صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

یک اقتصاددان گفت: در شرایط فعلی بانک ها از کمبود سرمایه رنج می برند که باید با تکیه بر تکنیک های متخصصان داخلی و خارجی اقدام به افزایش سرمایه بانک ها کنیم.

احمد حاتمی یزد، اقتصاددان، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص اصلاح نظام بانکی و الویت های مسیر ساماندهی، اظهار کرد: عملکرد بانک ها بر تمام جوانب اقتصاد کشور اثرگذار است به طوریکه با عملکرد صحیح می توانند به رشد اقتصای و اشتغال کمک کنند یا در جهت معکوس اقدامتشان به ضرر منافع ملی باشد.

وی با بیان اینکه بانک ها ویترین عملکرد اقتصاد درخارج از کشور هستند، افزود: زمانی که فرد خارجی بخواهد در کشور سرمایه گذاری کند طبعا ریسک تجاری این سرمایه گذاری را می سنجد و همه عرصه دارای ریسک ها متفاوت هستند اما بانک ها تنها محل سرمایه گذاری بدون ریسک می باشند در این راستا اگر خارجی ها حاضر به سرمایه گذاری در بانک های ما نباشند قطعا در زمینه های دیگر نیز سرمایه گذاری سخت تر است.

این اقتصاددان با اشاره به اینکه در این 40 سال ما از طراحی و اجرای نظام بانکی سالم غفلت کرده ایم، گفت: از عواملی که در وضعیت فعلی بانک ها به طور مستمر اثرگذار بوده می توان به این مسئله اشاره کرد که بسیاری از فعالان اقتصادی از بانک ها تسهیلات دریافت کرده اند و این مبالغ را بازگشت نداده اند و حجم مطالبات معوق فعالان و دولت به ترتیب به بانک ها نزدیک به 200 هزار میلیارد و 150 هزار میلیارد تومان است لذا با میزان مطالبات معوق به هیچ وجه بانک ها نمی تواند عملکرد سالم و موفقی داشته باشد.

حاتمی یزد ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات بانک ها این است که بدون اینکه درآمدی کسب کنند سودهای کلانی با میزان 20 تا 25 درصد را به سپرده گذاران اختصاص داده اند که ممکن است در بخش تولید چنین سودی وجود نداشته باشد، بانک ها در رقابت با یکدیگر درآمد موهوم را در حساب هایشان ثبت کردند و در حال حاضر حجم بدهی بانک ها به بانک مرکزی در حدود 150 هزار میلیارد تومان است.

وی در خصوص راهکارهای برون از مشکلات بانکی بیان کرد: در شرایط فعلی بانک ها از کمبود سرمایه رنج می برند که باید با تکیه بر تکنیک های اقتصاد دانان و متخصصان داخلی و خارجی اقدام به افزایش سرمایه بانک ها کنیم زیرا در غیر این صورت وضعیت نظام بانکی بسیار وخیم تر از حال حاضر خواهد شد.

این اقتصاددان در ادامه این بحث توضیح داد: قانون مصوب بانکداری بودن ربای نظام بانکی ما در قبل و بعد از انقلاب به یک قانون کهنه و غیرقابل استفاده تبدیل شده و باید قوانین جدیدی برای بانکداری ایران تصویب شود که در این خصوص در دولت های نهم و دهم و دولت کنونی مطالعات بسیار زیادی انجام و قوانینی نوشته شده است که این قوانین باید پس از تصویب در مجلس به مرحله اجرایی درآید.

مرتبط با این خبر

  • لوگوی واحد سازمان های اسلامی؛ راهی برای پیشرفت صنعت غذایی حلال

  • رشد صنعت غذای حلال، کشور را تک محصولی بودن خارج می کند

  • غفلت از غذای حلال؛ موجب عقب ماندگی است

  • نوسانات نرخ ارز حاصل بی انضباطی و عدم برنامه ریزی است

  • ثبات در بازار ارز به تولید جان تازه ای می بخشد

  • آرامش روانی بیشترین تاثیر را بر ثبات بازار ارز دارد

  • اصلاحیه قانون مبارزه با قاچاق در انتظار رفع ایراد شورای نگهبان!

  • قاچاق دام، سوخت و دارو؛ صدرنشین پرونده متخلفان!

  • قاچاقچیان تهرانی 122 میلیاردتومان جریمه شدند

  • کشور ما در حوزه های تحریمی به صورت منفعلانه برخورد می کند