صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

سید علی گفت: در زمان وفور درآمدهای نفتی با تزریق این درآمدها به بازار نرخ ارز مدیریت می شود، اما افت این میزان موجب نوسانات نرخ ارز در بازار می شود.

کمال سید علی، مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران و معاون سابق ارزی بانک مرکزی، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص معدل نرخ ارز در آینده اقتصاد، اظهار کرد: نرخ ارز به عنوان یک مظنه برای پول ملی به حساب می آید که در تولید، صادرات و اشتغال اثرگذار است.

وی افزود: زمانی که دارای وفور درآمدهای نفتی هستیم با تزریق این درآمدها به بازار نرخ ارز مدیریت می شود، اما زمانی که این میزان افت پیدا می کند موجب نوسانات نرخ ارز در بازار می شود.

سید علی با بیان اینکه در سال های 79 و 80 یکسان سازی نرخ ارز انجام شد و ما بالاترین نرخ بازار یعنی رقم 800 تومان را برای یکسان سازی درنظر گرفتیم، گفت: به کسانی که ارز حاصل از صادرات وارد کشور می کردند اجازه داده شد که ارز واریزی را به مبلغ 500 تومان بفروشند به واردکننده ای که نیاز دارد کالاهای ضروری و اساسی را وارد کشور کند.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران ادامه داد: زمانی که نرخ به صورت مناسب درنظر گرفته می شود لذا حمله به سمت ارز کمتر خواهد شد و می توان به راحتی بازار را تحت کنترل درآورد.

وی بیان کرد: در سال های 80 تا 85 مابه التفاوت تورم داخلی و خارجی در نرخ ارز اعمال کردیم که این امر به دلیل ضعف دلار و تقویت یورو محسوس نبود و توانستیم با این فرمول 9 سال به صورت موفق در این مسیر گام برداریم.

معاون سابق ارزی بانک مرکزی تعیین توضیح داد: در سال 90 و 91 نرخ 1226 تومان را به عنوان نرخ دستوری تعیین کردیم که خیلی در این موضوع موفق نبودیم زیرا به سرعت پس از طی 7 ماه این نرخ به 2500 تومان رسید.

سید علی تصریح کرد: در حال حاضر نیز نرخ 4200 تومان برمبنای محاسبه تورم از سال 93 صورت گرفته که بنده معتقد هستم این رقم می توانست بالاتر از این مبلغ باشد، اما دولت در اینجا به این نکته توجه داشته که مایحتاج مردم باید با رقمی تعیین شود که دچار آسیب نشود.

وی با بیان اینکه منابع و مصارف ارزی باید کنترل شود، تاکید کرد: علاوه بر بانک مرکزی و دولت باید دو قوه دیگر نیز در این راستا کمک کنند تا امنیت سرمایه گذاری در کشور افزایش پیدا کند و روابط بین الملل ما برای جذب فاینانس ها و یوزانس ها آماده شود.

مرتبط با این خبر

  • صادرکننده برای ورود ارز حاصل از صادرات مهلت می خواهد

  • بخش خصوصی خواستار تشکیل بازار ثانویه ارز

  • فرار ارز از کشور به دلیل نبود امنیت

  • سلطان های اقتصاد در نبود نظارت قد علم کردند!+صوت

  • قطع ارتباط بانکی موجب عدم ورود ارز صادراتی به کشور شده است

  • احتمال ادغام بازار نیمایی و ارزآزاد/ نرخ ارز صادراتی پایینتر محاسبه می شود +صوت

  • دولت با فرافکنی می گوید 25درصد ارزصادراتی بازنگشته +صوت

  • آن هایی که ارزصادراتی را پس نداده اند؛ مجرمند! +صوت

  • در جنگ اقتصادی و تحریم ارز صادراتی باید به کشور بازگردد

  • فعالان اقتصادی تردیدی در خصوص بازگشت ارز ندارند