گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

رئیس اتحادیه صنف فن آوران رایانه تهران تشریح كرد: نکات امنیتی در رابطه با خرید اینترنتی

میرمهدی گفت: کلیه کسب و کارها موظف به قرار دادن "نماد اعتماد الکترونیک" و "پروانه کسب" در سایت خود هستند و خریداران در صورت هر گونه مشکل می توانند به اتحادیه مراجعه و حق خود را دریافت کنند.

1398/06/21
|
10:13

برنامه "گفتگوی اقتصادی" با موضوع شرایط ایجاد بازار کسب و کار در فضای مجازی با حضور مهندس مهدی میرمهدی کمجانی رئیس اتحادیه صنف فن آوران رایانه تهران و ارتباط تلفنی با دکتر مسلم خانی مدرس، مشاور کسب و کار و کارآفرینی، مدیرکل ترویج آموزش و تحقیقات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

خانی با اشاره به پیشینه ای از شکل گیری کسب و کارهای اینترنتی بیان کرد: استفاده از بستر وب، شبکه های اجتماعی و فضای مجازی با سه هدف معرفی کسب و کارها، استفاده از نظرات مشتریان نهایی و فروش کالا و خدمات از حدود سه دهه قبل در غرب آغاز شده است.

مشاور کسب و کارهای اینترنتی با اشاره به شکل گیری کسب و کارهای اینترنتی در ایران از حدود یک دهه قبل گفت: این موضوع با دسترسی بیشتر مردم به شبکه های اجتماعی و به ویژه گوشی های هوشمند همراه در سال های اخیر رونق خوبی پیدا کرده است.

مدیرکل ترویج آموزش و تحقیقات وزارت کار با اشاره به مزایای این نوع از کسب و کارهای اینترنتی گفت: امروزه صاحبان کسب و کار برای آگاهی از دیدگاه مشتریان به جای استفاده از روشهای سنتی مانند نظرسنجی، از طریق باشگاه مشتریان و کانال ارتباطی آنلاین از آخرین انتقادات و پیشنهادات مصرف کننده کالای خود مطلع می شوند.

این مقام مسئول، فروش خدمت را از پرطرفدارترین کسب و کارها در بستر وب ایران معرفی کرد و افزود: بسیاری از بانوان کشورمان انواع خدمات آموزشی مانند آشپزی و صنایع دستی را از طریق شبکه های اجتماعی به فروش می رسانند.

خانی همچنین حذف واسطه ها و دلالان را مزیت دیگر این نوع کسب و کار عنوان کرد و گفت: این نوع فروش کالا، امکان ارتباط مستقیم تولیدکننده را با مصرف کننده نهایی فراهم کرده است.

مدرس کارآفرینی در ادامه به چالش های کسب و کارهای اینترنتی اشاره و بیان کرد: متاسفانه این کسب و کارها هنوز آنگونه که باید به رسمیت شناخته نشده و بسیاری از کسب و کارها نیز موفق به دریافت نماد الکترونیک نشده اند. علاوه براین بخشی از مردم و برخی صاحبان کسب و کارهای بزرگ نیز به دلیل سوء استفاده برخی سودجویان، اعتماد و اطمینان کافی به اینگونه کسب و کارها ندارند.

این مشاور کسب و کار تأکید کرد: دولت و مجلس باید درخصوص تدوین مقررات و قوانین کسب و کارهای مجازی اقدام ضروری و فوری انجام دهند.

خانی میزان سواد الکترونیک و فناوری اطلاعات در ایران را در سطح متوسط ارزیابی کرد و گفت: افزایش سواد الکترونیکی مردم ضمن اینکه شانس تقلب در این بستر را به حدأقل می رساند از ادامه رویه های سنتی کسب و کار نیز جلوگیری خواهد کرد.

در ادامه " گفتگوی اقتصادی" رادیو گفت وگو، میرمهدی بیان داشت: خرید و فروش در فضای مجازی نسبت به فروشگاه های فیزیکی هزینه کمتری دارد و اگر فروشگاه های فیزیکی خود را با فروشگاه های مجازی تطابق ندهند قطعا عقب خواند ماند.

رئیس اتحادیه صنف فن آوران رایانه تهران افزود: حدود 50 درصد کالاها در بازار ایران از طریق فضای مجازی و نیمی دیگر در فروشگاه های فیزیکی به فروش می رسند.

وی با اشاره به کاهش جذابیت فروشگاه و پاساژهای فیزیکی در شرایط فعلی گفت: برخی فروشگاه ها در حال حاضر به دلیل گستردگی فضای مجازی تخریب شده و به جای آن منزل مسکونی ساخته می شود.

میرمهدی دخالت سازمان های مختلف و نبود یک متولی مشخص در این حوزه را آسیب زا دانست و افزود: به عنوان مثال هم اکنون نزدیک به سه سال است که دستگاه های ماینر به ایران قاچاق می شوند. بنده برای 26 سازمان نامه نگاری کردم اما هیچ یک از این سازمانها مسئولیت خود را نمی پذیرند؛ این اتفاق در مورد کسب و کارهای فضای مجازی نیز افتاده است.

این مقام مسئول، تعدد تصمیم گیران و سازمان های مختلف در این حوزه را بزرگ ترین چالش در عرصه کسب و کارهای اینترنتی عنوان کرد و گفت: با وجود قانون اما مراکز تصمیم گیری به شدت جلوی کار را می گیرند.

میرمهدی در پایان با تأکید بر اینکه کلیه کسب و کارها موظف به قرار دادن "نماد اعتماد الکترونیک" و "پروانه کسب" در سایت خود هستند گفت: خریداران در صورت هر گونه مشکل به ویژه کلاهبرداری از آنها می توانند به اتحادیه مراجعه و حق خود را دریافت کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی