گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

دبیر كمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران مطرح كرد: کاهش فرار مالیاتی در گرو دولت توسعه خواه مبتنی بر شفافیت

قاسمی گفت: باید به سمت دولت توسعه خواه مبتنی بر شفافیت اطلاعات پیش برویم تا بتوانیم کل این سیستم که بخشی از آن فرار مالیاتی کارت های بازرگانی است را اصلاح کنیم.

1396/09/08
|
09:45
|

دکتر مسعود قاسمی دبیر کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران، در برنامه اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص فرارهای مالیاتی و کارتهای بازرگانی اظهار کرد:زمانی مخالفت های شدیدی برای صدور کارت بارگانی برای هر فردی وجود داشت و در آن زمان گفته شد اتاق بازرگانی و دیگر نهاد ها به دنبال ایجاد انحصار هستند که فقط در کالای مشخصی یک فرد معین واردات و صادرات انجام دهد .

وی با اشاره به اینکه این مشکل مربوط به اقتصاد کلان می شود گفت: برای کل جامعه مضر است که عده ای خاص فقط منابع را در اختیار داشته باشند و نتوایم مالیات و دین اجتماعی را که بر گردن این افراد است را بگیریم .

قاسمی افزود:در حال حاضر در سطح اتاق بازرگانی و تصمیم گیرندگان اعلام شد که باید در صدور کارت بازرگانی سختگیری شود زمانی که این اتفاق رخ داد بسیاری از روسای اتاق شهرستان ها با مرجعه اعلام کردند که این سختگیری خلاف قانون است و نمی توانید بر اساس قانون اهلیت فردی را شناسایی کنید .

دبیر کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران بیان کرد:ما به صورت داوطلبانه الکترونیک کردن کارت های بازرگانی را آغاز وحدود 8 سال است که نظام رتبه بندی را پیشنهاد داده ایم و در دو دولت گذشته متاسفانه هیچ قدامی دراین خصوص صورت نگرفته و اکنون زمزمه هایی از رسیدگی به این مشکلات به گوش می رسد.

وی در خصوص تعیین سقف قیمت برای کارت های بازرگانی گفت:در نظام رتبه بندی که به زودی اجرایی می شود این امر مرتفع خواهد شد و با توجه به اینکه پای درآمدهای دولت در میان است پس خود دولت هم باید برای اجرایی شدن پیگیری های لازم را انجام دهد .

دبیر کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: در حال حاضر با وجود اینکه سیستم دارای نقص است فردی که کارت بازرگانی دارد که شخصی دیگر از آن استفاده می کند باز هم عوارض گمرکی،تعرفه و بسیاری از حقوق دیگر را در بدو ورود می پردازد .

قاسمی اظهار کرد:معاون مالیاتی وزیر اقتصاد سابق در مصاحبه ای اعلام کرد که کلا 38 درصد اقتصاد ما مالیات می دهد و نپرداختن مالیات ریشه درمسائل نهادی ،ساختاری و فرهنگی اقتصاد ما دارد.

دبیر کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه در واقع فرار مالیاتی دو منشاء دارد بیان کرد: عده ای صاحب نفوذ و قدرت هستند که از پرداخت مالیات فرار می کنند و مورد دوم مربوط به شبه دولتی ها ونهادهایی می شود که که در رده مودیان فرار مالیاتی قرار می گیرند.

وی تصریح کرد: باید پایه های مالیاتی گسترش یابد و نظام اطلاعات و آمار را با شفافیت به عموم مردم اطلاع بدهیم و همچنین دولت پاسخگو داشته باشیم و به سمت دولت توسعه خواه مبتنی بر شفافیت اطلاعات پیش برویم تا بتوانیم کل این سیستم که بخشی از آن فرار مالیاتی کارت های بازرگانی است را اصلاح کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی