صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رییس بازرگانی و فروش فرآورده های نفتی شرکت ملی نفت گفت: در بانکرینگ نمی توان تنها به سوخت رسانی به کشتی ها اکتفا کرد و باید امکانات و خدمات جانبی را برای آنها فراهم کنیم.

حمیدرضا حق بین، رییس بازرگانی و فروش فرآورده های نفتی شرکت ملی نفت، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص فرصت های بی بدیل ایران در استفاده از صنعت بانکرینگ، اظهار کرد: در تعریف، بانکرینگ سوخت رسانی به کشتی هاست، اما در عمل تنها سرویس سوخت رسانی انجام نمی گیرد بلکه خدمات جانبی دیگری هم برای کشتی ها فراهم می کنند.

وی افزود: بزرگترین قطب بانکرینگ در دنیا کشور سنگاپور است و ماهیانه حدود 4 میلیون و 200 هزار تن حجم بانکر انجام گرفته در این کشور می باشد و بعد از آن خلیج فارس منطقه فجیره که در حال حاضر حدود 700 تا 800 هزار تن در ماه بانکرینگ انجام می شود.

حق بین درخصوص وضعیت کشور ما در رابطه با استفاه از صنعت بانکرینگ گفت: با درنظر گرفتن کل منطقه خلیج فارس بزرگترین بانکرینگ به ترتیب در منطقه فجیره، قطر و ایران است و در کل منطقه حجم بانکرینگ 800 تا 900 هزار تن است و در حال حاضر حجم بانکرینگ انجام گرفته در ایران ماهانه حدود 120 هزار تن است و 15 درصد سهم منطقه را کشور ما پوشش می دهد.

رییس بازرگانی و فروش فرآورده های نفتی شرکت ملی نفت ادامه داد: با درنظر گرفتن هر تن نفت کوره به مبلغ 500 دلار، در ماه حدود 60 میلیون دلار بانکرینگ در کشور ما صورت می گیرد.

وی بیان کرد: در گذشته بانکرینگ در کشور ما از طریق شرکت ملی نفت صورت می گرفت به طوریکه که کشتی هایی که برای بارگیری به جزیره خارک می آمدند اگر نیاز به سوخت داشتند این کار برای آنها انجام می شد.

حق بین در خصوص دلایل عدم موفقیت در بدست آوردن سهم نسبی از بانکرینگ منطقه خلیج فارس، توضیح داد: تقریبا در 12 سال گذشته شرکت های خصوصی فعالیت هایی را در این حوزه آغاز کردند و سرمایه گذاری های خوبی انجام دادند و در حال حاضر در بندر عباس و بنادر دیگر امکانات خوبی ایجاد شده اما کشتی ها در کنار سوخت گیری انتظار دارند که خدمات دیگر هم دریافت کنند به این معنا که صرفا نمی توان به سوخت رسانی به کشتی ها اکتفا کرد و باید امکانات و خدمات جانبی را برای آنها فراهم کنیم.

رییس بازرگانی و فروش فرآورده های نفتی شرکت ملی نفت تصریح کرد: در حال حاضر ما تقریبا سهم 12 درصدی از بانکرینگ منطقه را داریم اما هدف ما افزایش این سهم است که این امر نیز با برنامه ریزی و ایجاد زیرساخت های مناسب امکان پذیر است.

مرتبط با این خبر

  • لوگوی واحد سازمان های اسلامی؛ راهی برای پیشرفت صنعت غذایی حلال

  • رشد صنعت غذای حلال، کشور را تک محصولی بودن خارج می کند

  • غفلت از غذای حلال؛ موجب عقب ماندگی است

  • نوسانات نرخ ارز حاصل بی انضباطی و عدم برنامه ریزی است

  • ثبات در بازار ارز به تولید جان تازه ای می بخشد

  • آرامش روانی بیشترین تاثیر را بر ثبات بازار ارز دارد

  • اصلاحیه قانون مبارزه با قاچاق در انتظار رفع ایراد شورای نگهبان!

  • قاچاق دام، سوخت و دارو؛ صدرنشین پرونده متخلفان!

  • قاچاقچیان تهرانی 122 میلیاردتومان جریمه شدند

  • کشور ما در حوزه های تحریمی به صورت منفعلانه برخورد می کند