گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

نورالله زاده در مصاحبه با رادیو گفت و گو: وام روستایی به بخش های پراشتغال تعلق می گیرد

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید کشور گفت: در طرح اشتغالزایی روستایی قرار بر این نیست که منابع مالی در همه حوزه ها ترزیق شود بلکه این منابع باید به بخش های پراشتغال تعلق بگیرد.

1396/11/24
|
10:19
|

اصغر نورالله زاده، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید کشور، در برنامه گفت وگوی اقتصادی رادیو گفت وگو در خصوص کارآفرینی و اشتغال، گفت: صندوق توسعه ملی در حوزه های ارزی با بانکهای عامل قرارداد عاملیت منعقد می کند و طرح دارای توجیه فنی و اقتصادی مناسب را از طریق بانک ها به تصویب می رساند و نهایتا از محل سپرده ارزی صندوق توسعه ملی نزد بانک ها تسهیلات پرداخت می شود.

وی افزود: در حوزه های ریالی نیز روال به همین شکل است و صندوق توسعه ملی منابعش را به صورت سپرده ریالی نزد بانک ها می گذارد و به فعالان و صاحبان کسب و کارتسهیلات پرداخت می کند.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید کشورگفت: اخیرا با تصویب مجلس شورای اسلامی قانون حمایت از اشتغال پایدار روستاییان و عشایر به تصویب رسیده که معادل 1.5 میلیارد دلار ریالی، صندوق توسعه ملی نزد 4 بانک عامل سپرده گذاری کرده و از آن طریق با مکانیزمی که دولت در آیین نامه مشخص کرده طرح هایی که دارای مزیت های رقابتی درمناطق و فعالیت های که اشتغالزایی بالایی دارد مورد تصویب قرار گرفته و بانک های مربوطه معرفی می شود و آنها توجیه فنی و اقتصادی را مورد ارزیابی قرار می دهند و اگر تصویب شود از محل این سپرده تسهیلات پرداخت می شود.

نورالله زاده با بیان اینکه کارمزد تسهیلات روستایی از 4 تا 10 است، توضیح داد: تسهیلات با کارمزد 4 درصدی صرفا ب روستاهای مرزی پرداخت می شود و 6 درصد برای روستاهای غیرمرزی و 10 درصد هم برای شهرهای زیر 10 هزارنفر است.

وی تصریح کرد: در این روش اعطای تسهیلات، در ابتدا یک تیم مطالعاتی در استان ها در خصوص مزیت رقابتی برای هر منطقه تحقیقات انجام داده اند و قرار براین نیست که منابع مالی در همه حوزه ها ترزیق شود بلکه این منابع باید به بخش های در اصطلاح پر اشتغال تعلق بگیرد.

نورالله زاده تاکید کرد: در حال حاضر اطلس روستایی آماده شده و براساس آن ویژگی های روستاها در بخش های مختلف شناسایی شده که در این راستا در همه استان ها حداکثر 10 درصد از فعالیت ها قابلیت اعطای وام دارد و دیگر مانند گذشته بدون توجه به بازار تسهیلات پرداخت نمی شود، زیرا این طرح به دنبال ایجاد ارزش افزوده و اشتغال بیشتر است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی