گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی: آمایش سرزمینی در مسئله کارآفرینی بسیار اثرگذار است

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: در بحث کارآفرینی ایجاد کارهای نوین و زمینه سازی برای اشتغالزایی مطرح است که با توجه به پتانسیل ها و آمایش سرزمینی بتوانیم در جهت رفع بیکاری در سراسر کشور گام برداریم.

1396/09/07
|
10:45
|

خانم دکتر سمیه محمودی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، در برنامه اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص نقش بسیج در کارآفرینی و صنایع تبدیلی اظهار کرد:در بحث کارآفرینی ایجاد کارهای نوین و زمینه سازی برای اشتغالزایی مطرح است که با توجه به پتانسیل ها و آمایش سرزمینی بتوانیم ر جهت رفع بیکاری در سراسر کشور گام برداریم.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که ما در کشور داریم مربوط به بوروکراسی اداری می شود که شدت یافته است و شاید این امر موجب اختلال در روند کارآفرینی شود.

محمودی بیان کرد: مورد بعدی عدم توجه به بحث آمایش سرزمینی می شود که در مسئله کارآفرینی بسیار اثرگذار است و متاسفانه این موضوع آنطور که باید و شاید نتیجه مثمرثمر نداشته است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: باید بر اساس آمایش سرزمینی برای ایجاد شغل در استان ها و شهرهای مختلف کشورمان برنامه ریزی کنیم که در این راستا می توانیم در امر کار آفرینی نیز موفق باشیم.

وی ادامه داد: از طرفی بین کار آفرینان بنا به دلایل مختلف رقابتی برای کیفی کردن محصولات وجود ندارد یعنی تولیداتی که به عنوان محصول نهایی به دست مصرف کننده می رسد کیفیت لازم را ندارد.

محمودی تاکید کرد: داشتن یک کارآفرین نمونه با تولید محصولات با کیفیت در راستای اقتصاد مقاومتی مستلزم هماهنگی و همکاری همه عوامل و ارگان های دخیل در این موضوع است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان به اینکه بعضی می پندارند که عدم ارتباط با کشورهای دنیا تعریف اقتصاد مقاومتی است، گفت: مقام معظم رهبری بر ارتباط با دنیا تاکید داشتند و بحث درون زا و برون گرا بودن را برای این نوع اقتصاد مطرح کردند.

وی در خصوص حمایت از تولید کنندگان داخلی تصریح کرد: در واقع ما به ارتباط به کشورهای دنیا برای رفع نیازهایمان احتیاج داریم اما صرفا این نیازها به محصولاتی باید محدود شود که توان تولید آن در داخل کشور وجود ندارد .

محمودی با اشاره به کمک به تولیدکنندگان با ارائه بسته های تشویقی بیان کرد: ما سه صنعت مهم در کشور داریم صنعت نفت،خودرو و گردشگری. در حال حاضر ما تنها از صنعت نفت استفاده می کنیم در صورتی که پتانسیل بسیار بالایی در صنعت گردشگری داریم.

وی در خصوص کمک مجلس به بسیج در انجام کارهای مغفول گفت: بسیج سازندگی در بحث 1.5 میلیارد دلاری که برای توسعه روستایی تصویب شده است می تواند در راستای کارآفرینی طرح های زیادی را با مشارکت مردم انجام دهد.

این نماینده مجلس در پایان بیان کرد: یکی از موادری که باید به آن توجه داشت این است که لوایح به سمت مجلس بیاید که اگر این امر اتفاق بیفتد خیلی از مشکلات بهتر حل خواهد شد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی