گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

اصلانی مطرح كرد: جایگاه بسیج در برنامه های توسعه ای دولت ها مغفول مانده است

معاونت بسیج جامعه زنان کشور با اشاره به اینکه محرومیت زدایی بصورت جدی در دستور کار بسیج قرار دارد ، گفت: دولت ها در برنامه های توسعه ای جایگاه بسیج و نیروهای مردمی را برای رسیدن به اهداف مد نظر قرار نمی دهند .

1396/09/05
|
09:45
|

خانم دکتر مینو اصلانی معاونت بسیج جامعه زنان کشور، در برنامه اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص نقش بسیج و محرومیت زدایی اظهار کرد: بسیج به عنوان یک نیروی مردمی در همه عرصه ها فعالیت دارد و وظیفه خودشان می دانند که در کنار مردم و برای مردم در جهت رفع موانع و مشکلات قدم بردارد.

وی افزود: در حال حاضر بحث محرومیت زدایی به عنوان یکی از موضوعات جدی در دستور کار بسیج قرار دارد.

اصلانی ادامه داد: فرهنگ و تفکر بسیجی برگرفته از فرهنگ و تفکر انقلابی است. بسیج در بسیاری از نقاط حساس و خطرآفرین برای کشوردر دوران دفاع مقدس پاسخگو وکارآمد بوده و توانسته بسیاری از موانع را از سر راه مردم بردارد لذا بر این اساس معنقد هستیم که در تفکر محرومیت زدایی نیز می تواند کارهای جدی انجام دهد.

معاونت بسیج جامعه زنان کشور بیان کرد: اساسا به دلیل اینکه نوع محرومیت ها متفاوت است ممکن است در جایی لازم باشد به صورت ضربتی ورود پیدا بکنیم و بخشی از مشکلات یک منطقه را رفع کنیم و بعد در دراز مدت بحث آموزش و توانمند سازی را در پیش بگیریم.

وی تصریح کرد:در حال حاضر کار بسیار وسیعی در قطب بندی تولیدات باغات و کشاورزی داریم و برای اینکه چرخه توزیع هم وجود داشته باشد با انجام فعالیت های فرهنگی و آموزشی معرفی مناطق به عنوان قطب تولید یک محصول خاص برنامه ریزی صورت گرفته است.

اصلانی ادامه داد: قرار است که این قطب بندی ها به دنیا نیز معرفی شود که افراد بدانند در هر منطقه از ایران چه محصولی تولید می شود در واقع آن محصول برند خاص منطقه مذکور شود.

معاونت بسیج جامعه زنان کشور با بیان اینکه بسیج در همه دولت ها اعلام آمادگی کرده است، گفت: یک بار در یک دوره ای دولت پای کار آمد و از توانمندی و ظرفیت بسیج استفاده کرد که اتفاقی خوب در راستای واکسیناسیون و ریشه کنی فلج اطفال در کشور رخ داد اما بعد از این اتفاق دیگر شاهد اراده دولت ها در جهت استفاده از این ظرفیت مردمی و باانگیزه نبوده ایم.

وی تصریح کرد: بسیج وظیفه جذب و آموزش و سازماندهی مردم را برای کارآمد کردن نظام اسلامی دارد و در راستای این امر مردم باید به عرصه بیایند و دستگاه های اجرایی نقش استفاده از این ظرفیت مردمی را بر عهده دارند.

اصلانی در ادامه با اشاره به اینکه بسیج یکی از بزرگترین ظرفیت های مردمی است، افزود: در واقع نقطه مغفول اینجاست که دولت ها در برنامه های توسعه ای جایگاه بسیج و نیروهای مردمی را برای رسیدن به اهداف مد نظر قرار نمی دهند .

معاونت بسیج جامعه زنان کشور بیان کرد:باید این باور در مسئولان به وجود بیاید که با اعتبارات موجود هم می توانند این میزان را مورد بهره وری قرار دهند و از ظرفیت بسیج هم در راستا استفاده لازم را ببرند.

وی تصریح کرد: در سطح کشور گروه های جهادی را ساماندهی کرده ایم که آمادگی کارهای خیلی بزرگی را دارند و در واقع یکی از راهکارهای ما کادرسازی در حوزه مربوط به مسائل اقتصاد مقاومتی است یکی از این راهکارها در حوزه کشاورزی مربوط به همگام با کشاورز بسیج و یکی دیگر هم در امور زنان مربوط به صنایع دستی و قالی بافی است که کارهای خوبی در این زمینه ها با مشارکت بسیج صورت گرفته است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی