموزشی موضوع بسیار مهمی است که همه رسانه ها باید به این موضوع بپردازند. اثر تحصیل در اقتصاد مشخص است زیرا هر پایه تحصیلی که ارتقاء پیدا می کند حدود 0.4 درصد درآمد اقتصاد را افزایش می دهد. در این موضوع تهران 14 برابر مناطق روستایی و مرزی است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری درباره توسعه فرهنگی عنوان داشت: اگر فرهنگ را از این زاویه آداب و رسوم نگاه کنیم، انصافا ریشه و سرمایه روستاییان به مراتب بیشتر از بخش شهری است. در دوم و سوم شهریور جشنواره فرهنگی و ورزشی روستاییان سراسر کشور را برای نخستین بار برگزار کردیم. 744 ورزشکار زن و مرد در این مسابقه شرکت کردند. همچنین آثار تاریخی که در روستاها وجود دارد، به مراتب بیشتر از شهرها است اما متاسفانه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بیشتر به بازسازی آثار تاریخی شهرها پرداخته است.

وی با بیان اینکه توسعه یافتگی به صورت پایدار و هماهنگ در همه بخش های روستایی وجود ندارد، تصریح داشت: نظام برنامه ریزی کشور هنوز نظام متحول شده بعد از انقلاب نیست. وقتی می توانیم توسعه را به صورت کامل مورد توجه قرار دهیم که ابعاد مختلف آن را با هم مانند دانه های تسبیح پیوند دهیم.

رضوی خاطرنشان کرد: زمانی فکر می کردیم روستاها نیازمند برق، جاده و امثال اینها است در حالی که اینگونه نبود. نگاه نکردیم روستا و روستایی نیز مانند شهر و شهری، نیازهای متنوع روحی و فرهنگی دارد. باید در روستاها صنایعی را مستقر می کردیم که مواد اولیه آنها در روستاها موجود است، اما فقط شهرک های صنعتی را در نزدیکی شهر ساختیم.

وی با اشاره به گندم به عنوان یک ماده اولیه گفت: 93 درصد از گندم کشور در روستاها تولید می شود در حالی که مقدار بسیار کمی از آرد مورد نیاز کشور در روستاها تولید می شود و بقیه آن در شهرها تولید می شود. آیا نمی شد آسیاب های کوچک برقی را به جای کارخانجات آرد بزرگی که در شهرها هستند در روستاها دایر می کردیم؟ با این کار روستایی دیگر نیازی نداشت آرد خود را از شهر بخرد و نان تولید کند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری اشاره کرد: 99 درصد میوه جات درختی یا حتی میوه جات گیاهی مانند هندوانه، در روستاها تولید می شود اما در عین حال آب میوه جات و کنسروها در شهرک های صنعتی در نزدیک شهرها تولید می شود. در واقع باید به جای اینکه شهرک صنعتی در شهر ایجاد می کردیم، ناحیه صنعتی در روستاها ایجاد می کردیم.

وی به اقدامات دولت در حوزه روستاها اشاره کرد و عنوان داشت: با آسیب شناسی هایی که انجام شده است، سال 96 و 97 در دو هزار و 600 دهستان کشور، یک ناحیه صنعتی با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان شهرک ها و نواحی صنعتی ایجاد خواهد شد.

رضوی درباره متولی توسعه روستایی گفت: یقینا معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری وظیفه توسعه روستایی را دارد اما تا مدتی قبل این وظیفه مربوط به سازمان برنامه و بودجه کشور بود. سیاست گذاری، برنامه ریزی، نظارت و هماهنگی و البته ارائه گزارش به دولت شرح وظیفه معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم است.

وی درباره جایگاه وزارت جهاد کشاورزی گفت: سال 79 با تشکیل وزارت جهاد کشاورزی، به اشتباه، توسعه روستایی بر عهده وزارت جهاد کشاورزی گذاشته شد در حالی که توسعه روستایی فقط کشاورزی نیست بلکه مباحث مختلفی همچون گردشگری و توسعه فرهنگی و امثال آن نیز است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی