گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

آل اسحاق در مصاحبه با رادیو گفت و گو مطرح كرد: ضرورت اولویت بندی در استفاده از کشورهای اسلامی برای تجارت

یحیی آل اسحاق بیان کرد: ما در کشورهای اسلامی ظرفیت های بسیاری داریم اما عزم ،توجه و دقت در این رابطه وجود ندارد لذا این کشورها درصد مختصری از پتانسیل های یکدیگر استفاده می کنند.

1396/09/15
|
09:16
|

یحیی آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق در گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص بازارهای مشترک اسلامی با رویکرد زمینه های توسعه،اظهار کرد: استراتژی تجاری با استراتژی توسعه و امنیت یک رابطه کاملا مستقیم دارد یعنی اگر کشوری به دنبال توسعه است باید متناسب با استراتژی تجاری ،استاندارد و اهداف توسعه را مدنظر قرار بدهد .

وی افزود:بر اساس آمار سازمان های جهانی دو شاخص عمده نشان دهنده توسعه ،عقب افتادگی یا در حال توسعگی یک کشور را مشخص می کند اول سطح تکنولوژی و مورد بعدی میزان حضور در تجارت جهانی . هر کشور به نسبتی که در سطح تجارت جهانی مناسب قرار بگیرد جایگاهش در میزان توسعه مشخص می شود.

آل اسحاق تصریح کرد:امروز جایگاه ایران در تجارت جهانی بر اساس مجموعه شاخص ها باید یک درصد از تجارت جهانی باشد اما تجارت غیرنفتی ما 24صدم درصد است و این میزان با احتساب صادرات نفت 34 صدم درصد است که اگر بخواهیم در سطح استاندارد باشیم باید حجم تجارت را سه برابر بکنیم.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق گفت:اگر به مبانی دینی و اعتقادی اسلامی توجه کنیم؛ مقوله تجارت یکی از ارکان عمده فرهنگ دینی واقتصادی ماست .همچنین در مبانی درسی فقهی که در حوزه های علمیه تدریس می شود فردی که می خواهد مجتهد شود باید دو کتاب اصلی مکاسب و متاجر را مورد مطالعه قرار دهد و بر چگونگی روابط تجاری و کسب و کار علم پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه اولویت بندی در استفاده از کشورهای اسلامی برای تجارت وجود ندارد، بیان کرد:منظور از تجارت جابجایی کالا برای خدمات و رفع نیاز است به عنوان مثال فرض کنیم که پنبه کالای مورد نیاز یک کشور است و کشورهای اسلامی باید توجه کنند که کدام کشور اسلامی دارای این محصول است و به سمت بازار این کشورها گام بردارند.

آل اسحاق ادامه داد: در حال حاضر چندسوال مطرح می شود اول اینکه آیا در کشورهای اسلامی ظرفیت مبادلات کالا برای رفع نیاز یکدیگر وجود دارد؟آیا امکان ایجاد ظرفیت سرمایه گذاری و تعامل وجود دارد؟ که جواب این سوالات مثبت است.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق در ادامه این بحث گفت:ما در کشورهای اسلامی ظرفیت های بسیاری داریم اما عزم و توجه و دقت در این رابطه وجود ندارد لذا این کشورها درصد مختصری از پتانسیل های یکدیگر استفاده می کنند و در این بین یک کشور غیر مسلمان واسطه بین دو کشور اسلامی برای مبادلات تجاری است.

وی با اشاره به اینکه در ایران منافع ملی ما ترکیبی از اهداف اعتقادی و منافع مادی ماست ،افزود: برخی معتقدند که اقتصاد سکولار است و ارتباطی به اعتقادات و آرمان ها ندارد و بعضی دیگر می گویند که مسائل اقتصادی و معاملات عجین با آرمان ها هستند .

آل اسحاق اظهار کرد:ما در بعضی از سال ها به واردات گندم نیاز داریم که می توانیم گندم را از کشور اسلامی خریداری کنیم ممکن است کیفیت آن بالا نباشد اما اگر بحث های آرمانی مطرح باشد می توانیم کشت فراسرزمینی را در آن کشورها انجام دهیم و با استفاده از امکانات هم موجب رشد خود و هم آن کشور را فراهم کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق در خصوص دلایل عدم موفقیت تشکیل بازار مشترک اسلامی بیان کرد:ما به ظرفیت ها توجه نمی کنیم در قانون اساسی کشور ما اولویت تجاری با کشورهای جهان اسلام و همسایگان است اما این امر زمانی اجرایی می شود که الزامات آن فراهم شود که در این خصوص باید ظرفیت های کشورهای اسلامی را شناسایی بکنیم.

آل اسحاق در ادامه افزود: برای شکل گیری یک اقدام باید سه عامل علم،باور و عمل را به کار گرفت که در این صورت این فرآیند سامان می گیرد .

وی افزود: ایران می توانند به دولیل محور شکل گیری بازار مشترک اسلامی باشد دلیل اول اینکه مبانی قانون اساسی،حقوقی ،اراده و عزم سیاست گذاری کشورمان در راستای توسعه با کشورهای جهان اسلام است نکته دوم مربوط به آورده های اقتصادی و تجاری ایران است که این موقعیت را برای ما فراهم می کند .

آل اسحاق تصریح کرد: کشور ما دارای امنیت بسیار بالایی است و ما از نظر سابق تعهد و ارتباطات تجاری با جهان از یک حسن سابقه خوب برخوردار و در دنیا شهره هستیم و تمام تعهدات بین المللی را در چارچوب حقوقی انجام داده ایم لذا این عوامل موجب ایجاد مرکزیت برای ما شده و ما می توانیم مرکزیت جهان اسلام در حوزه اقتصادی و بازرگانی در شکل گیری بازار مشترک اسلامی باشیم .

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق در خصوص کاهش سطح تجارت ایران و عراق گفت:مسئولان عراقی معتقدند که یک عقب افتادگی تاریخی در حوزه سرمایه گذاری و خودکفایی دارند و به این نتیجه رسیده اند که محصولاتی را که در عراق مصرف می شود باید گران تمام شود تا افرادی که می خواهند در این کشور سرمایه گذاری کنند مزیت بالایی داشته باشند یعنی به جای اینکه لبنیات وارد کنیم فضا را برای ایجاد کارخانه لبنیات در کشورمان فراهم کنیم.

وی بیان کرد:کشور عراق توافق نامه هایی ترجیحی با کشورهای عربی دارد که تعرفه ها را بین کشور تخفیف می دهند وبراساس این موافقت نامه اجازه ورود لوازم خانگی را از دیگر کشورها نمی دهند و در برخی موارد هم احزاب ،گروه ها و مجموعه های ذی نفوذ منافعی دارند که از این امر جلوگیری می کنند.

آل اسحاق در خصوص عواملی که در کشور ما موجب کاهش سطح تجارت با عراق شده است،افزود:بازار عراق دومین بازار از نظر حجم و اولین بازار از نظر کیفیت برای ماست .پایداری موفقیت هایی که ما در حوزه سیاسی و امنیتی داریم مربوط به توسعه اقتصادی می شود که در این راستا حاکمیت ما باید با این کشور مذاکره و مشکلات را حل و فصل کنند.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق گفت: باید کالاهای ما به گونه ای باشد که از نظر کیفیت و قیمت با سایر کالاها در این کشور رقابت کند و دیگر اینکه ما باید دیپلماسی اقتصادی را فعال کنیم که اگر این دوعامل با یکدیگر هماهنگ شوند بازار عراق تا 15 سال دیگر بازار بسیار خوبی برای ما خواهد شد.

وی تصریح کرد: ما با کشور ترکیه دارای تعرفه ترجیحی هستیم و یکی از کارهای وزارت صنعت این است که باید برای توسعه تجارت در دو مقوله سیستم تجارت آزاد و تعرفه ترجیحی راهکارهایی ارائه دهد که این موضوع به دیپلماسی اقتصادی و جایگاه تجارت در آینده کشور مربوط می شود .

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق اظهار کرد:همه کشورهای اسلامی عضو سازمان کنفرانس اسلامی هستند که وظیفه این نهاد توسعه روابط اقتصادی و عمدتا تجاری بین کشوهای اسلامی است اما عملکرد مطلوب ندارد.

آل اسحاق با بیان اینکه زمانی که سیاست وارد اقتصاد می شود موجب ایجاد مسائلی می شود،گفت:تصمیم گیری های جهان اسلام عمدتا سیاسی و وابسته به مراکز غیراسلامی است و جریانات سیاسی بر حوزه اقتصادی حاکمیت دارد و اقتصاد قربانی سیاست می شود و این موضوع متاسفانه درکشورهای اسلامی پر رنگ است.

وی در خصوص اینکه یکی از نیازهای مردم مسلمان مصرف کالاهای حلال است ،افزود:در جهان اسلام نسبت به کالای مصرفی حساسیت دارند به همین دلیل مصرف گوشت حلال جا افتاده است و کشورهای غیراسلامی نیز به دلیل کیفیت از این نوع گوشت استفاده می کنند.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق بیان کرد: باید دولت و حاکمیت در قالب موافقت نامه ها تجاری ،مقررات و قوانینی که در داخل داریم ؛کالاهایی که از کشورهای اسلامی وارد می شود مورد تخفیف قرار بگیرند و همچنین برای تجار نیز مشوق هایی را در بخش های مختلف درنظر بگیریم.

آل اسحاق در پایان گفت:در رابطه با وظایف بخش خصوصی در این حوزه باید کار فرهنگی صورت بگیرد زیرا منافع بخش خصوصی در این مسئله نیز بسیار است و باید با عزم و اراده در این بخش گام بردارد تا توسعه اقتصادی شکل بگیرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی