گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: تنها راه افزایش صادرات غیر نفتی، ارائه کمک و تسهیلات کم بهره به بخش تولیدی کشور است

عضو اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: تنها راه افزایش صادرات غیر نفتی، ارائه کمک و تسهیلات کم بهره به بخش تولیدی کشور است. در حال حاضر تولید کشور به شدت تضعیف شده است و این موضوع قطعا باعث خواهد شد صادرات خوبی هم نداشته باشیم.

1396/06/09
|
13:47
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع فراز و فرودهای صادرات غیرنفتی و با حضور دکتر سید احمد حسینی فر عضو اتاق بازرگانی ایران و امین مالکی عضو هیئت علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی به روی آنتن رفت.

امین مالکی در آغاز با بیان اینکه با احتساب نفت، همیشه تراز تجاری ایران مثبت است، گفت: در سال گذشته 98 میلیارد دلار صادرات و 44 میلیارد دلار واردات داشتیم یعنی تراز تجاری 54 میلیاردی وجود داشت. اما وقتی در برنامه ها تاکید شده است تراز تجاری باید مثبت باشد، تراز تجاری غیر نفی منظور است.

وی افزود: متاسفانه میعانات که حجم زیادی نیز در صادرات دارد، وارد تعریف صادرات غیر نفتی کشور شده است و با این تعریف در سال گذشته در بهار 95 یک و نیم میلیارد دلار تراز مثبت داشتیم. حقیقت آن است که تراز غر نفتی ایران از ابتدای اقتصاد ایران تا کنون، همواره منفی بوده و تنها در زمستان سال 94 حدود 600 میلیون دلار مثبت شد اما در انتهای سال حدود هفت میلیارد دلار تراز تجاری منفی داشتیم.

هیئت علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی به آمارهای حوزه صادرات و واردات اشاره کرد و گفت: صادرات در چهار ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 17 درصد کاهش پیدا کرد. در حقیقت پتروشیمی در همین مدت 31 درصد با کاهش مواجه بود و میعانات نیز با 21 درصد کاهش صادرات روبرو بود که در کنار کاهش 3 درصدی صادرات کالایی و افزایش 24 درصدی واردات، تراز تجاری ایران را منفی می کند.

دکتر سید احمد حسینی فر با اشاره به منفی شدن تراز تجاری چهار ماهه سال جاری گفت: پیچیدگی فضای کسب و کار یکی از مهمترین دلایل منفی شدن تراز تجاری است. در کنار آن، غیر واقعی بودن نرخ ارز و کاهش نرخ تمام شده برای صادرات کالا، از دلایل مهم منفی شدن تراز تجاری است.

وی اضافه کرد: نرخ سود تسهیلات در برخی از بانک ها حدود 25 درصد است در حالی که نرخ تورم 9 درصد اعلام شده است یعنی نرخ سود تسهیلات بیش از 2 برابر تورم است. این موضوع در کنار عواملی که ذکر شد، میزان صادرات به شدت کاهش پیدا کند و باعث شد امکان رقابت با رقبا و حتی کشورهای همسایه را از ما بگیرد.

عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره پایین بودن هزینه تولید در کشورهای دیگر از جمله چین، اظهار داشت: نرخ تسهیلات در کشورهایی که هزینه کالاهای تولیدی کم است، بسیار اندک می باشد. در حقیقت با این شرایط تولید کننده ایرانی امکان رقابت با تولید کننده چینی را ندارد. این شرایط باعث تعطیل شدن واحدهای تولیدی در کشور شده و بازرگانان ترجیح می دهند به جای تولید و ایجاد اشتغال در این حوزه، کالا وارد کنند.

وی با اشاره به وعده های دولت به تولید کنندگان و صادرکنندگان، عنوان داشت: وعده های حمایتی دولت، هیچ گاه عملی نشد. قرار بود دولت 120 میلیارد تومان به واحدهای تولیدی و صادرکنندگان کمک کند که این اتفاق نیز نیافتاد.

حسینی فر تصریح کرد: تنها راه افزایش صادرات غیر نفتی، ارائه کمک و تسهیلات کم بهره به بخش تولیدی کشور است زیرا تولید و صادرات لازم و ملزوم یکدیگر هستند. در حال حاضر تولید کشور به شدت تضعیف شده است و این موضوع قطعا باعث خواهد شد صادرات خوبی هم نداشته باشیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی