گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

در مصاحبه با رادیو گفت و گو مطرح شد 36 سال طول می کشد تا یک فرد صاحب خانه شود

یک کارشناس مسکن گفت: شاخص دسترسی به مسکن در ایران 36 سال است این شاخص بیانگر این است که فرد چه مدتی باید پس انداز کند تا صاحب مسکن شود.

1396/08/15
|
09:45
|

فرشید ایلاتی کارشناس اقتصاد مسکن در گفت و گو اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص طرح مسکن مهر گفت: سیاست های قبل از مسکن مهر که برای رفع مشکلات مسکن در کشور توسط دولت های قبلی پیشنهاد و اجرا شد آن طور که باید و شاید نتوانست مشکلات را رفع کند لذا دولت وقت تصمیم به ارائه پیشنهاد و طرحی جدید برای این مشکل کرد.

این کارشناس مسکن با اشاره به الگوی سیاست زمین صفر اظهار داشت: محور اصلی طرح مسکن مهر سیاست زمین صفر بود که در پیام امام خمینی به این موضوع تاکید شده بود که دولت باید زمین را به طور رایگان در اختیار مردم قرار دهد و با ارائه تسهیلات شرایط را برای خانه دار کردن اقشار کم درآمد فراهم سازد.

وی ادامه داد: در واقع طرح مسکن مهر سالهای قبل از دولت نهم و دهم مطرح شده بود و این دولت تصمیم گرفت برای تامین مسکن اقشار کم درآمد این طرح را ارائه و اجرا کند.

ایلاتی در تشریح سیاست زمین صفر بیان کرد: طبق برآوردها قیمت زمین سهم عمده قیمت مسکن را به خود اختصاص داده که این سهم در شهرهای بزرگ 70 و در شهرهای کوچک 50 درصد است و به خوبی نشان می دهد که اگر قیمت زمین از قیمت تمام شده مسکن حذف شود در هزینه و قیمت تمام شده مسکن حداقل 50 درصد مدیریت شده بنابراین افراد کم درآمد هم می توانند از این طریق صاحب مسکن شوند.

به گفته این کارشناس مسکن طرح مسکن مهر به نوعی زیرمجموعه طرح مسکن اجتماعی قرار می گیرد و در جهان نیز متداول است و اتفاقا وزیر راه و شهرسازی نیز عنوان کردند که این طرح را خودشان وارد سیستم برنامه ریزی مسکن کشور کرده اند،طرحی که در دنیا مرسوم است و با حمایت های دولتی تامین مسکن برای اقشار کم درآمد انجام شود.

وی تصریح کرد: اساسا هدف گذاری مسکن مهر برای اقشار کم درآمد و افرادی بوده که با مکانیزم معمول نمی توانستند صاحب خانه شوند و اگر امروز از تمام کسانی که مسکن مهر به آنها تحویل داده شده سوال شود که آیا می توانستند خانه دار شوند خواهند گفت که بدون این طرح خیلی سخت بود که بتواند صاحب خانه شوند.

ایلاتی با اشاره به شاخص دسترسی به مسکن گفت: شاخص دسترسی به مسکن این موضوع را عنوان می کند که مدت زمانی که فرد باید پس انداز کند تا صاحب خانه شود چقدر است! این رقم در ایران حدود 36 سال است که بعضا به بالای 90 سال هم می رسد بنابراین پروژه هایی مانند مسکن مهر با هدف صاحب خانه کردن اقشار کم درآمد الزامی بود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی